Faydalı Bilgiler

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Savcılık, günümüzde birçok kişinin sahip olmak istediği mesleklerden biridir. Savcı, suç unsuru ve hukuka uygun hareket eder.  Bu yazımızda Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?, Savcı olmak için sözel mi sayısal mı?, Savcı olmak için kaç yaşında olmak gerekir?, savcıların yetkileri nelerdir, savcılık için hangi bölüm okunmalıdır, savcılık için için hangi liseye gidilmelidir gibi merak edilen soruların cevapları bu yazımızda yer almaktadır.

Öncelikle Savcı olmak için hukuk okunması gerekmektedir. Hukuk okumak için ise bazı derslerinizin iyi olması elbette gerekmektedir.  Burada bazı derslerin iyi olduğunu söylediğimizde, sadece yazılı sınavlarda iyi notları kastetmiyoruz. Yani üniversite sınavı açısından yüksek bir net yapabilmeniz için gerekmektedir.

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Savcı olmak isteyenlerin yapması gereken ilk şey hukuk fakültesini kazanmaktır. Daha sonra 4 yılı başarıyla bitirmeli ve diploma almalıdır.. Bu bölümün puanları şu anda en yüksek puanlardır. Bu nedenle lise yıllarında iyi çalışmak önemlidir.

Savci Olmak Icin
Savci Olmak Icin

Savcı olabilmek hangi derslerinizin iyi olması gerektiğini şöyle sıralaya biliriz.

  • Edebiyat,
  • Türkçe,
  • Geometri
  • Matematik ve Coğrafya derslerinizin iyi olması gerekmektedir.

İyi bir üniversitede hukuk okumak istiyorsanız bu bölümlerin yanında iyi derslerinde de olması sizin için faydalı olacaktır. Burada “matematik”, rakiplerinizden daha iyi performans gösterebileceğiniz ana daldır.

Lise döneminde bu derslerden başarılı olan bireylerin üniversite sınavını en üst düzeyde geçmeleri ön görülmektedir. Üniversite sınavını kazanan kişiler, 4 yıllık hukuk fakültesini tamamlarlar. Ardından savcılık sınavına girmektedir. Savcılık sınavı ise hukuk bilgisini kapsamaktadır. Geometri ve matematiği seven öğrencilerin bu sınavı başarıyla geçebilecekleri belirtilmektedir.

Savcı Olmak İçin Gerekenler

Savcı olmak için hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir. Fakülteden mezun olduktan sonra “Savcı” olabilmek için Adli Yargı sınava girmek gerekmektedir. Adli Yargı sınavında 100 soru bulunmaktadır. 40 soruda hukuk bilgisi ve genel kültür soruları sorulmaktadır. Sınavı başarıyla geçmek için en az 70 puan almaları gerekir.

Gerekli puan sayısına ulaşıldıktan sonra sözlü mülakat gerçekleşir. Başarılı bir mülakattan sonra savcı adayı olacaksınız. Daha sonra iki yıllık bir stajı tamamlayacaksınız. Stajın ilk yılında savcı olup olmayacağınıza karar verilir. Stajın son yılında stajla ilgili bir sınav yapılır. Sınavda istenilen başarı sağlanırsa Savcısı olur.

Savcı Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

  1. T.C. vatandaşı olmak,
  2. 35 yaşını doldurmamış olmak,
  3. Hukuk Fakültesinden mezun olmak,
  4. Askerliğin yapılması ya da ertelenmesi,
  5. Kamu haklarından yasaklı olmamak,
  6. Herhangi bir suca karışmamış olmak,

Savcı Olmak İçin Boy Kilo (Erkek, Kadın)

Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa olmamalıdır.

Savcı Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Savcı olmak için hangi liseye gidilmeli gibi sorular oldukça merak edilmektedir. Bunun için gitmeniz gereken belirli bir lise türü yoktur. Hangi liseye giderseniz gidin, “eşit ağırlık” puan türünden yüksek puan hukuk kazanmak için yeterli olacaktır. Tabii ki iyi bir “Anadolu lisesinde” okursanız başarı şansınız artar. Çünkü iyi bir lisede arkadaş ortamı daha olumlu ve başarılı olacaktır.

Savcı Olmak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Savcı olmak isteyen kişilerin sınavı geçmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavlarda başarılı olan kişilerin 35 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.

Savcılık Sayısal mı Sözel mi

Savcı olmak için hukuk fakültesini okumak gerekir. Hukuk fakülteleri, sayısal veya sözel değil, eşit ağırlıktaki alanlarda sınavları başarıyla tamamlayan öğrencileri de kabul eder.

3.3/5 - (3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu