Faydalı Bilgiler

Mimar Olmak İçin Hangi Derslerde İyi Olmanız Gerekir? (Hangi Bölüm Okunmalı)

Mimar Olmak İçin Hangi Derslerde İyi Olmanız Gerekir? (Hangi Bölüm Okunmalı); Mimar olmak için çeşitli şartlar vardır. Öncelikle, mimarlık alanında lisans derecesine sahip olmalısınız. Mimar olmak istiyorsanız, iletişim kurma konusunda da başarılı olmalısınız. Bir kariyer olarak, tasarım ve çizim yapabilmek gibi birçok yeteneğiniz olmalıdır.

Matematik ve teknik çizim, bilgisayar çizim programları, geometri ve uzay geometri alanlarında başarılı olmanız gerekiyor. Mimarlık bölümünü en iyi üniversitelerde okuyanlar genelde işsiz kalmazlar.

Mimar Olmak İçin Hangi Derslerde İyi Olmanız Gerekir?

  • Lise düzeyinde fizik
  • Kimya
  • Matematik
  • Geometri
  • Bilgisayar 3D çizim programları
  • Trigonometri
  • Dil ( Türkçe, İngilizce ve ek bir dil)
Mimar Olmak Icin Hangi Dersler
Mimar Olmak Icin Hangi Dersler

Başarılı bir mimarlık kariyerinin bir diğer önemli yönü de bu işi sevmek saatlerce yeni tasarımlar yapmaktan yorulmamak gerekiyor. Konuya olan tutku, işten ve yolculuktan keyif almanıza yardımcı olacaktır. İnsanların hayatlarını iyileştirme fikrinden heyecan duyan tutkulu insanlar meslekte başarılı olacaklardır. Mimar olmak isteyen tutkulu insanlar, uzun ve meşakkatli eğitim sürecini atlatmak için gereken motivasyona ve güce ve hatta ısrarcılığa sahip olmalılar.

Mimar Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Geçiş yıllarda sadece birkaç üniversitede bölüm olarak açılan iç mimarlık, son yıllarda artan popülaritesi ile birçok üniversitenin mimarlık fakültelerinde yerini almıştır. İç mimar olmak istiyorsanız üniversitelerin iç mimarlık bölümünü okuyup bitirmeniz gerekmektedir.

Mimar Olmak İçin Hangi Liseye Gidilmeli

İç mimar olabilmek için üniversitelerin iç mimarlık fakültelerinden mezun olmak zorunludur. İç tasarım eğitimi için eğitim süresi genellikle 4 yıldır. Bazı üniversitelerde 5 yıl da olsa hazırlık bölümleri de bulunmaktadır.

Mimarların Çalışma Alanları

Mimarların, binaların inşasını planladıkları ve denetledikleri için yaratıcı ve problem çözücü olmaları gerekir. Görevleri binaların kalitesini, güvenliğini ve çevrenin korunmasını sağlamaktır ve ekip halinde çalışabilmeleri gerekir. Bazı mimar türleri daha tekniktir ve yapının mekaniği gibi bir yapının teknik yönlerine odaklanır. Bu tür mimarlar, bina inşaatının mekaniğini inceler ve onları daha verimli ve sürdürülebilir kılmak için tasarım detayları geliştirirler.

Analitik Düşünme Becerisi

Mimar olmanın bir diğer önemli şartı da iyi matematik ve fen becerilerine sahip olmaktır. Bu alan karmaşık denklemlerin kullanılmasını gerektirdiğinden iyi bir matematik temeli çok önemlidir. Mimarların matematiğe ek olarak fizik ve trigonometri konusunda da yetkin olmaları gerekir. İyi çizim becerileri de olmalıdır. Lisans dereceniz boyunca, mimarlığın arkasındaki saklı bilimi öğreneceksiniz. Kirişlerin nasıl belirlendiğini ve 3B tasarımların nasıl çizileceğini, bir binayı ayakta tutan kolonların nasıl tasarlandığını, demir şiş çapları ve çimentonun kalitesinin nasıl belirlendiğini öğreneceksiniz. Yüksek binalarda rüzgar faktörünün etkilerini ölçmek için bile rüzgar mühendisliği dalı bulunmaktadır.

Mimarlık ve Staj

Mimarlık okurken sizi geliştirecek şirketlerde staj yapmanız da gerekecek. Böylece ekip çalışmasını hem ofiste hem sahada yaparak iletişim becerilerinizi geliştireceksiniz. Ayrıca okurken aynı zamanda iş deneyimi kazanabilir ve alanınızdaki profesyonellerle iletişim kurulması gerekmektedir.

El üstünde tutulan bir mimar olmak, belirli bir düzeyde organizasyon ve problem çözme becerisi gerektirmektedir. Bir projenin çeşitli yönlerini analiz etmeniz, ilerlemenin grafiğini çıkarmanız ve harcanan maliyetleri ve malzemeleri takip etmeniz gerekecektir. Malzeme teknolojilerini eşsiz fütüristtik tasarımla harmanlamanız gerekir.

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Polislik Sayısal Mı, Sözel Mi, Eşit Ağırlık Mi 2022

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu