Sağlık

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yorumları

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yorumları (İlk Defa Kullananlar); Doğum kontrol hapının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını, hamile kalmak istemeyen tüm kadınlar merak ediyor. Web ortamında yasmin doğum kontrol hapı yorumları hakkında aramalar yapılıyor. Bu içeriğimizde doğum kontrol hapları hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı hamle kalmayı önleyen haplardır. Ancak bu hapları kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Örneğin, bebek emziriyorsanız veya hamileyseniz bu haplar çok zararlı olabilmektedir. Doğum kontrol hapı hamileliği önlemek için kullanılan yöntemdir.

Yasmin Dogum Kontrol Hapi
Yasmin Dogum Kontrol Hapi

Yedi güne kadar etkili olabilir. Bununla birlikte, en az yedi gün daha başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya devam etmek önemlidir. Haplar tek başına yeterli olmayabilir bununla beraber cinsel birleşme esnasında prezervatif kullanmak da önemlidir.

Doğum Kontrol Hapı Ne İçerir?

Bir doğum kontrol hapı, progesteron benzeri bir hormon içerir. Bu hormon uterus astarını inceltir ve daha hafif kanama dönemlerine neden olur. Bazı kadınlar için yoğun kanamaya neden olabilir, ancak genelde bu durum yaşamaz. Birçok kadın yılda sadece 12 adet dönem yaşar ve adetlerini kontrol etmelerini sağlayan çeşitli formülasyonlar vardır.

Doğum kontrol hapı almak, rahim astarını incelterek hamileliği önleyebilir. Daha ince astar, döllenmiş bir yumurtanın yapışmasını zorlaştıracaktır. İki tür doğum kontrol hapı vardır: hem progestin hem de östrojen içeren bir kombinasyon hapları vardır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı, birçok kadın için hamileliği önlemenin güvenilir bir yöntemidir. Belirtildiği şekilde kullanıldığında yüzde 99 başarı oranına sahiptir. Ancak, kullanmadan önce hap hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler var. Mesela ilacı tam zamanında almak önemlidir, buna ek olarak önce doktorunuza danışmadan doğum kontrol hapınızı kullanmayı asla bırakmamalısınız. Bunun nedeni, bazı doğum kontrol haplarının diğer ilaçlarla etkileşime girmesidir.

Doğum kontrol hapı, istenmeyen hamileliği önlemenize yardımcı olan hormonlar içeren küçük bir haptır. Hapın etkinliği, öngörülen programa ne kadar sıkı bağlı olduğunuza bağlıdır. Anahtar şudur her gün aynı saatte hapları almak.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Çalışır

Doğum kontrol hapı, bir kadının aylık döngüsü sırasında yumurtlamasını durdurarak çalışır. Yumurtlama için gerekli olan folikül uyarıcı hormonu inhibe ederek çalışır. Ayrıca spermin yumurtaya ulaşmasını önlemek için servikal mukusu kalınlaştırır.

Hap genellikle 21 gün boyunca günlük olarak alınır. Bir hapı bile kaçırırsanız, hamile kalabilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir yan etkiyi en aza indirmek için düzenli bir hap programını takip etmek önemlidir. Hapları her gün aynı saatte almak çok önemlidir.

Doğum kontrol yöntemi seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör, bazı hapların bazı kanser türlerini geliştirme riskidir. Hormonal doğum kontrol hapları alan kadınların meme kanseri geliştirme riski biraz daha yüksektir. Bununla birlikte, endometriyal ve yumurtalık kanseri geliştirme olasılıkları daha düşüktür. Hapı 5 yıldan uzun süre kullanan kadınların kolorektal kanser geliştirme riski azalır.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yorumları

Yasmin hapı kullanıyorum, öğrendiğime göre yasmin doğum kontrol hapları hakkında yapılan bilimsel araştırmalar ilacın düzenli kullanımında gebe kalmıyorsunuz. Ben 1 yıldır kullanıyorum ve hamile olmadım. Bu ilacın tek yan etkisi, adet döngü zamanlarını değiştirmesidir.

Yasmin doğum kontrol hapı diğer haplar gibi değil mesela kilo aldırmıyor ve daha az yan etkisi var. Ancak tabi günlük olarak her ay 21 tane almak gerekiyor.

Bende karın ağrısı ve baş ağrısı yaptı. Sizde durumlar nasıl?1.5 yıldır düzenli kullanıyorum ve bu belirtileri dışında memnunum.

Ben de kullanıyorum tüylenmede azalma olması sevindiricidir. Söz edilen yan etkileri görmedim henüz.

Yasmin hap vajinada kuruma ve cinsel isteksizlik yaptı bende… Ancak kullanan diğer arkadaşlarım bu yan etkiyi görmediler. Sorun bende sanırım.

Doktora Gitmeden Yasmin Kullananlar

Bu ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilaç herkeste ayni etki göstermeyebilir. Doktora Gitmeden Yasmin Kullananlar yorumlarına bakıldığı zaman kullananlar bir çok yan etkiye maruz kaldığını belirtmektedir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu