Genel

Evde Nasıl Ateşim Çıkar – Nasıl Ateşlenebilirim?

Evde Nasıl Ateşim Çıkar – Nasıl Ateşlenebilirim? diyenlerin başvurmak için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Ama sadece tebeşir tozuyla ateşlenmenize gerek yok. Yazımızda anlatacağımız yöntemleri kullanarak oldukça zararlı tebeşir tozu olmadan ateşinizi yükseltebilirsiniz. Ateşimi yükseltmek istiyorum diyenlere Yardımcı olacak daha birçok yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Ateş nasıl yükseltilir: Günlük hayatta normal bir insanın vücut ısısının 36-37 derece civarında olması gerekir. Bunun üzerindeki vücut sıcaklıklarına ateş denir. Genç yaşta 38 dereceye kadar çıkan ateş değerleri normal kabul edilmektedir.

Evde Nasıl Ateşim Çıkar?

Ateş, vücuttaki kan dolaşımının normal seyrinden farklı hareket etmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle ateş olduğunda değişen kan akışı nedeniyle vücut sıcaklığındaki artışla reaksiyona girer. Günlük yaşamda insan vücudunun sıcaklığı değişir.

Evde Nasil Atesim Cikar
Evde Nasil Atesim Cikar

Ateşin birçok nedeni olmaktadır. Genel olarak, hasta insanlar zayıf bağışıklık nedeniyle ateşle karşılaşabilirler. Vücuda bulaşan bakteri ve virüslerin ilk reaksiyon ateş yükselmesi olarak görülmektedir. Ayrıca Vücut ısısı birkaç noktadan ölçülebilir. Bunlardan en yaygın olanları; Koltuk altı, alın, bacak, ağız ve makat olarak bilinmektedir.

En İyi Ateş Çıkarma, Yükseltme Yöntemleri Nelerdir?

Tebeşir tozu dışında nasıl ateş çıkar diyenlerin kullandıkları yöntemler ise aşağıdaki gibidir yazımızı okumaya devam edin.

EgzersizIsı Tedavisi
Elektrikli Koltuk AltıSıcak Banyolar
Tebeşir Tozu Hariç Nasıl Ateş YükseltmeTüylü Yastık ve Battaniye Kullanmak
En İyi Ateş Çıkarma, Yükseltme Yöntemleri

Egzersiz Ateş Yükseltme

Egzersiz Ates Yukseltme
Egzersiz Ates Yukseltme

Fiziksel olarak vücudunuz spor yapmaya müsait ise, spor yaparak kesinlikle terler ve ağır nefes alırsınız. Ayrıca kalp atış hızınızı artırır ve vücuttaki kan ve oksijen dolaşımını artırır. Çok fazla soğuk su içerseniz vücut ısınız kısa sürede yükselir ve ateşiniz yükselir. Bunu en iyi ateşlenme yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Isı Tedavisi İle Ateş Çıkarma

Isı tedavisi ile kolayca ateşlenmek mümkündür. Son zamanlarda ateşlenmenin en popüler yöntemlerinden biri haline geldi. Bu tür tedavinin diğer adı termoterapi olarak bilinmektedir. Tedavinin temel amaçlarından biri vücuttaki ağrıların giderilmesidir. Isıtma yastıkları, sıcak havlular ve sıcak su şişelerinin kullanımı vücuttaki ateşi daha da artırır. Bu yöntem kan akışınızın hızlı olmasına neden olur. Kan akışınız arttığında, vücut sıcaklığınız da artar.

Yatmadan önce vücudunuzu sıcak havlulara sarın. Sabaha ateşiniz çıkacaktır. Yada evde ısıtma yatağınız varsa terli girmekte ateşlenme yöntemidir. En iyi evde ateşlenme yöntemlerinden biridir.

Elektrikli Koltuk Altı

Isıtmalı alt battaniyesi ile vücut sıcaklığınızı her an yükseltebilirsiniz. Özellikle uyurken kullanırsanız ateşiniz kısa sürede yükselir. Ancak maliyetli bir yöntemdir.

Sıcak Banyolar

Sıcak bir banyodan veya duştan çıktıktan sonra yaklaşık yarım saat nemli, soğuk havada kalın. çok zayıf olmak Hemen ateşin çıkar.

Tebeşir Tozu Hariç Nasıl Ateş Yükseltme

Vücudunuzun ateşini yükseltmek için öncelikle son derece sıcak tuttukları ve harika bir etki verdikleri için daha kalın yün battaniyeler alın. Tüylü veya ipek nevresimler de alabilirsiniz. Ayrıca kendinizi daha fazla yastıkla çevreleyebilirsiniz. Yatağınızın boyutuna bağlı olarak, iki ila dört ek parçaya ihtiyacınız olacak. Bu ekstra katmanlar, yatağınızın iyi yalıtılmasını sağlar ve sıcaklığını önemli ölçüde artırır. Sıcak bir yatağın içinde terlediğiniz zaman soğuk su içerseniz en kısa zamanda ateşiniz yükselecektir.

Nasıl Ateşlenebilirim? (Basit Yöntemler)

  • Yeni banyo yaptığınız zaman balkona çıkın ve göğüslerinize su dökün. Balkondan hava gelmiyorsa yelpaze ile yelleyin. Akciğerin hava almasını sağlayın bu yöntem ile ateşiniz en az 37.50’ye çıkıyor ve mümkün olduğunca az kıyafetle yatın ve üstünüze kat kat yorgan örtün. 10-15 dakika sonra ateşiniz 38 veya 38,5 derece olacaktır.
  • Sık ve hızlı egzersiz yapmanız gerekir, kaplıcaya gidebilir veya çok sıcak bir banyo yapabilirsiniz, elektrikli ısıtma cihazları kullanabilirsiniz, tebeşir tozu kullanma seçeneği de var ama çok sağlıksız. En güvenli çözüm, yatağa ıslak saçla girin ve pencereyi sabaha kadar açık bırakın sabaha ateşiniz çıkacaktır.
4.2/5 - (6 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu