Faydalı Bilgiler

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? ( Halıdan, Pantolondan)

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? ( Halıdan, Pantolondan), Kot pantolondan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar, Metil alkol çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar,

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? (Halıdan, Pantolondan), Kot pantolondan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar,
Metil alkol çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar, Giysiden çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar, Pantolondan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar,  Halıdaki çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar; Bu konu hakkında doğru bilgiye sahip olmak istiyorsanız sitemiz sizin için iyi bir seçenektir. Yazımızın devamını okuyarak bu konular hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Hayatımızdan yeri tartışılmaz olan temizlik her ailenin kesinlikle büyük bir zaman harcadığı bilinmektedir. Özellikle son 1 yılda korona virüs tedbirleri almak isteyen insanların tamamı çamaşır suyuna yöneldi. Her şeyi çamaşır suyu ile temizlemeye başladılar bu durumda bazı kazalara neden olabiliyor. Çamaşır Suyu Lekesi  Nasıl Çıkar? Bu durumlarda çamaşır suyu koyu kıyafetlerinize sıçradığında yada herhangi bir şekilde temasa geçtiğinde etkileşime girerek renklerde solma meydana getiriyor. Bu durum kimse için güzel bir durum değil ve elbiselerinizin mahvolmasını sevmiyorsanız Tabiki.

Çamaşır Suyu Lekesi Nedir ?

Çamaşır suyu çok etkili Sodyum Hipoklorit’tir. İçerisinde bulunan güçlü asitler sebebiyle beyazlatıcı, ağrıtıcı , temizleyici ve hijyen için oldukça sık kullanılmaktadır. Özellikle korona virüs sebebi ile son 1 yıl içerisinde kullanımı %70 oranında artmıştır. Bu kadar güçlü bir asit olan çamaşır suyunun yanlışlıkla üzerinizdeki koyu renkli kıyafetlerinizle temasa geçtiğinde etkileşime girerek rengin solmasına neden oluyor. Ve elbiseniz tam anlamı ile mahvolmuş oluyor. Bu durumla karşılaşmak çok insanın canını sıkıyor ve kurtulmanın yollarını arıyor. Bizde sizler için bu yolları araştırdık ve nasıl kullanacağınızı maddeler halinde anlattık.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar ? Çıkarma Yöntemleri

Çamaşır suyu lekesi kuru temizleme gibi yerlere götürmenizle çıkmayacak bir lekedir. Çünkü çamaşır suyu kimyasal bir tepkimeye girerek kıyafetinizin renginde değişiktir ve soldurur. Bunu geçirmenin bir kaç yolu var bunları aşağıda maddeler halinde belirttik.

Karbonat: Çamaşır suyu kıyafetinize bulaştığında beklemeden ve kurumasına izin vermeden çamaşır suyu ile temas eden bölgeyi bol soğuk su ile iyice yıkayınız. Ardından bir miktar suya karbonatı ekleyiniz. Koyu bir kıvam almasını bekleyin. Ve lekenin oluşacağı bölgeye sürün ardından 10 – 15 dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra temiz bir diş fırçası ile çitileme işlemi uygulayın. Bir süre sonra renk kaybının oluşmadığını göreceksiniz.

Metil Alkol: Eczaneden ulaşabileceğiniz bir miktar metil alkole pamuk bandırın. Ardından çamaşır suyunun temas ettiği kıyafetinizin veya bir eşyanın üzerinde bulunan çamaşır suyu ve lekenin bulunduğu bölgeye pamuğu dikkatli bir şekilde uygulayın. Uygulama işlemi bittikten sonra bir gece bekletin ve lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Yama Yapma: Çamaşır suyu temas eden yere zamanında müdahale edemediğiniz için bu işlemler işe yaramayabiliyor. Ancak çamaşır suyunun neden olduğu lekeye yama yada dikiş nakış işlemi uygulanarak lekenin bulunduğu bölgeyi güzelleştirebilirsiniz.

Halılardan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kıyafetlerde oldukça hızlı tepkimeye girerek leke yapan çamaşır suyu halılarda da aynı özelliğini göstermektedir. Çamaşır suyu halılara temas ettiğinde oldukça rahatsız edici lekeler ortaya çıkarır. Ve bununla karşılaşan genellikle kadınlar sürekli bu lekeden nasıl kurtulacağını araştırmaktadır. Bizde sizler için araştırdık ve çözüm yollarını aşağıda maddeler halinde belirttik.

Metil Alkol: halılarınıza dökülen çamaşır suyu lekesinden nasıl kurtulacağınızı anlattığımız madde metil alkol çamaşır suyunun yapısını bozarak uçucu bir hale geliyor ve leke kısmen kayboluyor. Öncelikle metil alkol bulunan kaba pamuğu bandırın ardından leke bulunan bölgeye uygulayın. Uygulama işlemi bittikten sonra bir gece o şekilde bekletin ve sabah baktığınızda lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Beyaz Kıyafetlerde Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar ?

Beyaz kıyafetlerde çamaşır suyu temas ettiği bölgede solmuş bir leke meydana getiriyor. Koyu renkli kıyafetlerin aksine beyaz kıyafetlerde çamaşır suyu lekelerinin çıkarılması için uygulanır. Farkı sizlere aşağıda nasıl uygulamanız gerekeni anlattık.

Sodyum Tiyosülfat ve Beyaz Sirke: öncelikle çamaşır suyunun temas ettiği bölgeye petshoplardan ulaşabileceğiniz Sodyum Tiyosülfat ı çamaşır sulu bölgeye iyice uygulayın. Ardından bol su ile durulayın. Durulama işlemi bittikten sonra beyaz sirkeyi çamaşır suyu bulunan bölgeye dikkatlice sürülür ve durulanır. Kısmen lekenin kaybolmasına neden olur.

Kuru Temizleme Çamaşır Suyu Lekesini Çıkarır mı?

Çamaşır suyu lekesi kuru temizleme gibi yerlere götürmenizle çıkmayacak bir lekedir. Çünkü çamaşır suyu kimyasal bir tepkimeye girerek kıyafetinizin renginde değişiklik ve soldurur. Bunu geçirmenin bir kaç yolu var bunları yukarıda maddeler halinde belirttik onları deneyebilirseniz.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu