Faydalı Bilgiler

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?(Duvardan, Halıdan)

Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Çamaşırdan ,Kumaştan, Duvardan, Halıdan Küf nemli ve ıslak bölgelerde meydana geliyor ve kıyafet , kumaş , perde ve duvarlarda kötü bir koku ve kötü bir leke oluşturmaktadır ve müdahale edilmediği sürece yayılmaya devam edecektir. Bu sorun ile baş edebilmeniz için sizlere küf lekelerinin nasıl çıkarılacağını ve temizleneceğini anlatacağız.

Kumaştan Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?

Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Kumaşların içerisine etki eden küfü çıkarmak oldukça zor bir durum olarak karşınıza çıkıyor ve insanlar nasıl daha kolay çıkarırım gibi araştırmalar yapıyor sizler için kumaştaki küfü en kolay nasıl çıkarırsınız onu anlatacağız.

 • Öncelikle küfün en sevmediği şey sıcak su dur. kumaşı yıkayabileceğiniz en yüksek sıcaklıklarda yıkamanız gerekecek ancak yıkama işlemine geçmeden yapmanız gereken bir işlem bulunuyor ki bu işlemi kesinlikle uygulamanız gerekiyor.
 • Öncelikle kumaşın üzerindeki küf lekesini temiz bir diş fırçası ile iyice fırçalamanız gerekiyor bunu yapma amacınız lekenin yapısının kısmı olarak bozulması.
 • Fırçalama işlemi bittikten sonra kumaşta bulunan üretici firma etiketine bakın ve yıkayabileceğiniz en yüksek sıcaklığın kaç derece olduğuna bakın bu kısım önemli çünkü yıkana bilecek seviyenin üstündeki sıcaklık seviyesi kumaşa zarar verebilir.
 • Yıkaya bileceğiniz sıcaklık seviyesini öğrendikten sonra çamaşır makinenizi bu sıcaklıkta ayarlayın ve içerisinde güçlü ve kalite bir leke çıkarıcı kullanın.
 • Yıkama işlemi bittikten kumaştaki lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.
Küf Lekesi Nasıl Çıkar
Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Duvarda Bulunan Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?

Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Duvarlarda küf lekesi çok dikkat çeken ve kötü bir kokuya sahiptir bu küf lekelerinin çıkarılması zor olarak görülmektedir ancak sizler için küf lekesinin çıkarılmasını kolaylaştıran 3 adet yöntem belirteceğiz.

İlk yöntemimiz boş bir sprey kutusu (camsil kutusu olabilir) içerisine sirke koyun ve lekelerin bulunduğu bölgeye yoğun olarak sıkın bir süre sonra temiz bir bez ile silin lekelerin söküldüğünü göreceksiniz.

İkinci Yöntemimiz yine boş bir sprey kutusuna koyacağınız çamaşır suyu olacaktır. Çamaşır suyunu lekelerin bulunduğu bölgeye yoğun bir şekilde sıkın ve bir müddet bekleyin lekelerin söküldüğünü göreceksiniz ancak gözlerinizi , ellerinizi ve burnunuzu korumanız gerekmektedir aksi takdirde ciddi rahatsızlıklar meydana getirebilir.

Üçüncü yöntem bu yöntem için bir diş fırçası ve diş macununa ihtiyacınız olacaktır diz fırçasına sıktığınız diş macununu küf bulunan bölgeyi iyice fırçalayın ardında hazırladığınız sirkeli su ile güzelce durulayın lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?

Halıda oluşan küf lekelerini çıkarmak biraz efor sarf etmenize neden olabiliyor ve bilmeyenler için ise çıkmayacak bir leke olarak görülmektedir ancak size vereceğimiz yöntem ile çok kolay çıkarabilirsiniz.

Öncelikle halı üzerindeki küfü fırça ile temizleyin.

Ardından elektrikli süpürge ile çektirin

2-3 bardak suya 2-3 yemek kaşığı sirke ekleyin ve küflü bölgeye iyice sürün.

Sirkeli su ile temizlediğiniz bölgeyi bol su ile durulayın.

Halınızı iyice kurutmanız gerekiyor. Bunun için güneşli ve rüzgarlı havayı tercih edin.

Halınız tamamen kurumadan kesinlikle sermeyin.

Süt Küf Lekesini Çıkarır mı ?

Küf lekesi ile karşılaşan insanlar özellikle kadınlar sütün küf lekesini çıkarır mı gibi sorular soruyor ve bu soruya cevap arıyor bizde sizler için bu sorunun cevabını vereceğiz. Evet süt çamaşırlarda bulunana küf lekesini çıkarmakta oldukça etkili bir ürün olarak karşımıza çıkıyor ve kullanılıyor sizler için aşağıda süt ile küf lekesinin nasıl çıkarılacağını anlattık.

Çamaşırdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Öncelikle bir leğenin içerisine ılık su koyun.
 • Ardından küf lekesi bulunan çamaşırınızı içerisine koyun.
 • Küf lekesi bulunana bölgenin üzerine bir bardak süt dökün.
 • Ardından küf lekesi bulunan bölgeyi iyice çitileyin.
 • Arıdan beklemeye bırakın ve sonrasında güzelce yıkayın.

Çamaşırdaki Küf Lekesi Çıkarma Diğer Yöntem ?

 1. Öncelikle çamaşırınızı ılık su bulunana leğenin içerisine koyun
 2. Ardından küf lekesi bulunana bölgeye bir miktar amonyak dökün ve 2 – 3 saat bekleyin.
 3. Bekleme işlemi bittikten sonra küflü bölgeyi iyice çitileyin
 4. Çitileme işlemi bittikten sonra leke kaybolacaktır.
 5. Çamaşırınızı yıkayın ve güzelce kurulayın.

Yatakta Oluşan Küf Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Yataklarınızda bulunana küf lekelerini çıkarmanız için kolay bir yöntemden sizlere bahsetmek istedik.

 1. Yataklarınızda bulunana küf lekelisinin üzerine bir miktar limon suyu dökün
 2. Ardından limon suyu döktüğününüz bölgenin üzerine safra tuzu yatırın.
 3. Bir süre bekleyin lekelerin çözüleceğini ve kaybolacağını göreceksiniz.
 4. Ardından ılık suya bandırılmış su ile yatağınızı silerek temizleyin.
Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu