Faydalı BilgilerTelefon

Apk Ne Demek? Apk Telefona Zarar Verir Mi?

Apk Nasıl Kurulur ?

Apk Ne Demek? Apk Telefona Zarar Verir Mi?; gibi soruların cevapları bu yazımızda yer almaktadır. Daha önceki yazılarımızda sitemizin; Faydalı Bilgiler kategorisinde Dinleterek Şarkı Bulma adlı makalemizi sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise; Apk Ne demek?, Base.apk, Ne İşe Yarar, Zararları, Apk Anlamı Nedir? bahsedeceğiz.

Base.apk yani apk android telefonlar oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve kullanıcıları oldukça sık ismini duymuş ancak kimse aslında apk nedir ne işe yarar ve ne için kullanıldığını bilmemekte bu sebepten bir yazı ile size belirtmek istedik.

Apk Ne Demek? Apk Telefona Zarar Verir Mi?

Android Package Kit olarak tanımlanan ancak kullanıcılar tarafından kısaltması kullanılmakta. Apk android işletim sistemi tabanlı telefonların uygulama dağıtmak yada telefona kurmak için gerekli tüm dosyaları içinde barındıran bir paket olarak tanımlanmaktadır.

Apk Ne Demek
Apk Ne Demek

Ancak telefonlarınız bu apk dosyalarını otomatik olarak yükleme işlemi gerçekleşmemekte. Elinizde bulunan yada bir platformdan indirdiğiniz uygulamaları el ile kurmanız gerekmektedir. El ile apk kurma işlemi yapmanıza verilen isim “Sideloading” olarak tanımlanmaktadır.

Apk Ne İşe Yarar ?

Android telefonları oldukça yaygınlaşması sonucunda GooglePlay uygulama temin eden en yaygın programlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak GooglePlay’ da uygulama temin ederken bazen geç kalmakta yada yetiştirememektedir.

Bu sebepten kaynaklanan uygulama ihtiyacını karşılamak amacıyla; apk dosyaları kullanıcıların hizmetine sunulmakta ve istenildiği takdirde telefonunuza indirerek kurma işlemini el “Sideloading” ile kurabilirsiniz ve kullanabilirsiniz.

Apk Telefona Zarar Verir Mi?

GooglePlay de bulunmayan yada henüz bizim ülkemizde kullanılmayan uygulamaları kullanmak isteyen kişilere. Apk “Android Package Kit” dosyası olarak sunan 3. şahıs platformlardan edinilebiliyor ancak.

Android kurucuları  tarafından apk kurulumu yapılması zararlı olabileceğini düşünerek engellemek amacıyla bir kaç güvenlik önlemi koyulmuş. Fakat bu önlemler kullanıcı isteğine bağlı olarak açılabilir ve apk dosyalarını kurabilirsiniz.

Kullanıcılar bazı ücretli uygulamaları da apk olarak indirmek istemektedir. Ancak kullanıcıların bu durumu kötü niyetli insanlar tarafından içerisine eklenecek. 3 sınıf bir yazılım ile telefonunuza ciddi zararlar verir.

Gizli dosyalarınız, kullanıcı bilgileriniz, kart bilgileriniz, sosyal medya giriş bilgileriniz ve şifreleriniz, mesajlarını ve görüntülerinizi çalabilir ve bunu size karşı kullanabilirler. Bu sebepten ötürü apk dosyalarını kurarken oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Apk Anlamı Nedir ?

apk olarak bilinen açılımı Android Package Kit olan android tabanlı cihazlar için geliştirilmiş bir uygulama uzantısı olarak tanımlanmaktadır. Asıl kullanım amacı uygulama temin eden yayıncı programlarda bulunmayan uygulamaların dışarıdan elde edilerek indirilen uygulamaların el ile aktif edilerek cihazınızda kullanabilirsiniz. Ancak bu durum istenmeyen sonuçlar doğurabilir indirilen yerlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Apk Nasıl Kurulur ?

Android tabanlı cihazlar apk kurulumuna sıcak bakmamaktadır bu sebepten bir güvenlik önlemi almaktadır. Ancak indirdiğiniz apk ları kurmak isterseniz aşağıda belirttiğimiz maddeleri uygulayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

  • 1. Cihazınızdaki Ayalaralar bölümüne girin
  • 2. Güvenlik bölümüne girin
  • 3. Bilinmeyen kaynaklara izin ver maddesini işaretleyin
  • 4. Bu maddelerden sonra apk dosyanızı güvenli bulduğunuz sitelerden indirin.
  • 5. Dosyalar bölümünde bulunan Download “indirilen” bölümünden apk dosyasını bulun ve kurulumunu onaylayın. Apk dosyanın cihazınıza kurulacaktır.
Puan Ver

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu