Teknoloji

Karekod Okutmak İstiyorum 2023 – Karekod Okut Google

QR Kod Okuyucu (Karekod Okuma)

Karekod Okutmak İstiyorum – Karekod okut Google 2023; Gelişen teknoloji ile birlikte artık birçok veri çipli kartlar veya sanal ortamlarda iletilmekte ve şifrelenmektedir. Bunun en iyi örneklerinden biri QR kodudur. DataMatrix, kare biçiminde kodlanmış, zamandan ve işçilikten tasarruf sağlayan verilerdir.

Dışarıdan bakıldığında kısa ve uzun çizikler şeklinde anlaşılmaz bir izlenim bırakır. QR kodundaki verilere sadece QR kod/Karekod okuyucular ile erişilebilir. QR kod okuyucu nedir, Karekod Okutma, Karekod Okuma, Karekod Okut ; Birçok firma tarafından kullanılan bu sistem oldukça merak edilmektedir.

Karekod Nedir?

Japonya’da Denso Wave tarafından geliştirilen QR olarak da bilinen Karekod, 2 boyutlu bir barkoddur. Akıllı telefonların barkod okuma özelliği olması ve bu durumun yaygınlaşması ile birlikte bu tip barkodların önemi daha da arttı; Metin, resim, video veya bağlantı yerleştirilir. Klasik barkodlardan çok daha kullanışlı olan QR kod, kullanım olarak birçok diğer barkodlara göre daha kullanışlıdır.

Farklı alanlarda tercih edilen QR kodların otobüs duraklarındaki reklam panoları, dergiler, gazeteler, kartvizitler gibi birçok alanda yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Karekod Okutma Nasıl Kullanılır?

Yapmanız gereken tek şey, gerekli uygulamayı indirdikten sonra telefonunuzun veya tabletinizin kamerasını koda doğrultmak. QR kodu, Karekod kodu otomatik olarak tanır. Karekod bir web sitesi içeriyorsa, otomatik olarak ilgili adrese yönlendirileceksiniz. Metin içeriyorsa, hemen görebilirsiniz.

Karekod Okutmak İstiyorum

QR kod okuyucu için ücretsiz uygulamalar Google play yada App Store yer almaktadır. Bu uygulamaları iOS ve Android cihazlarınıza indirerek QR kodunu kolayca okuyabilirsiniz. Ayrıca uygulama kullanmadan Karekod Okuma nasıl yapılır sorusunun cevabı da sıklıkla aranmaktadır.

Karekod Okutma Nasil Kullanilir
Karekod Okutma

QR Kod Okuyucu (Karekod Okuma), Android cihazlarda mümkündür. Sadece birkaç ayar güncellemesi ile QR kod okumasını etkinleştirebilirsiniz. İçeriğimizin geri kalanında ayarların nasıl yapılacağı yazımızın devamında yer almaktadır.

Karekod Okutma (Uygulama Kullanmadan Android)

Uygulamayı indirmeden QR kodunu tarayabilirsiniz. Bunun için bir Android cihaz kullanıyorsanız, hızlı bir şekilde Google uygulamasını açın ve aşağıdaki güncelleme alanına tıklayın. Bu işlemin hemen ardından ekranın alt kısmında bulunan Google Lens kısmına tıklayarak ilerleyin. Son adımda ise istediğiniz QR kodunu basılı tutarak kameranızı tarayabilirsiniz.

Karekod Okutma (İphone)

Karekod Okuma iPhone cihazlarda uygulama olmadan yapılmaktadır. Kamera uygulamanızı açın. Ardından arka kamera seçeneğini seçin. Okumak istediğiniz QR kodunu kameranıza doğrultun. Kameranız Karekod tanıyacak ve okuyacaktır.

Karekod Okut Pc (Karekod Okuyucu)

Karekod okuyucu PC üzerinden de yapılır. Bunun için bilgisayarınıza bir QR kod okuyucu indirmeniz gerekiyor. Genelde bu işlem için CodeTwo QR Code Desktop Reader tercih edilir. Bu uygulamayı bilgisayarınıza tamamen ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Çünkü yazılım tamamen ücretsizdir. Uygulamayı indirdikten sonra, bilgisayar ekranında tuttuğunuz herhangi bir QR kodunu hızlı bir şekilde okuyacaktır. Ayrıca taranan QR kodlarını bilgisayarınıza kaydeder.

QR Kod Tarama (Karekod Okut)

QR kod taraması ve Karekod Okut işlemini artık herhangi bir cihazda kolayca yapılır. Tablet, bilgisayar ve akıllı telefon gibi cihazlarınızdaki destekleyici uygulamaları kullanarak QR kodu okuyabilirsiniz. Tüm bunlara yukarıda bahsettiğimiz gibi ek olarak bazı akıllı telefonlarda direkt QR kod okuma özelliği bulunduğundan kullanabilirsiniz.

Karekod Oluşturma (QR Kod Oluşturma)

QR kod üretimi için ücretsiz uygulamaları da kullanabilirsiniz. Unitag web sitesi bu konuda ücretsiz hizmet sunan adresler arasında yer almaktadır. Bu sayfa ile aşağıdaki adımları takip ederek QR kod oluşturabilirsiniz;

QR Kod Olusturma
QR Kod Olusturma
  • Buradan Unitag web sitesini açın.
  • Enter your URL bölümünde, QR kodunu oluşturmak istediğiniz bağlantıyı yapıştırın.
  • Sağdaki QR Kodunuz alanında bağlantınız için bir QR kodu görünecektir.
  • Aşağıdaki seçeneklerle QR kodunuzun tasarımını seçin,
  • QR koduna sağ tıklayın ve bilgisayarınıza kopyalayın veya kaydedin.
  • Unitag’ın ücretsiz olarak sunduğu QR kodları küçüktür. Ancak menülerdeki afişlerin antetli kağıtlarında rahatlıkla kullanılabilir.
Karekod Olusturma
Karekod Olusturma

Kendi QR kod üretiminiz için kullanabileceğiniz birçok farklı web sitesi vardır. Unitag web sitesinde QR kod oluşturma sürecini sizler için anlattık. QR kodu oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, kodun şeklini olabildiğince basit tutmaktır. Böylece mobil cihazların tüm kameraları tarafından okunabilir. İlettiğiniz dosyalara çevrimdışı olarak da erişilebildiğinden, okunması kolay basit tasarımlar oluşturduğunuzdan emin olun.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu