Sağlık

Hasta Olmak İçin Ne Yapmalıyız? Kolay Hasta Olma Yolları Nelerdir?

Hasta Olmak İçin Ne Yapmalıyız? 2024 (En Kolay Yöntemler); Kısa süreli hasta olmak için ne yapılması gerektiğini araştıran insanlar arama motorlarında hasta olmak için ne yapmalıyız sorgusu yapıyor. Hepimiz soğuk algınlığı ve gribin hasta ettiğini biliyoruz. Sağlıklı olmak için yapmamız gerekenlerin tersini yaparsak hasta oluruz. Mesela sıcak bir banyo yapıp soğukta ıslak saçla dışarı çıkarsak hasta oluruz. Terli halde iken vantilatörün önünde beklesek hemen üst solunum yolu enfeksiyonu kaparız.

Hasta olmak için ne yapmalıyız sorusunun birçok cevabı var. Anlaşılması zor olan şey; hasta olmak için yapılması gerekenler sorgusunu yapanların düşünce tarzıdır. İnsan neden hasta olmak ister? İnsan neden kolay hasta olma yolları arayışına girer? Hızlı hastalanmak için yapılması gerekenler konusunu neden merak eder? Evet değerli okurlar; bu içerimizde çabuk hastalanma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Kolay Hasta Olma Yöntemleri Neler?

Yüksek ateş ve boğaz enfeksiyonları, genellikle vücudu soğuğa maruz bırakarak oluşabilir. İşte bazı yaygın durumlar:

 1. Nemli Saçlarla Uyumak: Islak saçlarla soğuk havada pencere açık uyumak, vücut ısınızın düşmesine ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.
 2. Yoğun Egzersiz Sonrası: Yoğun egzersizden sonra terliyken soğuk havaya maruz kalmak, vücudunuzun savunma sistemini zayıflatabilir ve hasta olmanıza sebep olabilir.
 3. Çiğ Fındık Tüketimi: Aşırı çiğ fındık tüketimi mide ve bağırsakları rahatsız ederek ishale neden olabilir.
 4. Soğuk Yiyecekler ve Dondurma: Soğuk yiyecekler ve dondurma tüketimi, özellikle soğuk havalarda ve uzun süre dışarıda kaldıktan sonra, boğaz ağrısı ve enfeksiyonlara davetiye çıkarabilir.
 5. Terliyken Dışarıda Kalmak: Spor sonrası terli vaziyette soğukta kalmak, vücut ısınızın hızla düşmesine ve hastalıklara neden olabilir.

Soğuk hava ve nem, vücut direncini düşürerek hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle, özellikle soğuk mevsimlerde bu tür durumlardan kaçınmak önemlidir.

Hasta Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

 • Temiz olmayan suyu içtiğimizde içerisindeki parazitler yüzünden kısa sürede hasta oluruz.
 • Yıkanmamış sebze meyveleri yersek bir iki güne kalmaz hasta oluruz.
 • Ancak bu sorguyu genelde sınava hazırlanmamış öğrenciler kötü sonuç almamak için kullanmaktadır. Bu çok yanlış bir uygulama; bir hastaneye giderek ( özel) doktora durum anlatılarak 1-2 gün izin- rapor alınır.

Hasta Olmadan Hasta Numarası Yapmak

 • Allık veya yanak renklendiricisi kullanarak yanakları iyice kırmızı yaparak sanki ateş çıkmış numarası yapılabilir.
 • Sıcak bir havluyu alnına sürüp hemen akabinde anneye giderek onun engin merhametine sığınarak yarın okula gitmeyeceğini söyleyebilirsin. Akşam yemeği de rol yapmak için iyi bir araçtır.
 • Hastalanmadan hasta numarası yapmak için yemeği yarıda keserek karın ağrısı çektiğini söyleyebilirsin. Bu arada hazırlık yaparak kendi odanda atıştırmalıklara yer verebilirsin.
 • En sevdiğin diziyi yarıda bırakarak yatmaya git. Varsa arkadaşlarla sözleşme buluşmayı da iptal edebilirsiniz.
Hasta Olmak
Hasta Olmak

Böylece ailen senin hasta olduğuna inanacaktır. Bir başka yol, ödevini yaparken arada bir annenin babanın göreceği şekilde başını masaya koy uyuma taklidi yap. Ailenin ilgisini çekmek için hasta numarası yapma yoluna başvuran çocukları bekleyen bir tehlike; yalandan hasta numarası yaptıkları anlaşılınca kolay kolay güveni geri kazanamazlar.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu