Faydalı Bilgiler

Polislik Sayısal Mı, Sözel Mi, Eşit Ağırlık Mi 2022

Polis nasıl olurum? Polislik sayısal mı sözel mi yoksa polislik eşit ağırlık mı?

Bu yazımızda Polis olmak isteyenler için Polis nasıl olurum? Polislik sayısal mı sözel mi yoksa polislik eşit ağırlık mı? gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır. Polislik mesleğine artan talep nedeniyle insanların kafasında soru işaretleri yer almaktadır. En popüler soru; polis memuru olmak için sayısal olarak mı yoksa sözel olarak mı okumanız gerektiğidir.

Son yıllarda ortaya çıkan polis açığını kapatmak için EGM’nin hedeflediği polis alımlarının bazı gereklilikleri hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Polis Nedir? (Polis Memuru Ne İş Yapar?)

Polisin görevi kamu düzenini, temel hak ve özgürlükleri, insanların can ve mallarını korumak olan bir devlet görevidir. İnsanların düzen ve barış içinde yaşaması için çok önemli bir görevi üstlenen polislerin belli şartları oluşturabilmeleri gerekir.

Polis Nedir Polis Memuru Ne Is Yapar
Polis Nedir Polis Memuru Ne Is Yapar

Bunlardan en önemli ikisi dayanıklı bir beden ve içinde yaşadıkları toplumun anlayabileceği ahlaktır. Polis memuru olabilmek için üniversiteye giriş sınavının sadece ilk bölümünden yani TYT’den belli bir puanı geçmek gerekiyor. Bu adım başarıyla tamamlanırsa ikinci aşama olan vücut yeterlilik testini geçmek gerekir.

Polislik Sayısal Mı, Sözel Mi, Eşit Ağırlık Mi 2022

Lise veya Üniversitede polis memuru olmak için zorunlu okunması gereken bölüm yoktur. Lisede, sayısal, sözlü veya Eşit Ağırlık Mi okumanız önemli değil. Bu üç bölümden mezun olanlar da polis olma hakkına sahiptir. Aynı durum üniversitenin bölümleri için de geçerlidir. Ön lisans veya lisans derecesine sahip olmanız yeterlidir. Bölüm fark etmez.

Polislik Sayisal Mi Sozel Mi
Polislik Sayisal Mi Sozel Mi

Öğretmenlik, mühendislik veya başka bir ana dalda eğitim alabilirsiniz. Polis olmak için nereden mezun olduğun önemli değil. Özellikle polislik sayısal mı yoksa sözel mi sorusu gündemde olduğu için bunları belirtmek istedik.

Üniversite diplomanız varsa, polis memuru olmak için POMEM sınavına başvurmanız gerekir. Başvuru koşulları size uygunsa başvurabilir ve sonunda polis olabilirsiniz. Lisans dereceniz varsa ve polis, komiser yardımcısı olmak istiyorsanız, PAEM sınavına başvurmalısınız. Şartları sağlarsanız, sınav ve diğer gerekli tüm aşamaları geçtikten sonra polis veya komiser yardımcısı olabilirsiniz.

Polislik Hangi Bölüme Girer?

POMEM, üniversiteden mezun olduktan sonra polis memuru olmak isteyenlere yönelik bir eğitim programıdır. Polis Akademisi tarafından alım yapılır ve belirli şartları vardır. En az bir ön lisans ve bir lisans derecesine sahip olmalısınız. Yani iki veya dört yıllık bir üniversite diplomasına sahip olmalısınız.

Sadece üniversite diplomasına sahip olmanız yeterli. Polis Akademisi, Polis alımlarında herhangi bir bölüm şartı koymamaktadır. Yani ister Tarih Fakültesi, ister İşletme Fakültesi, ister Adalet Fakültesi mezunu olun, koşulları sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.

Polislik İçin Lisede Hangi Bölüm Seçilmeli

TYT’de başarılı olmak için eşit ağırlık veya sayısal eğitim almış olmanızın bir önemi yok. TYT tüm öğrenciler içindir. Yani polis olmak istiyorsanız, Polis olmak için lisede eşit ağırlık eğitimi veya sayısal eğitim almış olmanızın bir önemi yok. Bu sadece sizin seçiminiz olacak.

 1. Polis olmak için hangi bölümü okumak gerekiyor?

  Lise veya Üniversitede polis olmak için zorunlu okunması gereken bölüm yoktur. Lisede, sayısal, sözlü veya Eşit Ağırlık okumanız önemli değil. Bu üç bölümden mezun olanlar da polis olma hakkına sahiptir. Aynı durum üniversitenin bölümleri için de geçerlidir. Ön lisans veya lisans derecesine sahip olmanız yeterlidir. Bölüm fark etmez.

 2. Polis olmak için lisede hangi bölümü seçmeliyim?

  Polis meslek lisesinde okuyarak polis olmak isteyen kişilerin herhangi bir lisede herhangi bir bölüm seçmelerine gerek yoktur.. Polis olmak için hangi liseden mezun olduğunuzun bir önemi yoktur.

 3. Polislik Sayısal mı sözel mi 2022?

  Lise veya Üniversitede polis memuru olmak için zorunlu okunması gereken bölüm yoktur. Lisede, sayısal, sözlü veya Eşit Ağırlık Mi okumanız önemli değil. Bu üç bölümden mezun olanlar da polis olma hakkına sahiptir.

 4. Polislik hangi bölüme girer?

  Polis olmak isteyen kişilerin ülkemizde eğitim veren üniversitelerin herhangi bir bölümünden 2 yıllık diploma sahibi olmaları yeterlidir. Polis olmak için herhangi bir bölüm okumaya gerek yoktur.

 5. Polis olmak için üniversite mezunu olmak şart mı?

  Polis olmak için ülkemizde eğitim veren üniversitelerin herhangi bir bölümünden 2 yıllık diploma sahibi olmanız gerekmektedir. Yani Polis olmak için üniversite mezunu olmak gerekir.

 6. Polis olmak için hangi üniversiteye gitmek gerekir?

  Ülkemizde eğitim veren üniversitelerin herhangi bir bölümünden 2 yıllık mezunu olmanız olmanız gerekmektedir.

 7. Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir?

  Polis olmak için, yani bir polis memurunun iyi derecede Türkçe, matematik, doğa bilimleri ve sosyal becerilere (tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü) sahip olması bir avantajdır.

4.7/5 - (13 votes)

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu