Faydalı Bilgiler

Cilde ve Kıyafete Bulasan Sac Boyası Nasıl Çıkar? Farklı Yöntemleri

Ciltten Ve Kıyafetten Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri Günümüzde artık kuaföre gitmeyi tercih etmeyip evde kendimiz saç boyamak istiyoruz hele şu zamanda dahada çok korkar olduk acaba virüs bulaşır mı kuaför kalabalık olur mu diye sürekli aklımızda sorular oluyor bu yüzden evde kendimiz boyamak istiyoruz saç boyama konusunu kadınların en tedirgin olduğu şey boyanın cilde buluşması, halı, koltuk yada kıyafetlerine damlamasıdır. Peki ciltte, kıyafete, halı ve koltuğa bulaşan saç boyası nasıl çıkar?

Saç boyası lekesini çıkarmak için acele etmeliyiz boyanın cildinize değdiği zaman hemen yıkamalısınız. Saç boyasına başlamadan önce bulaşabileceğini düşündüğünüz bölgelere yağlı bir krem yada az miktarda zeytinyağı sürerek kendinizi korumaya alabilirsiniz.

Zeytinyağı İle Saç Boyası Lekesi Çıkarma

Hassas ciltler için oldukça güzel olan bu yöntem iyi bir seçenektir. Saç boyası lekesi için bir pamuk üzerine 1 çay kaşığı yada 1 tatlı kaşığı zeytinyağı dökün ve lekeli bölgeye sürün. Zeytinyağlı pamuğu lekenin üzerinde 2 3 saat kadar bırakmak lekenin çıkarılması için önemli bir etki bırakacaktır. Son olarak ılık suyla lekeli bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Sac Boyasi Lekesi Cikarma
Sac Boyasi Lekesi Cikarma

Kabartma Tozu ve Diş Macunu İle Saç Boyası Lekesi Çıkarma

Diş macununun leke çıkarma özelliğini duymuşsunuzdur. Kabartma tozu da saç boyasındaki renk pigmentlerini azaltır böylece boya görünmezliğini kaybeder. Her iki üründe leke çıkarmada mükemmeldir. Yapmanız gereken ufak bir kasenin içerisine 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ve bir tatlı kaşığı diş macununu koyup homojen bir hale gelene kadar karıştırmak. Karışım hazır olduktan sonra lekeli bölgeye sürebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken: Yapacağınız karışımlar ciltte yapacağı reaksiyonları test etmek için görülmeyen kısımlarda uygulamalısınız. (ayak-el vb.)

Kabartma Tozu ve Dis Macunu Ile Sac Boyasi Lekesi Cikarma
Kabartma Tozu ve Dis Macunu Ile Sac Boyasi Lekesi Cikarma

Sıvı Çamaşır Deterjanı İle Saç Boyası Çıkarma

Hassas ciltler için sorun yaratabilir bu yüzden uygulama yaparken dikkatli olun. Sıvı çamaşır deterjanını az miktarda sürün ve yumuşak hareketlerle ovuşturun ardından ılık su ile durulayın. Kesinlikle sert fırçalama yapmayınız sert hareketler cildinize zarar verebilir tahriş oluşabilir.

Makyaj Temizleme Suyu İle Saç Boyası Çıkarma

Genelde tüm evlerde bulunan makyaj temizleyicisinin leke çıkarmada ne kadar etkili olduğunuz biliyor muydunuz. Makyaj temizleme suyu ile saç boyası lekenizi çıkarabilirsiniz. Bir parça pamuk üzerine makyaj temizleyici döküp lekeli yerlerine sürün daha etkili olması için saç spreyinde sıkabilirsiniz daha etkili olacaktır. Uygulamayı yaptıktan sonra ılık su ile temizleyiniz.

Vazelin İle Saç Boyası Çıkarma

Vazelini ister boyamaya başlamadan önce ister boyama işleminden sonra oluşabilecek lekeler için kullanabilirsiniz. Boyama işlemine başlamadan önce saç etrafınızın çevresine vazelin sürebilirsiniz. Vazelini boyama sonrasında kullanarak yumuşatıcı etkisi sayesinde boya lekelerini azaltabilirsiniz.

Aseton İle Saç Boyası Çıkarma

Eğer acil bir yere davetli iseniz ve hemen saçınızı boyamak istiyorsanız lekelerden aseton ile kurtulabilirsiniz. Ancak eğer cildiniz çok hassas ve sivilceli bir cilde sahipseniz aseton gibi ürünleri kesinlikle yüzünüze kullanmayın. Çünkü aseton keskin, hoş kokusu olan ve organik kimyasal renksiz bir sıvıdır ve yüzünüzü yakabilir. Kurumuş saç boyası lekelerinde bile oldukça etkilidir. Asetonu küçük bir pamuğa damlatın ve yüzünüze sürün ama kesinlikle hassas ciltler için uygun olmayabilir önce elinizde deneyiniz.

Saç Boyası Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerinize bulaşan saç boyalarına hemen müdahale etmek gerekmektedir. Bunun için yarım çay bardağı sirke ve çamaşır deterjanını karıştırarak kıyafeti ılık suya bastırın. Kıyafeti 4-5 saat suda beklettin sonra çıkartıp çamaşır makinasında yıkayın. Eğer kıyafetiniz beyaz ise; beyaz sabun veya karbonatlı çamaşır suyu kullabilirsiniz.

Saç Boyası Halı Ve Koltuktan Nasıl Çıkar?

Eğer saç boyası halı ve koltuklarınıza değdiyse kurumadan hemen temiz bir bezle silmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise bulaşık deterjanı ile lekeli bölgeyi ovalayarak siliniz eğer leke çıkmadıysa üzerine saç spreyi sıkarak temiz bir bezle silebilirsiniz.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu