Teknoloji

WordPress Hosting Nedir, Kimler Kullanabilir?

WordPress; web hostingin düzgün çalışabilmesi amacıyla yapılandırılmış barındırmadır. Seçtiğiniz WordPress hosting türüne bağlı olarak, ekstra özellikler farklılaşacaktır. Ancak, genellikle web sitenize kolayca WordPress eklemenizi sağlayan tek tıklamayla kurulum veya otomatik olarak gerçekleşen temel WordPress güncellemeleri gibi araçlar içermektedir.

WordPress hosting genellikle WordPress ile ilgili teknik zorluklar konusunda tipik barındırma ekibinizden daha bilgili destek personeline sahiptir. WordPress ‘in çok az sistem gereksinimi vardır, bu nedenle hemen hemen her tür sunucuda çalıştırılabilir.

WordPress Hosting
WordPress Hosting

Aslında, WordPress’i çalıştırmak için tek sistem gereksinimleri PHP 5.2.4 ve MySQL 5.0.15 veya üstüdür. Teknik olarak WordPress’i herhangi bir sunucuda çalıştırabilirsiniz; ancak bu çalıştırmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir Wordpress hosting size daha iyi bir genel performans sağlayacak ve web sitenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

WordPress Siteler için En İyi Hosting Hangisidir?

En yaygın WordPress hosting stilleri aşağıda listelenmiştir.

●      Paylaşımlı WordPress Hosting:

Paylaşımlı WordPress barındırma, bulabileceğiniz en ucuz WordPress barındırma şeklidir. Özel olarak WordPress için optimize edilmiş olması nedeniyle geleneksel paylaşımlı barındırmadan bir adım ileride olduğunu düşünün.

Hızlı WordPress kurulumu sağlayan tek tıklamalı WordPress yükleyici kullanımı, geleneksel WordPress barındırmada bulunan bir başka tipik özelliktir. Hosting için kaydolduğunuzda bile, bazı sağlayıcılar WordPress’i önceden yüklemenize izin verecektir.

Bulabileceğiniz diğer avantajlar arasında temalarınız ve eklentilerinizin yanı sıra WordPress çekirdeği için otomatik güncellemeler ve elbette duyarlı bir destek personeli yer alır.

●      Yönetilen WordPress Hosting:

Yönetilen WordPress siteleri, WordPress siteleri için mevcut olan en yüksek barındırma seviyelerinden birine sahiptir. Yönetilen WordPress barındırma yönetme stresini ortadan kaldırır. Her zaman arkanızda uzman ve deneyimli bir ekip bulunur. Bu barındırma türünde özel bir sunucu kullanılmaktadır. Ancak VPS barındırma, bulut barındırma ve hatta paylaşımlı sunucu ortamı ile de yapılandırılabilir.

WordPress’in Avantajları

WordPressin Avantajlari
WordPressin Avantajlari
  • Şaşırtıcı derecede yüksek hızlar. Bir WordPress web sitesi çalıştırıyorsanız, optimize edilmiş bir sunucu ortamına sahip olmak olağanüstü hızlı yükleme süreleriyle sonuçlanacaktır.
  • Yüksek güvenlik. WordPress hosting kullandığınızda tüm saldırılara karşı yüksek güvenlik önlemleri almış olursunuz.
  • Güncel sunucu. Otomatik güncellemeler sayesinde, fazladan çaba harcamanıza gerek kalmadan web sitenizin hızını ve güvenliğini koruyabilirsiniz.
  • Özel yardım grubu. WordPress hosting, ortaya çıkar çıkmaz herhangi bir hosting veya web sitesi sorununda size yardımcı olabilecek WordPress konusunda uzman bir destek ekibine erişmenizi sağlar.
  • Çok yüksek çalışma süresi. Web siteniz gelir getiriyorsa, kullanılamadığı her zaman para kaybedersiniz.

En İyi Hosting Nasıl Seçilir?

Bir web sitesinin web hosting hizmeti çok önemli bir bileşendir. Web siteniz için hosting şirketinizi seçmeden önce dikkatli bir şekilde düşünmeniz ve plan yapmanız gerekebilir. İhtiyacınız olan tüm özellikleri aldığınızdan emin olmalısınız çünkü tüm barındırma şirketleri eşit değildir.

Esasen, web hostinginiz size web siteniz için tüm önemli dosyaları ve bilgileri kaydedebileceğiniz bir konum sağlar. Ayrıca, web sitenizi ziyaret ettiklerinde bu verilerin kullanıcıların tarayıcılarına gönderilmesine zemin hazırlar. Resimler, videolar, HTML dosyaları ve hatta sitenizin temasının nasıl davranması gerektiğini belirten Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) saklanan veriler arasında olabilir.

WordPress Hosting Nasıl Alınır?

Sitenizin en başından itibaren etkili olmasını istiyorsanız, düşündüğünüz her wp hosting hizmetini aşağıdaki bazı faktörler ışığında değerlendirmelisiniz.

Örneğin, web siteniz belirli bir uzmanlık alanına hitap ediyorsa bunu dikkate almalısınız. Bir fotoğrafçılık web sitesi geliştirirken hız ve depolama özelliklerine öncelik vermek gerekebilir. Bazı barındırıcılar, çok fazla içeriğe sahip siteler için ek olarak İçerik Dağıtım Ağı (CDN) hizmetleri de sağlar.

Öte yandan, e-ticaret siteleri bant genişliği ve güvenliğe odaklanmak isteyebilir. Gerçekte, birkaç barındırıcı e-ticarete özel planlar sunar. İhtiyaç duyabileceğiniz yardım türünü (ve miktarını) düşünmeyi unutmayın.

Son ama önemli bir adım olarak web siteniz için kullanmak istediğiniz içerik yönetim sistemini düşünün. WordPress, içerik yönetim sistemleri için %60’ın üzerinde bir pazar payına sahip olduğundan, çok sayıda web barındırma şirketi özellikle yazılıma uygun hizmetler sunmaktadır.

Birçok web hosting firması, çeşitli özelleştirilebilir sözleşme uzunluğu seçenekleri sunar. Aylık ve yıllık planların yanı sıra çok yıllı sözleşmeler için fırsatlar da muhtemelen mevcuttur. Bu, ne kadar süre ayırmak istediğinize önceden karar vermenizi gerektirir. Öte yandan, daha uzun bir süre için taahhütte bulunmaya istekliyseniz tasarruf edebilirsiniz.

Bir plana kaydolmadan önce, sözleşme süresinin yanı sıra koşulları da gözden geçirmek iyi bir fikirdir. Bazı ev sahipleri ile sözleşme koşulları ve planlar arasında geçiş yapabilirsiniz, ancak geçerli ücretler ve/veya cezalar hakkında bilgi aldığınızdan emin olun. İstediğiniz firmanın sunduğu çalışma süresi garantilerini de incelemelisiniz, çünkü bu da bir başka önemli hizmettir. Bu, hosting hizmetinin ne kadar güvenilir olmasını beklediğiniz üzerinde bir etkiye sahiptir.

Web sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışır durumda ve internet ziyaretçilerinin erişimine açık olduğu sürenin yüzdesi “çalışma süresi” olarak adlandırılır. Doğal olarak, web sitenizi her zaman aktif tutmak için çaba göstermelisiniz ve barındırma hizmetiniz %100’e çok yakın bir çalışma süresi garantisi sağlamalıdır. Natro bu konuda en profesyonel hizmetleri sunarak ön plana çıkmaktadır. Natro yüksek hızda ve özel yönetim Ara yüzüne sahip geliştirilmiş araçlarla WordPress hosting hizmeti sunmaktadır. Hemen tüm hizmetleri inceleyerek size en uygununu kolaylıkla seçebilir, yüksek hıza sahip web sitenizi tek bir noktadan kolaylıkla yönetebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu