Faydalı Bilgiler

Hosting ile Alakalı Merak Edilen Her Şey!

Hosting ile Alakalı Merak Edilen Her Şey!

Hosting, kelime anlamı olarak tutma, misafir etme anlamına gelir. Web sitesi konusunda da sıklıkla kullanılan bir terimdir.

Hosting aslında domain satın aldıktan sonra web sitelerinin dosyalarının çalışması için yeterli yeri sağlayan alanın yüklendiği yerdir. Bu noktada merak edilen konulardan biri de domain oluyor.

Domain Nedir?

Domain, web sitesi açarken ya da satın alırken alınması gereken alan adını ifade eden terimdir. Domain satın alındıktan sonra ise dosyaların (html, php, asp vs.) saklandığı alan ise tam olarak hosting alanıdır. Bu noktada web sitesinin olmazsa olmazıdır.

Bulut Sunucu Nedir?

Bulut sunucu, internet verilerinin yalnızca tek bir bilgisayar ya da ağdan değil, başka bir bilgisayar ya da ağdan erişilmesini sağlayan sistemin adı olarak bilinir. Bu açıdan oldukça kullanışlı olması ile dikkat çeken bulut sunucu ayrıca web sitelerinin depolanabilirliğini de oldukça sağlayan bir sistemdir.

Hosting’e Nasıl Ulaşılır?

Bunun için oluşturulmuş Hosting şirketleri vardır. Hosting şirketlerinden sitenize uygun ölçekte bir hosting satın alarak web site kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

FTP Erişimi Sağlar Mı?

FTP kullanımı, bilgisayarınızdan sunucunuza ulaşarak dosyalarınızı aktarmanızı sağlar. HTML dosyalarınızı kullanırsanız, web sitenize internet üzerinden ulaşabilmek için önce dosyaları bilgisayarınızdan kiralamış olduğunuz sunucunuza FTP yoluyla aktarabilirsiniz.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu