ÇoçukSağlık

Calpol Şurup Nedir? Fiyat Ne Kadar?, Reçetesiz Fiyatı

calpol şurup nasıl kullanılır

Calpol Şurup Nedir? Fiyat Ne Kadar?, Reçetesiz Fiyatı; 2 renk çeşidi bulunmakta ve ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak oldukça yaygın kullanılmaktadır. Herkesin evine kesinlikle girmiş olan bu şurup yetişkin ve çocuklar için oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Yan etkileri çok nadir ortaya çıkan ve genellikle soğuk algınlığına bağlı grip ve nezle gibi hastalıkların belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

calpol şurup bilinenin aksine tedavi edici bir ilaç değil belirti azaltıcı yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Calpol Şurup Nedir ? Ne İşe Yarar

Bu Şurup içerisindeki parasetamol etken maddesi kullanıcılara sunulmaktadır. Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak bilinen en etkili etken maddedir.

Oral yol ile alındığı takdirde gastrointestinal sistem tarafından çok hızlı bir şekilde emilir. Parasetamol alındıktan 30 ila 60 dakika sonunda maksimum plazma saturasyonuna ulaşır ve ağrı ve ateş belirtilerini yatıştırma eğilimine girer.

CalpolSurup fiyati
CalpolSurup fiyati

Çocuklar ve yetişkinler için ayrı dozlar bulunan renk ayrımı ile belirtilen çeşitlerinde mevcuttur. Özellikle çocuklarda ve ileri yaştaki yetişkinlerde tablet şeklindeki ilaçları alamama durumlarında. Doktorların sıkça tavsiye ettiği ve reçete ederek kullanılmasını sağladığı ilaçtır.

Calpol Şurup Nasıl Kullanılır ?

Bu Şurubu kullanılmadan önce 10 dakika boyunca çalkalayınız ardından paketinde bulunan plastik kaşık ile ilacı alınız. Plastik kaşık bulunmuyorsa doz farkı bulunmasının önüne geçmek amacıyla tatlı kaşığı yada çay kaşığı kullanmayınız.

Aksi takdirde istenilenden fazla doz alacağınızdan kaynaklı olarak istenmeyen rahatsızlıklar oluşur. Çocuklarınız ilacı içerken tadından çok fazla rahatsız oluyorsa ilaçtan sonra meyve suyu kalabilirsiniz.

Kutudan çıkan kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz belirtilen doz ve yaş kısmına dikkatlice bakınız reçete eden doktorunuzun söylediği şeklin dışında kullanmayınız.

Calpol Şurup Bebeklerde Kullanılır mı ?

2 ay altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır aksi takdirde büyük zararlara neden olur. Aşı sonrasında 2 – 3 aylık çocuklarda oluşan ateşlenme durumunda 60 mg lik bir doz doktor kontrolünde verilmeli.

2 – 3 aylık çocuklarda oluşan aşı dışındaki diğer nedenlerden kaynaklı; ateş belirtilerinde Calpol Şurup sadece 2 doz kullanılmalıdır. Kullanım sonucunda belirtilerde yatışma , ateşinde düşüş yada rahatlama görülmediğinde bir doktora danışılması gerekmektedir.

Calpol Şurup Hamilelikte Kullanılır mı ?

Kullanımı hamilelik durumlarında herhangi bir zararının bulunduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu sebeple kullanılmasında bir sakınca görülmüyor ancak doktorunuza danışmadan kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

İlacı aldıktan sonra hamile olduğunuzu öğrenmişseniz doktorunuza danışınız ve ilacın devamı danışmadan kullanmayınız.

Calpol Şurup Emzirme Döneminde Kullanımı ?

Emzirme dönemindeki bireylerin kullanması sonucunda ilaç süte geçer. Ancak anne tarafından alınan yeterli doz sebebiyle bebekte herhangi bir risk oluşturmaz ancak kullanmadan; önce doktorunuzla konuşmanız ve görüşünü almanız gerekmektedir.

Calpol Şurup Mor Ve Turuncunun Farkı ?

Mor calpol 5 ml’lik bir plastik kaşıktaki ölçekte 120 miligram parasetamol içermektedir, 8kg ağırlığındaki bir çocuğun tedavi için ihtiyaç duyacağı dozu içermektedir.

Turuncu calpol 5 ml’lik bir plastik kaşıktaki ölçekte 250 miligram parasetamol içermektedir, 16 – 18 kg ağırlığındaki bir çocuğun tedavi için ihtiyaç duyduğu dozu içermektedir.

calpol turuncu ve mor surup
calpol turuncu ve mor

İçerisindeki etken maddelerin farkı ile tadında oldukça değişiklik göstermektedir mor biraz daha acı bir tat barındırırken bünyesinde turuncun daha tatlı ve içilmesi gerçekten zevki bir ilaç olarak bilinmekte.

Calpol Şurup Yan Etkileri Nelerdir ?

 • Kırmızı şekilde renk almış soyulma ve ciltte döküntü
 • Nefes almakta ve konuşmakta zorlanma hırıltı
 • Boğaz, Ağız , Dil ve Yüz bölgelerinde şişlik oluşması

Calpol Şurup Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Şurup çocukluk dönemi rahatsızlıklarınızda genel olarak kullanılmaktadır özellikle çocuklardaki yüksek ateşte öncelikle Bu Şurup kullanılmaktadır.

 • Soğuk Algınlığı
 • Aşı Sonrası Ortaya Çıkan Yüksek Ateş
 • Kavrama
 • Enfeksiyonlara Bağlı Yüksek Ateş
 • Kas Ağrısı
 • Kulak Ağrısı
 • Karın Ağrısı

Calpol Şurup Uyku Yapar mı ?

Soğuk algınlığı ve yüksek ateş uykuya dalma sürecini oldukça uzatmaktadır hatta bazı durumlarda uyku sorunlarınızda beraberinde getirir.

Calpol Şurup Reçetesiz Fiyatı

Calpol fiyatı 4 Ocak 2022 tarihinden itibaren 16,82 TL’dir. Şu anda en son Calpol fiyatı 16,82 TL.

Muadilleri ( Eş Değerleri )

 • A-PER şurup 120 mg
 • BERKO-CETAMOL 120 mg
 • GERALGINE-P 120 mg
 • GRIPIN BEBE 120 mg
 • MINAFEN 120 mg
 • MINAMOL 120 mg
 • MINAMOL PLUS 250 mg
 • MINOSET 150mg
 • PARASETAMOL PED. 120 mg
 • SOĞUK İÇİN 120 mg
 • PARANOX 120 mg

Calpol Şurup Fiyat Ne Kadar?

Reçete edilerek satılan bu ilacın fiyat değişik göstermektedir ancak güncel fiyatı şuanda 16.82 TL olarak belirtilmiştir

Calpol Şurup Kaç Saatte Bir Verilir

Bu şurubu kullandığınız dozlar arasında mutlaka 4-6  saat bulunmaktadır . Özellikle yaş farkı ve doz farkı sebebi ile çocuklarda 2 ci doz ilacın verilmesine kadar geçen sürenin 6 saat olması gerekmektedir.  Ancak doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız gerekmektedir bir dozun süresini kaçırdınız die dozu telafi etmek için 2 doz birden almayınız aksi takdirde istenmeyen rahatsızlıklar  ortaya çıkacaktır.

Şurup doz hesaplamak için tıklayiniz.

Calpol Şurup Kullanıcı Yorumları ?

Gerçekten bir bayıldığım ilaç.
yeri her zaman benim için çok çok ayrı olan şurup. tadı o kadar çok hoşuma giderdi ki kafama dikesim geliriyordu. bir de beyaz antibiyotik vardı. calpol ezer. yanılmıyorsam tadı cappy pulpy portakallı ‘ya çok çok benziyordu.

Hala tadı eskisi kadar güzel mi çok merak ettiğim ve zamanında çok kullandığım en popüler çocuk şuruplarından biri.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu