Faydalı Bilgiler

Net Hesaplama Nasıl Olur?, Net Nasıl Hesaplanır

Net Nasıl Hesaplanır – Net Hesaplama Nasıl Olur?; gibi merak edilen sorular hakkında daha fazla araştırma yaparak bilgi vereceğiz. Bu yazımızda; Net nasıl HESAPLANIR örnek, doğru yanlış net hesaplama, Net nasıl HESAPLANIR 4 yanlış 1 doğru hakkında detaylı bilgi aktaracağız.

Sınavlar, çalışmalarımız sonucunda öğrendiklerimizi okulda ve evde test etmemizi sağlayan uygulamalardır. Sınavlar sayesinde hangi konuları iyi anladığımızı hangi konularda eksik kaldığımızı görebiliriz. Bu, eksikliklerimize odaklanmamızı ve daha sağlıklı bir çalışma programı oluşturmamızı sağlar.

Net Hesaplama Nasıl Olur?

Sınava giren kişilerin testlerde verdiği Doğru ve yanlış cevap sayısı hesaplanır ve her testten elde edilen ham puan (adayın net puanı), doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak bulunmaktadır.

YKS Net Nasıl Hesaplanır

Yükseköğretim Kurulu Sınavı (YKS) net hesaplaması, adayların. YKS sınavından aldıkları puanların hesaplanması için kullanılan bir yöntemdir. Net puan, adayların Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilimler derslerinden aldıkları puanların toplamıdır.

Net Nasil Hesaplanir
Net Nasil Hesaplanir

YKS net puan hesaplaması şöyle yapılır:

  • Türkçe dersinden alınan puan, 100 üzerinden hesaplanır.
  • Matematik dersinden alınan puan, 100 üzerinden hesaplanır.
  • Sosyal Bilimler dersinden alınan puan, 100 üzerinden hesaplanır.
  • Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilimler derslerinden alınan puanlar toplanır.
  • Toplam puan, 300 üzerinden hesaplanır.
  • Ayrıca YSK’de Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilimler derslerinden ayrı ayrı puanlar alınıyor. Bu puanlar ayrıca okulların kontenjanlarına göre sınav sonuçlarına göre bölümlü olarak yerleştirme yapılmaktadır.

Sınavlarda Net Nasıl Hesaplanır?

Deneme sınavlarında net hesaplamak için; Doğru yapılan soru sayısından; Yanlış cevaplanan soruların 1/4’ü çıkarılmalıdır. Bu şekilde net sayıyı kolayca hesaplayabilirsiniz. Ayrıca net hesaplama ile uğraşmak istemeyenler için internette birçok net hesaplama programı bulunmaktadır.

  • Bazı sınavlardan “4 yanlış 1 doğruyu götürür“. denir. Bu tür testlerde her doğru cevap için 1 net alırız. Her yanlış cevap için net 0,25 kaybedilmektedir.
  • 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavlarda yanlış sayımızı 4’e böleriz. Elde ettiğimiz sayıyı da doğru sayısından çıkartırız. Böylece neti hesaplamış oluruz.
  • 5 yanlış, 1 doğruyu götürdüğü sınavlarda; Yanlış sayımızı 5’e bölelim. Elde ettiğimiz sayıyı doğru sayıdan çıkaralım. Böylece bir sınavdan netinizi hesaplaya bilirsiniz.

Net Nasıl Hesaplanır Örnek?

30 soruluk bir testte 20 doğru 5 yanlış 5 boş yapılmıştır. Net nasıl hesaplanmaktadır.

  • Doğruların sayısından her yanlış için 0.25 çıkaracaksın. 20 doğru= 20- 5×0,25= 18,75
5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu