Biyografi

Oruç Reis Kimdir? Oruç Reis Gemisi Nedir?

Oruç Reis Kimdir?,Oruç Reis Gemisi Nedir?,Oruç Reis Hayati, Oruç reis Gemisi, 23 Ağustos’a kadar NAVTEX duyuru etti ve Akdeniz’e açıldı Türk denizcilerinin en büyüklerinden kabul edilen Barbaros Hayreddin Paşa’nın, kısaca Hızır Reis’in ağabeyidir.Peki Oruç Reis Kimdir?,Oruç Reis Gemisi Nedir?,Oruç Reis Nerelidir? bu yazımızın devamında bu sorularin cevaplarini bulabilirsiniz.

Oruç Reis Kimdir
Oruç Reis Kimdir

Oruç Reis Kimdir?

Oruç Reis Kimdir?, kesinliği bilinmese de 1470 yada 1474 senesinde Midilli Adasında dünyaya geldi.Türk denizcilerinin en büyüklerinden kabul edilen Barbaros Hayreddin Paşa’nın, kısaca Hızır Reis’in ağabeyidir.Ece Ovalı, Midilli’de ikamet eden bir sipahi olan Yakup Ağa’nın dört oğ­lundan ikincisi olup, Baba Oruç, Oruç Gazi ve kırmızı sakallı olduğundan Barbaros ola­rak da tanınır.Oruc Reis Yunanca, Arapça, İtalyanca, İspanyolca ve Fransızca öğrendi. Kardeşi İlyas Reis ile beraber denizciliğe başladı.

Oruç Reis, Memlûkların hizmetinde uzun süre kalmayarak, Saruhan sancak beyi olarak Manisa’da bulunan Osmanlı şehzadesi Korkut’un verdiği on sekiz büyük harp gemisine komutan oldu.

Türk denizcilik tarihinde mühim bir yeri olan Cerbe Adası, Oruç Reis tarafınca 1513’ün yazları alındı ve burayı kendisine üs yapmış oldu

Doğu ve batı Akdeniz’de pek fazlaca gemi zaptetti. Papa’ya ilişkin, o dönemin dev harp gemilerini, ince teknelerle ele geçirmesi, ününü Avrupa ve dünyaya ulaştırdı

Oruç ve İlyas Reis kardeşler, bir seferinde Midilli’den Trablusşam’a giderken, Rodos şövalyelerinin büyük harp gemileriyle karşılaştılar. Çarpışmada İlyas Reis şehid düştü, Oruç Reis esir edildi.Yapmış olduğu deniz savaşları ile ünü tüm Batı Akdeniz’e yayıldı.

1518 senesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın padişahlık döneminde vefat etti.

Stea

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu