Faydalı Bilgiler

Plakadan Araç Sorgulama ve Araç Sahibi Bulma [Güncel]

Plakadan Araç Sorgulama Son yıllarda insanların araç alırken aracın özellikleri dışında aracın kazası var mı yada herhangi bir durumu bulunuyor mu öğrenmek istiyor bunu öğrenmenin yollarını ararken de oldukça zaman kaybediliyor ve insanlar bu konuda oldukça şikayet etmekte bu durumlarda ne yapmanız gerekiyor yada nasıl öğreneceğinizi bu yazımızda yer verdik.

Plakadan Araç Sahibi ve Araç Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

  • E devlet Üzerinden Plaka Sorgulama
  • SMS İle Plaka Sorgulama
  • GİB Plaka Sorgulama
  • Online Plaka Sorgulama
  • Kasko Şirketleri İle Plaka Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Plaka Sorgulama?

E-Devlet‘in sunduğu hizmetlerin arasında bulunan plakadan araç bilgisi sorgulama işleminde bulunuyor e devlet şifreniz ile giriş yaparak plaka sorgulama yazıp gelen ekrana plakayı girdikten sonra araç sahibi ve araç hakkında bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

GİB ile Plaka Sorgulama İle Araç Sahibi Bulma

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinde sunulan bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu hizmeti kullanmak için karşınıza çıkan bilgileri doldurmanız gerekecek bu bilgilerin başında sorgulama yapacak kişinin TC kimlik numarası , plakanın bitişik bir şekilde yazılması , sorgulanacak plakanın özelmi kişisel mi yoksa şirket üzerine mi kayıtlı bunun bilgisinin doldurulması gerekiyor.

GIB ile Plaka Sorgulama
GIB ile Plaka Sorgulama

SMS İle Plaka Sorgulama İle Araç Sahibi Bulma

Aracın bilgilerini SMS ile plakasını tuşlayıp gönderdiğinizde isteğinize bağlı olarak tüm bilgileri öğrenebiliyorsunuz. Bu bilgiler için 5664 e atacağınız plaka bilgisi ile hasar kaydı ile birlik aracın kime ait olduğu bilgisini alabilirsin bunun yanı sıra “HASAR S ŞASİ NO” yazıp 5664 adresine SMS attığınızda karşınıza Şasi de bulunan hasar kayıtları sizlere gösterilecektir ancak SMS ücreti 5 TL olarak belirtilmiştir. Araç detaylı bilgi için “DETAY S ŞASİ NO” tuşlayarak aracım tüm detaylarını 5 TL karşılığında öğrenebilirsiniz.

Online Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM taratılan sunulan bu hizmet kullanıcılar tarafından oldukça basit olarak sorgulama işlemi yapabiliyorsunuz ancak sisteme TC kimlik numaranız , doğum tarihiniz doğru yazmanızı ve sisteme girmenizi isteyecek girdikten sonra sorgulamak istediğiniz plakayı girin ve sorgulama işlemini başlatın sorgulama işlemi bittikten sonra size aracın sahipleri aldığı cezalar hasar kayıtları gibi tüm detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır.

Kasko Şirketleri İle Plaka Sorgulama?

Kasko şirketlerinin EGM ile yaptığı anlaşma sebebiyle araçların sahiplerinin tüm bilgilerine sahip olabiliyorlar araçların tüm detaylarını sorgulama işlemi ile sizlere doğru bilgiler verebilirler. Kasko şirketleri aracın sahibi hakkında kişisel bilgilerde erişebilmektedir ancak bu işlemin yasal olmadığı belirtilmiştir. Araç sahibinin izni olmadan kişisel bilgilerinin sorgulanması ve 3 cu şahıslara paylaşılması sonucunda araştırılan kişinin şikayeti sonucunda cezai işlemler uyulabilmektedir.

Stea

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu