Sosyal Medya

WiFi Kablosuz Modeminizin Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız?

WiFi Kablosuz Modeminizin Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız?; Başınıza tahmin edemeyeceğiniz sorunların gelmesini önlemek için, Wifi kablosuz modeminizi sağlam bir şifre ile korumalısınız. WPA veya WPA2 protokollerini kullanarak güçlü bir parola seçebilirsiniz. Bu protokoller, parolaların en az altı karakter uzunluğunda olmasını gerektirir. Özel karakterler, küçük harfler ve sayılar içermelidir.

Wi-Fi kablosuz modem güvenliğini sağlamak için güçlü şifre kullanmak çoğu zaman yeterli olmayabilir. Çünkü Android programlar, kablosuz şifreleri kırabiliyor. Bu içeriğimizde Wi-Fi kablosuz modem güvenliği nasıl sağlanır konusuna değiniyoruz.

Wifi Kablosuz Modem Güvenliği

WiFi ağ güvenliği konusunda endişeleriniz varsa, yapabileceğiniz çok basit bir işlem var. Şifreleme dahil kablosuz modeminizi korumanın birçok yolu vardır. Bu yöntemler, cihazınızı hırsızlık, bilgisayar korsanlığı ve diğer güvenlik tehditlerine karşı koruyabilir. Bu yöntemler doğru uygulanırsa modeme kimse sızamaz.
İlk adım, güvenli bir şifreleme yöntemi seçmektir.

WiFi Kablosuz Modeminizin Guvenligini
WiFi Kablosuz Modeminizin Guvenligini

Verileri cihaz düzeyinde şifreleyen bir şifreleme yöntemi seçmelisiniz. Tipik olarak bu, Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) teknolojisinin kullanılması anlamına gelir. Bu protokol gelişmiş güvenlik sağlar, ancak tamamen kusursuz değildir. Modeminizde WPS bağlantıyı devre dışı bırakmalısınız.

Ek olarak hangi cihazlar bağlanacaksa onların MAC adreslerini tek tek modeme tanıtmalı ve bunlara izin vererek diğer tüm yabancı cihazları engellemelisiniz. Tüm modemlerde MAC filtreleme menüsü vardır.

Kablosuz Ağı Koruma

Kablosuz ağ kullanıyorsanız kablosuz ağınızı korumanın ilk adımı yönlendiriciniz için bir parola ayarlamaktır. Çoğu yönlendirici, saldırganlarca kestirilebilecek ve varsayılan bir parola ile gelmektedir. Bu nedenle, sekiz karakterden uzun ve harf, sayı ve özel karakter kombinasyonundan oluşan güçlü bir parola belirlemelisiniz.

Bu, ağınızı izniniz olmadan başka hiç kimsenin kullanmamasını sağlayacaktır. Ek olarak haftada bir şifrenizi de değiştirebilirsiniz. Önemli olan şey, modem ara yüzü şifresini kendinize göre özelleştirmektir. Başkaları modem arayüzüne sızarsa modem şifrenizi görebilir ve MAC filtrelerinizle oynayabilir.

Modem Saldırılara Karşı Nasıl Korunur

Bir kablosuz yönlendirici kullanıyorsanız, onu bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı korumanız gerekir. TLS/SSL sertifikalarının, parolanın ve WiFi güvenlik seçeneklerinin kullanılması ağınızın güvenliğini artırabilir. Güçlü bir parola (en az sekiz karakter uzunluğunda) önerilir.

Ayrıca basit sözlük kelimeleri veya tahmin edilmesi kolay sayılar kullanmaktan da kaçınmalısınız. Ancak siz MAC filtreleme yaparak modemi korumayı tercih ederseniz, şifrenizi basit bir şifre olarak belirleseniz de şifrenizi bilenler modeme giriş yapamazlar. Çünkü MAC filtresine takılacaklardır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu