Gündem

Bulaşıklardaki Yağ Ve Yanık Lekeleri Nasıl Çıkar? (Doğal Yöntemler)

Bulaşıklardaki Yağ Ve Yanık Lekeleri Nasıl Çıkarma  Yöntemi Nerdeyse kadınların hemen hemen her gün evde geçirdiği vaktin büyük bir bölümü mutfakta geçiyor. Yemek pişir, kızartma yap ardından çıkan bulaşıkları yıka mutfağı temizle çünkü yemek yaparken kızartma kızartırken mutfağın her yeri yağ içinde kalıyor. Ve temizlemesi çok uğraştırıyor hele ki kızartma yaptıysanız temizlemesi oldukça çok vakit alıyor. Kızartmayı da sevmeyenimiz neredeyse yok gibidir. Ama kızartma sonrası bir türlü çıkmak bilmeyen inatçı yağlar ve yanık lekeleri yediğimiz kızartmanın keyfini yarıda bırakabiliyor. Hatta bazen unutup tencere dibini tutturuyor yada yakıyor olabilirsiniz. Peki bu lekeleri daha kolay nasıl çıkarabilirsiniz sizler için pratik tencere tava çaydanlıktaki En Kolay Yağ Ve Yanık Lekeleri Çıkarma?

En Kolay Yağ Ve Yanık Lekeleri Çıkarma Yöntemleri
En Kolay Yağ Ve Yanık Lekeleri Çıkarma Yöntemleri

En Kolay Yağ Ve Yanık Lekeleri Çıkarma? Yöntemleri

En Kolay Yağ Ve Yanık Lekeleri Çıkarma? En çok  ve en etkili yöntemlerini sizler için araştırdık.

Bulaşıkların Kurumamasına Özen Gösterin

Öncelikle bulaşıkların kurumasına izin vermeyin yıkamaya zamanınız yoksa bile kalıntıları önden peçete ile temizleyip sudan geçirerek bekletmeniz daha iyi olacaktır.

Limon Ve Karbonat

Limon Ve Karbonat İle Bulaşıklardaki Yağ Ve Yanık Lekelerini çıkarma  Evet limon ve karbonat yağ lekesi için oldukça etkili ürünlerdir. Öncelikle kullanacağınız süngerin üzerine limonu sıkıp karbonat dökün limon lekenin çözülmesini karbonat ise yağ lekelerinin kabarmasını sağlar. Limon ve karbonatı kullanarak en inatçı yağ lekelerin kurtulabilirsiniz.

Sirke Ve Karbonat

Tencerenizin dibi tuttuysa ve altta yanmış yağ lekeleri varsa tencerenizin dibine bol miktarda karbonat serpin ve içerisini su ile doldurun bu şekilde bir gece boyunca bekletin. Diğer gün tencerinizin içindeki suyu dökün ve tencerenin dibine üç yemek kaşığı sirke koyup üzerine su doldurun ve iyice kaynatın 15-20 dk kadar kaynattıktan sonra tencerenizin dibindeki tüm yağlar ve yemek artıklarının suyun yüzeyine çıktığını göreceksiniz. Böylelikle tencereniz lekelerden arınacaktır.

Sıcak Suda Bekletmek

Tencerenizi veya tavanızı sıcak suda biraz bekletirseniz yanık lekelerinin gevşeyip temizlenmesini kolaylaştırabilirsiniz. Tencereye sıcak su doldurmak lekeleri kendiliğinden çıkarmayacak ama tencerenin içine yapışmış yemek kalıntılarını ve yanığı yumuşatarak çıkmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte yanık yemek artıklarının temizlenmesi için kullanılan bulaşık deterjanlarından yararlanabilirsiniz.

Karbonat Ve Soğuk Su

Bazı lekeler çok inatçı kirlerdir ne yaparsanız yapın çıkması zor olanlardır bunlar içinde karbonat ve soğuk su kullanabilirsiniz. Karbonatı macun gibi yapmanız gerekmektedir, bunun içinde macun haline gelinceye kadar az miktarda soğuk su ile karıştırın bu işlemi yaparken akışkan hala gelmemesine dikkat edin. Macun haline gelen karbonatı yanık artıklarının bulunduğu yerlere koyun ve bu şekilde iki üç saat bekletin. sonra yıkayın leklerin çıktığını göreceksiniz. Karbonat asla çıkmaz dediğiniz lekeleri çıkarma konusunda çok başarılıdır.

Limon İle Çıkarma

Dibi tutmuş tencerenizi yada kararmaya başlamış çaydanlığınızı limon ile parlatabilir dibine tutmuş tencerenizi temizlenilirsiniz. Limonun içerisinde bulunan asit dibi tutmuş tencerenizin içerisine sıktığınız an yumuşamasını ve kalkmasını sağlayacaktır. Yumuşadığında sıcak su döküp yıkayabilirsiniz. Ayrıca bulaşık süngerinize sıkıp çaydanlığınızı ovalarsanız kararmaların zamanla geçtiğini göreceksiniz.

En Kolay Yağ Ve Yanık Lekeleri Çıkarma? Kısa Bilgi

En Kolay Yağ Ve Yanık Lekeleri Çıkarma? Yanmış veya yapışmış yemek artıklarını temizlemek için tencerenizi sıcak suda bekletmeyi unutmayın tencerelerinizi temizlerken asla bulaşık teli kullanmayın ki tencereniz zamanla çizilip bozulmasın.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu