Gündem

Saksı Çiçeklerinin Sineklenmesini Önleme

Saksı Çiçeklerinin Sineklenmesi nasil önlenir,Saksı çiçek sinekleri nasıl yok Edilir,canlı Çiçeklerde küçük sinekler nasıl Yok Edilir

Saksı Çiçeklerinin Sineklenmesini

Saksıda çiçek yetiştirenlerin en büyük sorunlarından Saksıdaki çiçeklerin böceklenmeleridir. Bazı çiçek  böcekleri çiçeklere zarar vermez iken Saksıdaki çiçege  zararlı olanları da vardır. Çiçekteki Küçük sinekler ve Solucanlar toprakta ve bitki köklerinde önlem alınmassa sürekli olarak çoğalırlar. Bitkinin yapraklarını ve  kökünü yiyerek, Bitkiye zarar verip  dahada ilerisi bitkiyi kurutabilirler. Saksıdaki çiçeklerinize özenerek baksanız da çiçeklerin bitlenmesini bazen  önleyemezsiniz.

Saksı Çiçek Sinekleri Nasıl Temizlenir

Saksıda Çiçeklerin Sineklerin ve bitlenen çiçeğin böceklerden acilen kurtulması gerekmektedir. Çiçekte bitlenme Sineklerin  olması normal bir durumdur. Eğer bir çiçeğin yapraklarında bitlenme varsa toprağında problem var demektir. Saksıdaki çiçeğinizin toprağında ,yanında sagında, solunda yabani otlar varsa, yabancı otlar iyice temizlenmelidir. Çünkü yabani otlar bitlenme yapar. Saksıdaki toprağın içerisine, sigara izmariti koymayı  deneye bilirsiniz, çiçeğin bitlenmesi bu yöntemke  önlenebilmektedir.

Çiçeklerin Sineklenmesi Nasıl Önlenir?

Saksıdaki çiçeğin toprağında, bir müddet bekledikten sonra küçük sinekler oluşabilir. Hatta çoğalarak evin etrafına yayılabilirler. Çiçeklerin sineklenmesini önlemek için bir çok farklı yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Çok Eskiden aspirinli su karışımını çiçek diplerine dökerlerdi ve Faydası oldugu söylenmiştir
  • Siz de aspirinli suyu, çiçeğinizin toprağına dökmeyi deneyebilirsiniz.
  • Saksıdaki Çiçeğinizi  böcek ve sineklerden korumak için  toprağına sigara külü veya izmarit atmanız, çiçeğinizi sineklerden ve bitlerden  koruyacaktır.
  • Saksıdaki Çiçeğin toprağı çok sulu ise sinekler artacaktır ve etrafa yayılacaktır. Toprağının koru kalmasına dikkat etmelisiniz. çiçeğinizi böcek ve sineklerden koruyabilmek için yukarıdaki  yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. . Uzun vadede koruma ilaçlarını kullanırken dikkat etmeniz gerekir. Kimyasallar çiçeğinize zarar verebilir veya kurutabilir . Doğal yöntemler kullanarak, sağlık çiçek yetiştirebilirsiniz.

Çiçek Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Evinizde saksıda Bir çogumuz çiçek yetiştiriyoruz, çiçeğin kokusu, güzelliği ve eve  kattığı dekor açısından sorunsuz görünmelidir.  Fakat saksı çiçeklerinin en büyük problemi, toprağın böceklenmesi ve o böcegin etrafa yayilmasıdır. Böceklenen çiçek, zamanla büyümez, solar ve hatta ölürler. Çiçeklerdeki böceklerin Kimyasallarla yok edilebilir çözümler bulunmaktadır. Fakat kimyasallar gerek çiçek gerekse çevre açısından kullanımı zararlı olmasında tercih sebebini azaltıyor

Eski Yöntemlerle  kullanılan, doğal yöntemlerle çiçeklerin böceklenmesini önlemek ve oluşan böcekleri yok etmek mümkündür

Büyük bir Şişe içerisine, Kullanılan sigara izmaritleri atılarak üzerine su doldurulur.

Su ve İzmarit Bir kabın veya şişenin içinde 2–3 gün bekletilir.

Üç günün  sonunda suyu saksıdaki toprağa döküldüğünde, topraktaki sineklerden kurtulamanızı saglaya bilirsiniz.

Çiçek Ektiginiz Saksının  topraginda  solucanından varsave solucandan rahatsız oluyorsanız topraktaki solucanları  yok etmek için de kullanılan doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu Yöntemlerden En Önemlisi Evde tükettiğiniz meyve veya sebze artıklarını , iyice ezdikten sonra, toprağa gömmeniz topraktaki solucanlardan kurtulmanızı sağlacayacaktir

Çiçek Toprağındaki Böcekler Nasıl Yok Edilir

Evimizin içinde veya dışında büyütülen çiçeklerde, böceklenme ve sineklenme muhtemelen oluşacaktır . Toprakta böceklenme ve solucanlanma  sonucunda, yapraklara doğru bitlenme oluşarak hızla yayılabilmektedir. Bu durum bitkinize ve çiçeginize  zarar verebilmektedir. Özellikle çiçeğin köklerine ve yapraklarına yavrulayan böcekler, çok hızlı şekilde çogalabilirler. Çiçeklerde Sulamanın fazla olmasıyla, topragin altındaki duran böcekler, yukarı doğru çıkmaktadırlar.

Eğer çiçeğiniz veya bitkiniz böceklenmeye Başladi ise , böceklenen bitkiye yapılması gereken en önemli şey , bitkinizi çiçeginizi  topraktan ayırmak olacaktir, böceklenmenin köklere inip inmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer böceklenme bitkinin köklerine dogru  inmemişse, toprağının acil olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Bitki veya çiçek  saksıya yerleştirilmeden önce, ilaçlı su hazırlanarak, bitkinin hasta  bölgelerine püskürtülür.Ve  Daha sonra saksıya yerleştirilen bitki, iki veya üç  ay boyunca düzenli aralıklarla takip edilmesi gerekmektedir. Saksıdaki çiçeğinize suyu çok aşırıda derecede  vermemeye dikkat edin. Solucan ve böcek oluşmasına neden olabilirsiniz.

Stea

29 Yaşindayım Kayseri'de ikamet ediyorum okumayi ve makale yazmayı seviyorum. Yani yaptıgım işi severek yapıyorum..

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu