ÇoçukSağlık

Calpol Şurup ( Ağrı Kesici , Ateş Düşürücü ) Nedir?

Calpol şurup 2 renk çeşidi bulunmakta ve ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak oldukça yaygın kullanılmaktadır. herkesin evine kesinlikle girmiş olan bu şurup yetişkin ve çocuklar için oldukça yaygın kullanılmaktadır yan etkileri çok nadir ortaya çıkan ve genellikle soğuk algınlığına bağlı grip ve nezle gibi hastalıkların belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. calpol şurup bilinenin aksine tedavi edici bir ilaç degil belirti azaltıcı yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Peki calpol şurup nedir , nasıl kullanılır ,  etken maddeleri nelerdir ,  bebeklerde kullanılır mı ,  hamilelikte kullanılır mı gibi sorularınızın tamamına bu makalemizde cevap vermek istedik.

Calpol Şurup Nedir ? Ne İşe Yarar

Bu Şurup içerisindeki parasetamol etken maddesi kullanıcılara sunulmaktadır. Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak bilinen en etkili etken madde olarak tanımlanır oral yol ile alındığı takdirde gastrointestinal sistem tarafından çok hızlı bir şekilde emilir parasetamol alındıktan 30 ila 60 dakika sonunda maksimum plazma saturasyonuna ulaşır ve ağrı ve ateş belirtilerini yatıştırma eğilimine girer. Çocuklar ve yetişkinler için ayrı dozlar bulunan renk ayrımı ile belirtilen çeşitlerinde mevcuttur. Özellikle çocuklarda ve ileri yaştaki yetişkinlerde tablet şeklindeki ilaçları alamama durumlarında doktorların sıkça tavsiye ettiği ve reçete ederek kullanılmasını sağladığı ilaçtır.

Calpol Şurup Nasıl Kullanılır ?

Bu Şurubu kullanılmadan önce 10 dakika boyunca çalkalayınız ardından paketinde bulunan plastik kaşık ile ilacı alınız plastik kaşık bulunmuyorsa doz farkı bulunmasının önüne geçmek amacıyla tatlı kaşığı yada çay kaşığı kullanmayınız askı takdirde istenilenden fazla doz alacağınızdan kaynaklı olarak istenmeyen rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir. Çocuklarınız ilacı içerken tadından çok fazla rahatsız oluyorsa ilaçtan sonra meyve suyu kalabilirsiniz. Kutudan çıkan kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz belirtilen doz ve yaş kısmına dikkatlice bakınız reçete eden doktorunuzun söylediği şeklin dışında kullanmayınız.

Calpol Şurup Bebeklerde Kullanılır mı ?

2 ay altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır aksi takdirde büyük zararlara neden olabilir. Aşı sonrasında 2 – 3 aylık çocuklarda oluşan ateşlenme durumunda 60 mg lık bir doz verilebilir. 2 – 3 aylık çocuklarda oluşan aşı dışındaki diğer nedenlerden kaynaklı ateş belirtilerinde Calpol Şurup sadece 2 doz kullanabilir kullanım sonucunda belirtilerde yatışma , ateşinde düşüş yada rahatlama görülmediğinde bir doktora danışılması gerekmektedir.

Calpol Şurup Hamilelikte Kullanılır mı ?

Kullanımı hamilelik durumlarında herhangi bir zararının bulunduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bu sebeple kullanılmasında bir sakınca görülmüyor ancak doktorunuza danışmadan kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. İlacı aldıktan sonra hamile olduğunuzu öğrenmişseniz doktorunuza danışınız ve ilacın devamı danışmadan kullanmayınız.

Calpol Şurup Emzirme Döneminde Kullanımı ?

Emzirme dönemindeki bireylerin kullanması sonucunda ilaç süte geçer ancak anne tarafından alınan yeterli doz sebebiyle bebekte herhangi bir risk oluşturmaz ancak kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız ve görüşünü almanız gerekmektedir.

Calpol Şurup Mor Ve Turuncunun Farkı ?

2 çeşit renk olarak bulunur ve bu renklerin ciddi anlamda bir tat farkı bulunuyor. Mor calpol 5 ml’lik bir plastik kaşıktaki ölçekte 120 miligram parasetamol içermektedir, 8kg ağırlığındaki bir çocuğun tedavi için ihtiyaç duyacağı dozu içermektedir. Turuncu calpol 5 ml’lik bir plastik kaşıktaki ölçekte 250 miligram parasetamol içermektedir, 16 – 18 kg ağırlığındaki bir çocuğun tedavi için ihtiyaç duyduğu dozu içermektedir. İçerisindeki etken maddelerin farkı ile tadında oldukça değişiklik göstermektedir mor biraz daha acı bir tat barındırırken bünyesinde turuncun daha tatlı ve içilmesi gerçekten zevki bir ilaç olarak biliniyor.

Calpol Şurup Yan Etkileri Nelerdir ?

 • Kırmızı şekilde renk almış soyulma ve ciltte döküntü
 • Nefes almakta ve konuşmakta zorlanma hırıltı
 • Boğaz, Ağız , Dil ve Yüz bölgelerinde şişlik oluşması

Calpol Şurup Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Calpol Şurup çocukluk dönemi rahatsızlıklarınızda genel olarak kullanılmaktadır özellikle çocuklardaki yüksek ateşte öncelikle Bu Şurup kullanılmaktadır.

 • Soğuk Algınlığı
 • Aşı Sonrası Ortaya Çıkan Yüksek Ateş
 • Kavrama
 • Enfeksiyonlara Bağlı Yüksek Ateş
 • Kas Ağrısı
 • Kulak Ağrısı
 • Karın Ağrısı

Calpol Şurup Uyku Yapar mı ?

Soğuk algınlığı ve yüksek ateş uykuya dalma sürecini oldukça uzatmaktadır hatta bazı durumlarda uyku sorunlarınızda beraberinde getirir Calpol Şurup alınması sonucunda alan kişinin belirtileri yatışmaya ve rahatlamaya başlıcaktın bundan ötürü rahatlama sonucu uykuya dalamama gibi sorunda ortadan kalkacaktır vücudun uykulu olamasıda erken uykuya dalma olaylarını gözlemleye bilirsiniz.

Calpol Şurup Muadilleri ( Eş Değerleri )

 • A-PER şurup 120 mg
 • BERKO-CETAMOL 120 mg
 • GERALGINE-P 120 mg
 • GRIPIN BEBE 120 mg
 • MINAFEN 120 mg
 • MINAMOL 120 mg
 • MINAMOL PLUS 250 mg
 • MINOSET 150mg
 • PARASETAMOL PED. 120 mg
 • SOĞUK İÇİN 120 mg
 • PARANOX 120 mg

Calpol Şurup Fiyatı ?

Reçete edilerek satılan bu ilacın fiyat değişik göstermektedir ancak güncel fiyatı şuanda 11,85 TL olarak belirtilmiştir

Calpol Şurup Kaç Saatte Bir Verilir

Bu şurubu kullandığınız dozlar arasında mutlaka 4-6  saat bulunmaktadır . Özellikle yaş farkı ve doz farkı sebebi ile çocuklarda 2 ci doz ilacın verilmesine kadar geçen sürenin 6 saat olması gerekmektedir.  Ancak doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız gerekmektedir bir dozun süresini kaçırdınız die dozu telafi etmek için 2 doz birden almayınız aksi takdirde istenmeyen rahatsızlıklar  ortaya çıkacaktır.

Calpol Şurup doz hesaplamak için tıklayiniz.

Calpol Şurup Kullanıcı Yorumları ?

Gerçekten bir bayıldığım ilaç.
zinnat gibi bir hayırsız evlattan sonra boğaz şişmesinde birazda olsa çekilebilir hale getiren ilaç candır can

yeri her zaman benim için çok çok ayrı olan şurup. tadı okadar çok hoşuma giderdi ki kafama dikesim geliriyordu. bir de beyaz antibiyotik vardı. calpol ezer. yanılmıyorsam tadı cappy pulpy portakallı’ya çok çok benziyordu.

Hala tadi eskisi kadar güzel mi çok merak ettigim ve zamanında çok kullandığım en populer cocuk şuruplarindan biri.

Stea

29 Yaşindayım Kayseri'de ikamet ediyorum okumayi ve makale yazmayı seviyorum. Yani yaptıgım işi severek yapıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu