Faydalı Bilgiler

Askeri Lise Taban Puanları ve Şartları Nelerdir? 2023

Askeri Lise Taban Puanları ve Şartları Nelerdir? 2023 Askeri lisede okumak isteyen 8. sınıf öğrencilerin araştırma yaptığı konulardan bir tanesi budur. Bu yazımızda sizlere taban puanlar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. o zaman siz de yazımızın devamını okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

8. sınıf öğrencileri için gerçekleştirilen askeri lise sınavları için öğrencilere 120 dakika verilir. Bu sınavda çoktan seçmeli sorular yer alır. Bu sınavı kazanan öğrenciler ise 4 sene boyunca eğitim alırlar.

Askeri Lise Taban Puanları Nedir?

Askeri liselere başvuruda bulunabilmek için 5 senenin not ortalamalarının yüksek olması gerekmektedir. Not ortalamasının en az 75,000 olduğu durumda birey başvuruda bulunabilir ve sınava giriş başarılı puan aldıktan sonra askeri liseye yerleşebilir.

Askeri Lise Taban Puanlari
Askeri Lise Taban Puanlari

Bu puan sadece askeri lise içindir. Astsubay hazırlama okulu için ise not ortalamasının en az 65 olması şarttır. Sınav olmadan evvel son 5 senenin notları incelenmektedir. Bu nedenle de bireylerin okulda başarısının yüksek olması gerekir.

Askeri Lise Sınavına Girmek İçin Gerekli Olan Şartlar?

Askeri liseye girmek için belirli kurallar ve aynı zamanda şartlar vardır. Dilerseniz şimdi sizlere bu şartlardan bahsedelim. İşte askeri lise sınavına girmek için gerekli olan şartlar şu şekildedir.

  • Hastaneden veya sağlık ocağından sağlık raporu alınmalıdır. Bu sağlık raporunun sonuçlarının ise olumlu olması gerekir.
  • Türkçeyi maksimum düzeyde konuşması gerekir,
  • 13 yaşından ufak olunmaması şarttır,
  • 16 yaşını geçmemiş olunması gerekir,
  • Güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Bunun sonucunda bu soruşturmanın olumlu olması gerekir,
  • Bekâr olunması gerekmektedir,
  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır,
  • Erkek olma şartı vardır,

Askeri Okula Kaç Yaşında Başlanır?

Askeri lisede okumak isteyen kişilerin belirli yaşı doldurması ve aynı zamanda bu yaş sınırını geçmemesi gerekir. Bireylerin en az 13 yaşında en fazla ise 16 yaşında olması şarttır. Aksi halde askeri okula başvuru ve kayırt yapılamaz.

Askeri Lise Sınavı Ne Zaman?

Askeri lise sınavı ne zaman? Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Askeri lise sınavı 4 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşecektir. Öncelikle kişilerin başvuru yapması şarttır. Başvurular ise ÖSYM sitesi üzerinde gerçekleştirilmektedir.

3.6/5 - (8 votes)

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba ben SAT olmak istiyorum ama belirtilen (Anadolu lisesi, Askeri lise, ve düz liselere girmek zorunda mıyım ? cevabını alabilir miyim çok merak ediyorum teşekkürler.

  2. merhabalar bende nasipse askeri liselere girmek isterdim ama bildiğim kadarıyla kapalı nasıl sınavları oldu 4nisan 2022’de ben hiç duymadım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu