Genel

AC Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araçların giderek daha yaygın hale gelmesi ve daha fazla insan tarafından tercih edilmeye başlanması, bu araçların şarj edilmesini sağlayan şarj istasyonlarına duyulan gereksinimin artmasını da beraberinde getirdi. Elektrikli araç şarj istasyonları; AC tipi şarj istasyonları ve DC tipi şarj istasyonları olmak üzere iki başlık altında değerlendirilir. AC şarj istasyonu ya da alternatif akım şarj istasyonları, düşük akım ile araçların şarj edilmesini sağlar. 3 kW ila 22 kW arasında değişen güce sahip bu istasyonlar, ev tipi şarj istasyonları olarak da bilinir. Genellikle evlerde kullanılan prizler gibi bir sokete sahip olan AC şarj istasyonları, araçların DC şarj istasyonuna oranla daha uzun sürede şarj edilmesini sağlar.

AC Sarj Istasyonu
AC Sarj Istasyonu

AC Şarj İstasyonları Nerelerde Kullanılır?

AC şarj istasyonu üniteleri, daha çok insanların fazla zaman geçirdikleri ve hızlı şarja ihtiyaç duymadıkları alanlarda tercih edilir. Çünkü bu ünitelerin tam şarj etme süresi, 3 saat ila 8 saat arasında değişiklik göstermektedir. Bu doğrultuda AC şarj ünitelerinin kullanılabileceği alanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Evler
  • Alışveriş merkezleri
  • Oteller
  • İşyerleri ve ofisler
  • Devlet kurumları
  • Havalimanları

AC Şarj mı DC Şarj mı?

AC şarj istasyonu ile DC şarj istasyonları arasında işlev bakımından herhangi bir farklılık söz konusu değil. Her ikisi de elektrikli araçların bataryalarının şarj edilmesini sağlar. Aralarındaki temel fark, güç aktarım kapasiteleri ve şarj sürelerinde ortaya çıkar. AC şarj üniteleri daha az güç aktarımı sağlar; buna bağlı olarak da şarj süresi uzar.

DC şarj üniteleri ise daha hızlı güç aktarımı ile daha kısa sürede aracınızı şarj etmenize olanak tanır Kullanım alanına ve şarj gereksinimlerine bağlı olarak bu üniteler arasında seçim yapılabilir. Ancak aracını evinde ya da iş yerinde şarj etmek isteyenler için AC şarj ünitelerinin fiyat ve kurulum gereksinimleri açısından daha avantajlı olduğu söylenebilir. Bunun dışında AC şarj ünitelerinin şarj maliyetleri, DC şarj ünitelerine kıyasla daha düşüktür.

AC Şarj İstasyonu Kurulumu için Doğru Adres: Estasyon

Elektrikli araç şarj istasyonu kurmak hem günümüzün hem de geleceğin en parlak yatırımlarından. Ancak bu yatırımı başarılı ve sorunsuz bir şekilde yapabilmek için doğru şarj çözümleri ağını bulmak son derece önemli. Türkiye’nin elektrikli araç şarj ağlarından olan Estasyon, bu doğrultuda gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz adreslerden. AC şarj istasyonu kurulumu için başından sonuna kadar tüm süreçlerde destek alabileceğiniz ve anahtar teslim şarj istasyonu sahibi olabileceğiniz Estasyon ile sektördeki yerinizi alabilirsiniz.

İstasyon Seçimi

Elektrikli araç şarj istasyonu kurulumunda, öncelikle hangi tür şarj istasyonunun kurulacağına karar verilmesi gerekir. AC şarj istasyonu ile DC şarj istasyonu arasındaki farkları bilmek, yatırımı doğru yönlendirebilme noktasında fikir sağlar. Estasyon, bu süreçte de gerekli bilgilendirmeleri detaylı olarak yapar.

Kurulum Süreci

Elektrikli araç şarj istasyonları birkaç aşamada kurulur. Öncelikle yer seçimi yapılır ve gerekli fizibilite çalışmaları yürütülür. Sonrasında da kurulum için gerekli yasal süreçler takip edilir ve izinler alınır. Bu aşamadan sonra deneyimli Estasyon ekipleri, istasyon kurulumunu gerçekleştirir ve gerekli testleri yapar. Kurulum sonrasında da her türlü teknik destek sağlanmaya devam eder.

Kullanıcı Deneyimi: Hızlı, Güvenli ve Kolay Kullanım

Estasyon elektrikli araç şarj istasyonları, kullanıcılar için hızlı, güvenli ve kolay bir kullanım deneyimi sunar. Estasyon üniteleri ile elektrikli araçlarını şarj eden kullanıcılar, deneyimlerini büyük çoğunlukla olumlu değerlendirir. Elektrikli araç şarj fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak ve müşterilerinize kusursuz bir şarj deneyimi sunmak için evinizde, iş yerinizde veya diğer yaşam alanlarınızda Estasyon’un avantajlarından faydalanabilir, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu