Sağlık

Osmolak Şurup Kullananlar – Kaç Saatte Etki Eder?

Osmolak Şurup Kullananlar Yorum, Bebekler ve Çocuklar Kullanımı

Osmolak Kronik kabızlığı tedavi etmek için kullanılan etkili bir ilaçtır. Peki; Osmolak Şurup Nedir?; hakkında en çok merak edilen konulardan biri olan; Osmolak Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Fiyat Ne Kadar? hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Osmolak şurup kullananlar yorumları gibi merak edilen soruların cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Halk arasında müshil ilacı olarakta bilinmektedir. Bu ilaç sindirim sistemi ve metabolizmanın düzenlenmesi için önemlidir. Kırmızı beyaz bir kutusu var. Kahverengimsi sarı renkli bir çözeltidir. Cam şişe ve ölçü kaşığı ile satılmaktadır. Eczanelerde 250 ml’lik şişelerde satılmaktadır.

Osmolak Şurup Nedir?

İlacın aktif maddesi laktozdur. Bu ilaç kalın bağırsağın alt kısmını asitleştirir ve suyu bağırsağın alt kısmına çeker, dışkıyı yumuşatır ve alt kısımdaki basıncı artırarak bağırsaktan çıkışını kolaylaştırır. Osmolak, kronik kabızlığı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Osmolak Surup
Osmolak Surup
 • Herhangi bir yardımcı madde içermemektedir. Fakat üretiminde küçük miktarlarda müteakip şekerler içerebilir (örn. laktoz, galaktoz, epilaktoz, fruktoz).

Osmolak Şurup Ne İçin Kullanılır?

Müshil ilacı Laksatifler grubuna aittir. Laktuloz içerir ve aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Kabızlık için: Bağırsağın normal çalışma ritmine geri dönmesini sağlamak için kullanılmaktadır.
 • Hemoroid, kolon ya da anüse yönelik cerrahi girişimlerden sonra gaita (dışkı) kıvamının yumuşak olmasının gerektiği zaman kullanılmaktadır.
 • Portal sistemik ensefalopati (PSE): hepatik koma veya koma öncesi, tedavi ve koruma için kullanılmaktadır.

Osmolak Şurup Kullanım Şekli

Bu ilacı tam olarak doktorunuzun size söylediği şekilde kullanmalısınız. Lütfen tedavi sırasında doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

 • Doğru dozu aldığınızdan emin olmak için çözelti kutudaki ölçü kabı kullanılarak alınmalıdır. Seyreltilmiş veya seyreltilmemiş olarak meyve suyu, süt veya su ile karıştırarak kullanılmaktadır.
 • Şurubu kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra doktorunuz tedaviye verdiğiniz cevaba göre ilacı
  dozunuzu ayarlayacaktır. Tedavinin etkisinin görülmesi birkaç gün (2-3 gün) sürebilir.
 • Tek bir günlük doz reçete edilirse, doz düzenli olarak günün aynı saatinde (örneğin kahvaltı sırasında) alınmaktadır.

Osmolak Şurup Bebekler ve Çocuklar Kullanımı

Çocuklarda kullanım: Farklı yaş gruplarındaki çocuklarda Osmolak dozuna ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Çocuklarda laksatif kullanımı sadece ve kesinlikle gerekliyse doktorunuzun gözetiminde yapılmalıdır.

Osmolak Surup Kullanim Sekli
Osmolak Surup Kullanim Sekli
 • 1 yaşın altındaki bebekler için günlük başlangıç ​​dozu: 5 ml; İdame dozu 5 ml’ye kadar kullanılmaktadır.
 • 1-6 yaş arası çocuklar için günlük başlangıç ​​dozu: 5 ml veya 10 ml; 5 ml veya 10 ml’ye kadar idame dozu;
 • 7-14 yaş arası çocuklar için günlük başlangıç ​​dozu: 15 ml; 10 ml veya 15 ml’ye kadar idame dozu;
 • Ergenler ve yetişkinler için başlangıç ​​günlük dozu: 15 ml veya 45 ml; 15 ml veya 30 ml’ye kadar idame dozu kullanılmaktadır.

Osmolak Şurup Ne İşe Yarar?

Bakalım bu şurubu hangi durumlarda kullanmalısınız. Aşağıdaki durumlarda bu ilacı kullanabilirsiniz.

 • Kronik kabızlığı tedavi etmek için kullanılmaktadır.
 • Kalın bağırsağın normal çalışma ritmini geri kazandırarak kabızlık sorununun tekrarlamasını engellemektedir.
 • Yumuşak dışkı kıvamının tıbbi olarak istendiği durumlarda kullanılmaktadır. (hemoroid, kolon veya anüs üzerindeki cerrahi müdahalelerden sonra).

Osmolak Şurup Fiyat 2024

Bu şurubun fiyatı eczanelerde 138.62 TL’den satılmaktadır. Bu fiyat 250ml içindir ve fiyatlar zaman zaman artabilmektedir. Normal reçete ile satılmaktadır. Eğer dilerseniz reçetesiz olarakta satın alınabilmektedir. Ayrıca bu ilacı aile doktorunuz tarafından da reçete ettirebilirsiniz.

Osmolak Şurup Kullananlar Yorum

Osmolak şurubu kullananların yorumlarını aşağıdaki yorum bölümünde okuyabilirsiniz. Siz de kendi kullanıcı yorumlarınızı ve deneyimlerinizi yorumlarda bize yazabilirsiniz.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu