Faydalı Bilgiler

Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir? hakkında detaylı bilgiler vereceğiz; Daha önceki yazılarımızda Faydalı Bilgiler kategorisinde Polislik Sayısal Mı, Sözel Mi, Eşit Ağırlık Mi? hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise kısaca Polis olmak için Hangi liseye gitmek gerekir 2024, hangi derslerin iyi olması gerekir; gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Polislik, çalışma koşulları açısından biraz zor bir meslek olsa da, yaşın tutması durumunda birçok üniversite mezununun başvurduğu bir meslektir. Polis memuru olmak istiyorsanız Üniversite mezuniyetinden sonra Polis Meslek Yüksekokulu sınavlarına veya POMEM sınavlarına girerek polis olmanız mümkündür.

Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir 2024

Polis Olmak Icin Hangi Lise
Polis Olmak Icin Hangi Lise

Polis olmak için hangi liseye gitmek gerekiyor? Polis meslek lisesine gitmek istiyorsanız, üniversiteye giriş sınavında aldığınız TYT puanına göre okuduğunuz lise fark etmeksizin başvuru yapabilirsiniz. Yani Polis olmak için özellikle bir lise okumanız gerekmiyor. Sadece Lise mezunu olmanız yeterlidir. Taban puan ve alınacak öğrenci sayısı her yıl polis akademisi tarafından resmi web sitesinde yayınlanmaktadır.

Polis Lisesi Kaç Puan 2024

Öğrencilerin AYT ve YDT sınavları sonucunda tercih hakkı kazanabilmeleri için en az 170 puan almaları gerekmektedir.

Polis Olmak İçin Sayısal Mı Sözel Mi?

Polis olmaya karar verdiniz ve liseden sonra PMYO’ya girmek istiyorsanız TYT puanınızın iyi olması gerekiyor. Yani sayısal olanlar daha şanslı olabilir. Temel matematik ve fen sorularından kaynaklı olarak. Ama POMEM sınavına girdiğinizde lisede okuduğunuz bölüm hiç önemli değil. Sadece 4 yıllık üniversite mezunu olmanız ve gerekli kriterleri karşılamanız yeterli olacaktır.

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis memuru olmak isteyen kişinin öncelikle KPSS sınavına girmesi gerekmektedir. KPSS sınavından en az temel puan almış olmalıdır. Polis olmak için Tarih, Coğrafya, Fen bilimleri, Sosyal bilgiler, Türkçe ve Matematiğin iyi olması gerekir.

Yunus Polis Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gidilir?

Yunus polisi olmak için POMEM veya PMYO okullarından birini tamamlamanız gerekir. İldeki yunus polislerinin ihtiyacına göre POMEM ve PMYO okullarının yeni mezunları arasından ihtiyaca göre meslek içi alım yapılmaktadır.

Narkotik Polis Hangi Bölüm

Narkotik Polisi olmak için POMEM veya PMYO okullarından birini tamamlamanız gerekir. İldeki Narkotik şubenin personel ihtiyacına göre POMEM ve PMYO okullarının yeni mezunları arasından ihtiyaca göre meslek içi alım yapılır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu