Faydalı Bilgiler

Hgs Olmadan Geçiş Yaptım Ne Yapmalıyım? 2024

HGS Kaçak Geçiş Ve Ceza Sorgulama ?

Hgs Olmadan Geçiş Yaptım Ne Yapmalıyım? Ülkemizde bir çok otoyolda HGS geçiş ücretlendirme sistemi kullanılmaktadır. Özellikle köprü ve otoyollarda kullanılan HGS kullandığımız yol için farklı ücretlendirme yapmakta. HGS sisteminde artık eskisi kadar meşakkatli bir iş değil hatta artık dur kalk yapmadan sadece kameraların bulunduğu bölgelerden geçerek gerekli ücreti sizden tahsil ediyor peki bunu nasıl yapıyor bunu

PTT den aldığınız HGS çıkartmasını aracınızın camına yapıştırıyorsunuz ve içerisine para atıyorsunuz böylece siz gerekli yerlerden geçtiğinizde sizden gerekli ücreti kesiyor. Ancak HGS çıkartmanız camda takılı ve içerisinde bakiyeniz yok ise yada HGS niz yoksa sizin plakanıza bir ceza yollanmaktadır peki ücretli otoyol yada köprülerden HGS siz yada yetersiz bakiye ile geçtiyseniz ne kadar ceza ödersiniz bunların tamamını makalemizde yer verdik.

HGS Olmadan Geçiş Yaptım Ne Yapmalıyım ?

Eğer HGS ve OGS de kaydınız yok ise ve otoyoldan yada ücretli köprüden geçiş yaptıysanız sizi kaçak geçiş olarak görünecek ve plakanıza bir yaptırım uygulanacak ve size 15 gün süre veriliyor HGS yada OGS sistemine kaydınızı yaptırmanızı isteyecekler eğer kaydınızı yaptırıp istenilen ücreti ödediğinizde ceza yemeyeceksiniz.

Eğer HGS yada OGS sisteminde kaydınız bulunuyor ve içerisinde yeterli bakiye yoksa sistem sizin yerinize bu ücreti öder ve size bakiye yüklemesi yapmanız için belirli bir süre verir ve bakiye yükledikten sonra sistemin ödediği ücreti yüklediğiniz bakiyeden alır eğer belirlenen sürede bakiye yüklemesini yapmazsanız size bir ceza belirlenir.

HGS Olmadan Geçmenin Cezası Nedir ?

Herhangi bir HGS Ve OGS aboneliğiniz yok ise yada yeterli bakiyeniz yoksa ve ücretli otoyoldan yada ücretli köprüden geçiş yaptıysanız size 15 gün süre veriliyor abone olmak için yada bakiye yüklemeniz için bu süre zarfında herhangi bir şekilde bakiye yüklemezseniz yada abone olmazsanız sizden belirtilen ücretin 5 katını ceza olarak alacaklardır.

Ücretli otoyollar ve köprülerin ücretleri değişkenlik göstermektedir bu değişkenlik araçların boyutlarına görende değişkenlik göstermektedir bu sebepten ücret konusunda kesin bir cevap verilemiyor. Ücreti yada cezaları sorgulama yapmanız gerekmektedir.

HGS Kaçak Geçiş Ve Ceza Sorgulama ?

Öncelikle E-Devlet girişi yapmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet girişi şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT merkezlerine giderek e devlet şifresini alabilirsiniz.

  • E-Devlete giriş yaptıktan sonra arama butonuna HGS geçiş ihlali yazarak üzerinize kayıtlı bir geçiş ihlali varsa görüntülemektir.
  • Eğer aboneliğiniz yok ise sorgulama yaptığınızda size bir hata ekranı gelecektir.
  • Aboneliğiniz bulunuyor ve sorgulama sürecinde hata alırsanız Karayolları Genel Müdürlüğü ile iletişime geçin
  • Diğer yöntem olarak ise Tıklayarak adresine giderek kaçak geçiş geçiş ihalali gibi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

HGS Bakiye Nasıl Yüklenir ?

HGS aboneliğiniz de yeterli bakiye kalmamış ise kaçak geçiş yapmamak için bakiye yüklemesi yapmanız gerekiyor bunu yapmanın 2 yolu var. Bunlardan birincisi HGS.pttawm.com web sitesinden bakiye yüklemesi yapabiliyorsunuz eğer internetten yapmak istemezseniz en yakın ptt merkezine giderek bakiye yükleme işlemini yapabilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetleri ?

HGS ile ilgili sorunlarınızı ve bilgi almak için 0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralar PTT nin müşteri hizmetleri olarak bilinmektedir HGS hakkında tüm sorunlarınıza yardımcı olacaklardır.

Hangi Bankalar HGS yi Ücretsiz Veriyor ?

Bankalar arasında rekabet söz konusu olduğunda yapacakları sınırsız oluyor ve bunlardan biriside HGS yi ücret talep etmeden ücretsiz olarak müşterilerine veriyorlar. Bu bankalar Garanti Bankası ve İş bankası bu bankalar HGS yi ücretsiz olarak teslim ediyor ancak garanti bankasının bir şartı bulunuyor bankada bir hesabınızın bulunması gerekmektedir hesabınız bulunuyorsa eğer internet bankacılığı tarafından başvuru yapabilir ve HGS inizi eve teslim ettire bilirsiniz.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu