Telefon

Android Dışarıdan Uygulama Yükleme İzni

Play Store Harici Uygulama Nasıl Yüklenir Yükleme

Bu yazımızda Android Dışarıdan Uygulama Yükleme İzni ve gerekli izin ayarları nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. Genelde Akıllı telefon markalarının en çok kullandığı işletim sistemi Android işletim sistemi olarak bilinmektedir. Android cihazlara Google Play Store cihazınıza uygulama indirebilmek için en kolay ve en güvenli yoldur.

Android işletim sisteminin en çok tercih edilmesi ve bu kadar çok kullanımı kolay olmasının en büyük sebebi de esasen Google Play Store uygulama mağazasıdır. Resmi olarak bütün Android uygulamalarının bulunduğu platform. Google kontrolünde olan bir merkez olmasının yanında, oldukça güvenilir bir merkezdir.

Her ne kadar Google Play Store resmi uygulama mağazası olsa da her istenilen uygulama. Google Play storede yer almamaktadır. Bu yazımızda asil merak edilen konu ise Android işletim sistemli akıllı telefonlara Google Play Store (1) dışında uygulamaların nasıl yüklenebileceğidir.

Android Dışarıdan Uygulama Yükleme İzni

Google Play Store dışında; Farklı yerlerden Telefonunuza uygulama yüklemek için. Telefonunuzda ufak bir ayar yapmak veya izin vermeniz gerekmektedir. Bazı Uygulamalar biz nedenlerden ötürü Google Play Store’da bulunmamaktadir. Böyle bir durumda Play Storede dışında; Akıllı Android işletim sistemli telefonlarınıza ya da tabletlerinize nasıl Apk. uygulama yüklenir ondan bahsedeceğiz.

Android isletim sistemi Play Store Harici Uygulama
Android isletim sistemi Play Store Harici Uygulama

Play Store Dışarıdan Uygulama Yükleme İzni

  • İlk olarak Android işletim sistemli akıllı telefonunuza indirmiş olduğunuz dosyanın uzantısının .APK olmasından emin olun. APK Android telefonlara yüklenebilir Oyun ve Uygulamaların uzantısıdır. Örnek vermek gerekirse: Telefona indirdiğiniz dosya  gncbilgiuygulam.apk olmalıdır.
  • Android işletim sistemli akıllı telefonunuz bilinmeyen uygulamalara karşı yükleme izni isteyecek ve sizin onay vermeniz durumunda da uygulamanın indirme işlemi başlayacaktır.
  • Uygulama veya Oyun uygulamasını Android telefonunuza indirdikten sonra. Telefonunuzun Ayarlar menüsünden Uygulamalar – Bilinmeyen Kaynaklar (Market dışı programlar) açılmış olması gerekmektedir. (Bazı telefonlarda Ayarlar – Güvenlik – Bilinmeyen Kaynaklar)

Yani kısaca indirilen Apk. uzantılı dosyayı kurmak içinse Ayarlar>Güvenlik>Bilinmeyen kaynaklara izin ver özelliğini açık konuma getirip yükleme işleminin yapılması gerekmektedir.

Play Store Harici Uygulama Yukleme izin
PlayStore Harici Uygulama Yukleme izin

Yukarıdaki belirtilen ayarları  kontrol ederek, Play Store dışından indirilen APK. dosyalarını yükleyebileceksiniz.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu