Faydalı BilgilerGündem

Türkiye’nin En Zenginleri 2024 – (Acun Ilıcalı ve Ali Koç Kaçıncı Sırada)

Türkiye'nin En Zengin Adamı, Acun Ilıcalı Türkiye'nin Kaçıncı Zengini

Türkiye’nin En Zenginleri 2024; Türkiye’nin en zenginlerinin listesi merak edilmektedir. Bu yazımızda sizler için Forbes’un son verilerine göre Türkiye’nin en zenginlerini araştırdık. Türkiye’nin en zengini kim? Türkiye’nin en zengin ailesi, araştırılmaktadır. Peki, Türkiye’nin en zenginleri 2024: Türkiye’nin en zengin aileleri, Acun Ilıcalı Türkiye’nin kaçıncı zengini, Türkiye’nin en zengin adamı gibi merak edilen soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Dünyanın en zengin insanı olarak Tesla’nın kurucusu Elon Musk, 219 milyar dolarlık servetiyle ilk sırada yer aldı; Türkiye’nin en zengin ilk 10’u da açıklandı: Türkiye’de Murat Ülker 4,7 milyar dolarlık servetiyle birinci oldu. İşte Türkiye’nin Türkiye’nin En Zenginleri 2024

Türkiye’nin En Zenginleri 2024

ABD’nin Forbes dergisi, 2024’de dünyanın en zenginleri listesini yayınladı. Buna göre Türkiye’deki dolar milyarderi sayısı 27’den 24’e düştü.

Murat Ülker Serveti

Murat Ülker, çok çeşitli yiyecek ve alkolsüz içecek üreten Yıldız Holding’in %63’üne sahiptir. 2020 yılında Ülker, 20 yıldır elinde tuttuğu Yıldız’ın başkanlığını yeğeni Ali Ülker’e devretti.

Murat Ulker Serveti
Murat Ulker Serveti
Serveti4,8 milyar dolar
Türkiye En Zenginler Sırası1
Dünya En Zenginler Sırası556
Gelir KaynağıBesin

Ferit Şahenk’in CEO’su olduğu Doğuş Holding, turizm, emlak ve medyadan finansal hizmetler, inşaat ve otomotiv sektörlerine kadar uzanan sektörleri kapsamaktadır.

Ferit Faik Sahenk Serveti
Ferit Faik Sahenk Serveti
Serveti2.4 milyar dolar
Türkiye En Zenginler Sırası2
Dünya En Zenginler Sırası1216
Gelir KaynağıDoğuş Holding, turizm, emlak ve medyadan finansal hizmetler, inşaat ve otomobil

Servetin çoğu Garanti Bankası’ndan geliyor. Ailesi, 2017 yılında Garanti’nin kalan %10’unu İspanya’nın BBVA’sına satarak 900 milyon dolar kazandı.

Yoğurt Kralı olarak bilinen Hamdi Ulukaya, Amerika’nın en sevilen Yunan yoğurt markası Chobani’nin kurucusudur.

Hamdi Ulukaya Serveti
Hamdi Ulukaya Serveti
Serveti2.4 milyar dolar
Türkiye En Zenginler Sırası3
Dünya En Zenginler Sırası1216
Gelir KaynağıYoğurt kralı olarak bilinen Hamdi Ulukaya, Amerika’nın en popüler Yunan yoğurt markası Chobani’nin kurucusudur.

Küçük İşletmeler İdaresi’nden aldığı krediyle 2005 yılında eski bir yoğurt fabrikasını satın aldı ve tecrübesinden ilham alarak bir tarif geliştirdi. 2007 yılında yoğurdunu satmaya başladı; On yıl sonra, Chobani yılda 1 milyar dolardan fazla (satış) yaptı ve 2019’da süt ürünleri dış ülkelere satışını yaptı.

1993 yılında Erman Ilıcak tarafından kurulan Rönesans Holding, inşaat ve gayrimenkul geliştiricisi olarak 28 ülkede faaliyet göstermektedir.

Erman Ilicak Serveti
Erman Ilicak Serveti
Serveti2,3 milyar dolar
Türkiye En Zenginler Sırası4
Dünya En Zenginler Sırası1310
Gelir KaynağıErman Ilıcak’ın 1993 yılında kurulan Rönesans Holding, 28 ülkede inşaat müteahhitliği ve gayrimenkul geliştiricisi olarak faaliyet göstermektedir.

Türkiye’nin en zengin kadını Filiz Şahenk, Aile Holdingi Doğuş Holding’in moda ve turizm sektörlerini yönetmektedir. Doğuş grubunun Türkiye’de temsil ettiği markalar arasında Gucci, Emporio Armani, Loro Piana, Informal ve Tod’s bulunmaktadır.

Filiz Sahenk Serveti
Filiz Sahenk Serveti
Serveti2,3 milyar dolar
Türkiye En Zenginler Sırası5
Dünya En Zenginler Sırası1320
Gelir KaynağıTürkiye’nin en zengin kadını Filiz Şahenk, Aile Holdingi Doğuş Holding’in moda ve turizm sektörlerini yönetmektedir.

Sezai Bacaksız ve milyarder ortağı Nihat Özdemir, Gazi Üniversitesi’nde öğrenciyken tanışarak 1976 yılında Limak İnşaat’ı kurdu.

Serveti1,9 milyar dolar
Türkiye En Zenginler Sırası6
Dünya En Zenginler Sırası1397 
Gelir KaynağıLimak İnşaat

Limak, dünyanın en büyük altyapı projelerinden bazılarının müteahhitliğinin yanı sıra enerji, turizm, ulaştırma ve çimento sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin ilk on elektrik üreticisi arasında yer alan önemli bir hidroelektrik santral üreticisi ve işletmecisidir. Türkiye’nin yanı sıra Kuveyt, Mısır, Kosova, KKTC, Doğu Avrupa, Afrika, Pakistan, Ukrayna ve Rusya’da faaliyet göstermektedir.

Nihat Özdemir ve milyarder ortağı Sezai Bacaksız, Gazi Üniversitesi’nde öğrenciyken tanışarak 1976 yılında Limak İnşaat’ı kurdu.

Serveti1,9 milyar dolar
Türkiye En Zenginler Sırası7
Dünya En Zenginler Sırası1579 
Gelir KaynağıLimak İnşaat

Acun Ilıcalı Türkiye’nin Kaçıncı Zengini 2024

Acun Ilıcalı, Forbes’un hazırladığı Türkiye’nin en zenginleri arasında yer bulamadı. Murat Ülker 4,8 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengini oldu! Sadece bir yılda servetini %46,5 artıran Ülker, dünyada 556. oldu! Geçen yıl dünyada 421. sırada yer alan Ülker, bu yıl bir gerileme yaşadı. Acun Ilıcalının Serveti

Ali Koç Türkiye’nin Kaçıncı Zengini?

Türkiye’nin en zenginleri arasında yer alan Fenerbahçe kulübünün başkanı Ali Koç 700 milyon dolarlık servetiyle 43. sırada yer aldı. 2020 itibariyle net değeri 675 milyon dolar.  Ali Koç un Serveti

Türkiye’nin En Zengin Adamı

Türkiye’nin en zengini Murat Ülker, 4,8 milyar dolarlık servetiyle birinci oldu. 2020 serveti 6,3 milyar dolar olan Ülker, dünya sıralamasında 421. sıradan 556. sıraya geriledi.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu