Gündem

Kişiye Özel Aradığınız Numara Kullanılmamaktır Nasıl Yapılır?

İstemediğiniz biri sizi aradığında “kişiye özel aradığınız numara kullanılmamaktadır” kodu nedir ve nasil yapabilirim diyorsanız tam yerindesiniz. İstemediğiniz kişilerden sürekli olarak arama alıyorsanız hattınızın, Turkcell, Vodafone yada Türk Telekom olması fark etmiyor. İstenmeyen aramalar ile başa çıkmak için numara engelleme çoğu zaman yeterli olmuyor; çünkü karşı taraf farklı numaralar kullanarak tekrar ulaşmaya çalışabiliyor. Peki, numaranızı kullanılmıyor gibi göstermek nasil yapılıyor bu yazımızda bunu anlatacağız.

Vodafone ile “Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır” Mesajı Nasıl Ayarlanır?

Vodafone kullanıcıları, istenmeyen aramaları yönlendirmek için oldukça basit bir yöntem kullanabilirler:

  1. Telefonunuzun arama ekranına gelin.
  2. 21 (0545000000) yazarak parantez içine aktif olmayan bir numara girin.
  3. Arama tuşuna basarak işlemi tamamlayın.

Bu yöntemle, sizi arayan kişiler direkt olarak kullanılmayan bir numaraya yönlendirilir ve “Aradığınız numara kullanılmamaktadır” uyarısını alırlar. Bu özelliği iptal etmek istediğinizde ise, 21 tuşlayarak kolayca deaktive edebilirsiniz.

Kisiye ozel Aradiginiz Numara Kullanilmamaktir Nasil Yapilir
Kisiye ozel Aradiginiz Numara Kullanilmamaktir Nasil Yapilir

Turkcell ile Kişiye Özel Numara Yönlendirme

Turkcell kullanıcıları için de benzer bir yöntem mevcuttur:

  1. 21 tuşlayın.
  2. Hattınızı yönlendirmek istediğiniz aktif olmayan numarayı 10 haneli olarak girin ve sonuna # işareti ekleyin.
  3. Arama tuşuna basarak işlemi onaylayın.

Bu işlemle, numaranızı istemediğiniz aramalardan koruyabilirsiniz. Yönlendirmeyi kaldırmak için ise, #21# tuşlamak yeterli olacaktır.

Türk Telekom Aradığınız Numara Kullanılmamaktır Nasıl Yapılır?

Türk Telekom şu anda bu tür bir servis sağlamasa da, alternatif bir yöntem deneyebilirsiniz:

  • Başka bir cihazdan “Aradığınız numara kullanılmamaktadır” ses kaydını açarak bu kaydı ana telefona yönlendirebilirsiniz. Bu yöntem her zaman etkili olmayabilir ama basit bir çözüm olarak düşünülebilir.

Bu tür teknikler, sizi istenmeyen aramalardan korumada etkili olabilirken, unutmayın ki bu yöntemlerin kullanımı etik ve yasal sınırlar içinde kalmalıdır. Her zaman daha kalıcı çözümler için mobil operatörünüzle iletişime geçmek ve durumu bildirmek en sağlıklı adımdır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu