Teknoloji

Hosting Kısaca Nedir? Hosting Almak Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Hosting Kısaca Nedir?; İnternette vakit geçiren kişilere çok tanıdık gelen hosting kelimesi, Bazı kişiler tarafından ise Hosting ne olduğu, Hosting Almak Ne İşe Yarar? ne anlama geldiğini bilmemektedir. Aynı zamanda ticari veya hobi amaçlı web sitesi açmak isteyen kişiler de sorunun cevabını merak etmektedir. Bu durumda internet kullanıcıları tarafından ciddi anlamda hosting nedir sorusu sorulmaktadır. Bizde bu yazımızda sözü fazla uzatmadan Hosting Kısaca Nedir? sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Hosting Kısaca Nedir?

Hosting nedir? sorusunun cevabı oldukça kafa karıştırıcı olsa da aslında çok basit bir örnekle açıklanabilir. Hosting  nedir? sorusunu kısaca açıklamak gerekirse; Hosting bir web sitesinin 7/24 açık ve görünür kalmasını sağlayan sunucu hizmetleridir.

Hosting Kisaca Nedir
Hosting Kisaca Nedir

Barındırma hizmeti olarak dilimize çevrilmiş hosting; bir web sitesinin içeriğinin, web sitesi ziyaretçilerinin erişebileceği bir bilgisayarda, yani sunucuda sağlanmasıdır. Başka bir deyişle; bir web sitesi açtığınızda gördüğünüz her şey 7/24 açık ve internete bağlı bir bilgisayardan gelir. Başka bir deyişle, sunucu, İnternet üzerinden erişilebilen bir depolama alanı sağlar.

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

İnsan hayatının neredeyse vazgeçilmez bir bütünü olan; internet üzerinde farklı amaçlarla birçok web sitesine ulaşmak mümkündür. Kimi zaman ticari, kimi zaman kişisel paylaşım, kimi zaman da sohbet amaçlı açılan birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu tür web sitelerinin sürekli açık olması ve diğer ziyaretçilerin sayfaları görebilmesi için özel sunuculara ihtiyaç vardır. Bu gereksinimleri karşılayan hizmete hosting adı verilir.

Hosting Nedir Ne Ise Yarar Ne Icin Kullanilir
HostingNedir Ne Ise Yarar Ne Icin Kullanilir

Hosting hizmeti, bir web sitesinin genel güvenliğini sağlarken, bir web sitesini kesintisiz olarak internet dünyasına açık tutmak amacıyla kullanılır.

Hosting Almak Ne İşe Yarar?

Büyük şirketlerin veya kişilerin açmak istediği web siteleri; için hizmet sunan birçok farklı hosting firması bulunmaktadır. Ancak hosting hizmeti satın almak için öncelikle web sitenizin ne tür bir (Kişisel, E- Ticaret, Kurumsal için) web sitesi olmasını istediğinize karar vermeli ve ardından bir hosting hizmeti almalısınız.

Hosting yani barındırma hizmetleri açılacak web sitenin türüne farklılık gösterir. Satın aldığınız hosting paketleri paket fiyatlarına göre aylık ya da yıllık gibi özel fiyatlarla kiralanır. Kullanım için hosting hizmeti aldığınız firmalar tarafından size özel bilgiler verilmektedir.

Aşağıda, özel yayın sistemi aracılığıyla alabileceğiniz Hosting paketleri türleri bulunmaktadır.

Büyük sitelerinin fazlaca veriye sahip olduğu için kendi sunucuları vardır. Ancak, böyle bir sunucu satın almanın küçük veya yeni açılmış siteler için pek bir anlamı olmadığı için hosting hizmetleri vardır. Hosting sağlayıcısı, bu gerekli alanı web sitesi sahiplerine ücretli ve ücretsiz paketler halinde site sahiplerine sunmaktadır.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu