Ürün Tanıtımı

Makrome İpi Nedir?

Makrome İpi Nedir?

Makrome, parçanın temel şeklini ve işlevini oluşturmak için birkaç düğüm kullanan bir tekstil işleme tekniği veya yöntemidir. Her düğüm ellerinizle oluşturulabilir ve çalışırken öğeyi yerinde tutmak için bir montaj halkasından başka hiçbir alet gerekmez. Bir şeyin makrome sayılabilmesi için projede en az bir makrome düğümü bulunmalıdır. Çoğu durumda, makrome projeleri birkaç düğümle birleştirilir.

Bazı durumlarda makrome parçalarını dokuma veya örgü gibi diğer tekniklerle birleştirebilirsiniz. Makrome ipleri son yılların en popüler ürünleri olup, bu ürün yelpazesinde farklı tipte ürünler yer almaktadır. Bunlar halat ipi, tarama ipi, bükülmüş ip ve mumlu iptir.

1. Halat ipi

Halat ipi, en yaygın makrome ipidir ve makrome ipi denilince ilk akla gelen ip türüdür. Halat ipi, daha kalın ve daha güçlü bir ip oluşturmak için birbiri etrafında bükülmüş bölümlere ayrılmış bir grup ipten oluşmaktadır. Halat ipinin avantajı kalın, belirgin düğümler oluşturmasıdır. Pamuklu halat ipi yumuşak olsa da düğümleri iyi tutacak kadar serttir. Önemli ağırlık taşıması gereken saksı askıları, abajurlar, hamaklar yapmak için iyi bir seçenektir.

Halat ipi
Halat ipi

2. Tarama ipi

Tarama ipi, halat ipine çok benzer, tek farkı katlı olmamasıdır. Bunun yerine, tek bir iplik halinde bükülmüş birçok ince ipten oluşur. Bileşimi nedeniyle makrome ipinden çok daha yumuşaktır ve daha küçük, daha sıkı düğümler oluşturur. Ayrıca genişlemeye ve düzensiz kalınlığa çok daha yatkındır. Bununla birlikte, saçaklamak çok kolaydır ve daha büyük projelere hoş, yumuşak bir görünüm katabilir.  Ağırlık taşımayan işler için önerilir.

3. Bükülmüş ip

Bükülmüş ip, genellikle örme veya dokuma için kullanılır, ancak makrome için de kullanılabilir. Hem katlı hem de katsız olabilir ve genellikle yünden yapılır. Halılar ve sepetler gibi daha yumuşak şeyler için daha kalın, katsız bükülmüş iplik kullanabilirsiniz.

4. Mumlu ip

Mumlu ip genel olarak küçük çaptadır ve sıklıkla makrome takılar için kullanılır. Katlı ya da katsız olabilir, daha sonra daha güçlü ve suya daha dayanıklı hale getirmek için balmumu ile kaplanır. Balmumu rengi daha koyu yapar, ancak yine de çok çeşitli renk seçenekleri mevcuttur.

Makrome İpi ile Ne Yapılır?

Makrome ipleri ile birçok ürün yapılabilmektedir. Yatak odası ya da salonda kullanmak için bohem düş kapanları veya duvar süsü, balkonlar için makrome saksı askıları veya bahçede ya da farklı alanlarda kullanmak için hamaklar yapmak mümkün. Makrome iplikler, çanta, mücevher veya modaya uygun anahtarlık gibi moda ürünleri için de mükemmeldir. Bu yüzden tek yapmanız gereken hayal gücünüze inanmak ve düğüm teknikleri ile özgün tasarımlar oluşturmaktır.

Makrome iplerini ise hobitu.com ve nako.com.tr gibi online hobi malzemeleri satan yerlerden satın alabilirsiniz.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu