Para Kazanma

Amerika Aylık Asgari Ücret -2023- Ne Kadar?

Amerika Aylık Asgari Ücret; sorusu en çok merak edilen sorulardandır ancak asgari ücreti kriter olarak ele almak pek sağlıklı bir yol değil. Çünkü Amerika aylık asgari ücret ile geçinmek önemlidir. İşte bu nedenle içeriğimizi geniş tutarak Amerika’da yaşamak ve çalışmak isteyenler için güncel bilgileri derledik.

Amerika’da Yaşam Maliyeti

İster yeni bir iş arıyor olun, ister eğitim için ABD’ye taşınmayı planlıyor olun, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör var. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamanın maliyeti, dikkate alınması gereken en önemli konudur.

Amerikada Yasam Maliyeti
Amerikada Yasam Maliyeti

Oraya beş parasız giderseniz geri dönecek yolu bulmama tehlikesi vardır. Bazı insanlar oraya kapağı atmakla rüya ülkesinde çok rahat bir hayata başlayacaklarını düşünüyor. Ancak hayat hiçbir yerde toz pembe değil ve ABD sadece daha fazla fırsat sunmak dışında bir avantaj içermiyor.

Amerika’da Aylık Maaşlar 2023

Son on yılda, asgari ücret saatte 7,25 ile 15 dolar arasında kaldı, bu o kadar düşük bir oran ki, pek çok ailenin yoksulluk sınırının üzerinde yaşaması için kesinlikle yeterli değil. Bununla birlikte, bazı eyaletler federal oranı 2023 yılına kadar saatte 20 dolara çıkarma planları yapıyor. Ücretler her eyalette değişiyor. Kişinin yaptığı iş ve çalışma saatine -performansına göre de ücret değişiyor.

Amerika Saatlik Asgari ücret 7.25-15 dolar
Amerika aylık asgari ücret ortalama 2.200 dolar – 4.500 dolar
Amerika yıllık asgari ücret ortalama 54.000 dolar
Amerika’da Aylık Maaşlar

1938’de kabul edilen Adil Çalışma Standartları Yasası (FLSA) asgari ücreti belirledi. Yıllık satışı en az 500.000 ABD Doları olan firmalarda çalışanlar için geçerlidir. Ayrıca en düşük ücret hastanelerde, okullarda ve bakım evlerinde çalışanları da kapsar.

Federal asgari ücret 2009’dan beri değişmeden kalmasına rağmen, 30’dan fazla eyalet daha yüksek bir asgari ücret belirledi. Bu eyaletler arasında

 • Alabama,
 • Alaska
 • Colorado
 • Connecticut
 • Iowa
 • Illinois
 • Louisiana
 • Minnesota
 • Nebraska
 • New Jersey
 • Kuzey Carolina
 • Oklahoma
 • Pensilvanya
 • Rhode Island
 • Utah
 • Vermont
 • Wisconsin

Olarak sıralanıyor.

Arkansas, Maryland, Massachusetts, Oklahoma, Rhode Island ve Washington eyaletleri, son birkaç yılda eyaletlerinin asgari ücretlerini artırmak için önlemler aldı. Bu artışların çoğunun önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Buna ek olarak, son yıllarda Chicago, New York, Boston, Los Angeles ve Seattle da dahil olmak üzere bazı şehirler minimum oranlarını artırdı. Bu oranlar tipik olarak enflasyonun bir ölçüsü olan Tüketici Fiyat Endeksine bağlıdır.

Nisan ayında, New Mexico’daki yasama meclisi, eyaletin asgari ücretini 2024 yılına kadar kademeli olarak 15-25 dolara çıkaracak bir yasa tasarısı olan SB 437’yi kabul etti. Ayrıca, eyaletin 20 yaşından küçük çalışanlar için asgari ücret altında ödeme uygulamasını da kaldırdı.

Amerika’da Ev Kiralamanın Maliyeti

Güçlü bir ekonomiye ve tarihsel olarak düşük işsizlik oranlarına rağmen, Amerika’da ev kiralamanın maliyeti artıyor. İnşaat süreçlerinin gecikmeleri ve salgınla ilgili malzeme kıtlığı dahil olmak üzere çeşitli faktörler maliyet artışına katkıda bulunuyor.

Amerika’da bir ev kiralamanın maliyeti de artan ev sahipliği maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Pek çok aile, bir ev satın almak yerine kiralamayı daha uygun buluyor. Bunun nedeni artan konut kredisi faiz oranlarıdır.

Amerikada Ev Kiralamanin Maliyeti
Amerikada Ev Kiralamanin Maliyeti

Diğer bir faktör de kiralama piyasasında mevcut evlerin kıtlığıdır. Arazi kıt ve malzeme sıkıntısı bulunuyor Bu, yeni inşa edilmiş veya yenilenmiş evleri, kiracılar için eski evlerden daha cazip hale getirir.

Ev kiralama maliyetini düşürmenin en bariz yolu yeni bir ev almaktır. Ancak, yüz binlerce doları gözden çıkarmak öyle kolay değildir.

Bir ev kiralamanın maliyeti, yaşadığınız bölgeye de bağlıdır. Batı Yakası’ndaki şehirler genellikle ülkenin geri kalanından daha pahalıdır. Orta Batı ve Güney daha makul fiyatlarla ev almanıza imkan verir.

Bir ev kiralamanın maliyeti aslında son bir yılda artmaktadır. Bazı şehirler ortalama aylık oranda önemli bir artış gördü. Kesin oran ne olursa olsun, kiralar hala hızlı bir şekilde artıyor. ABD’de kira için yılda 40 bin dolar ödemek bir ailenin ev sorununu çözecektir.

ABD’de İş Bulmak

Amerika Birleşik Devletleri devasa bir ekonomiye ev sahipliği yapıyor ve iş bulmak zor değil. Ancak, başvuru süreci karmaşık olabilir. İş bulmak; fırsatların çeşitliliği nedeniyle mümkün.

ABD’de iş bulmanın en iyi yolu, becerinize göre uygun pozisyonlara sahip şirketleri hedeflemektir. Potansiyel pozisyonları belirlemek için en iyi iş portallarını kullanın ve ardından niteliklerinizi tartışmak için insan kaynakları yöneticileriyle iletişime geçin.

ABDde Is Bulmak
ABD de Is Bulmak

Birçok şirket, yabancı işçilerin ABD çalışma iznine sahip olmasını şart koşuyor. Bu izinlere yeşil kart da denilmektedir. İznin size tam zamanlı bir pozisyon vermediğini not etmek önemlidir. Aksine, kısa bir süre için çalışmanıza izin verilir.

Amerika Birleşik Devletleri, teknoloji ve dijital sektörlerde yüzlerce yenilikçi start-up’a ev sahipliği yapmaktadır. Mühendislik veya bilgisayar bilimleri dereceniz varsa, burası aramaya başlamak için iyi bir yer olabilir. Özellikle de silikon vadisi fırsat okyanusu gibi görülebilir.

Doktor iseniz Amerika Birleşik Devletleri’nin gelişen bir sağlık hizmetleri endüstrisine ev sahipliği yaptığını bilmek ilginizi çekecektir. Çalışma İstatistikleri Bürosu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işsizlik oranının sadece % 6 olduğunu söylüyor.

Amerika’da Okumak

Şu anda, federal asgari ücret saatte 7,25 dolardır, ancak bu tüm eyaletlerde geçerli değildir. Son yıllarda birçok eyalet ve şehir kendi yüksek oranlarını belirledi. Ayrıca bazı eyaletler asgari ücret oranlarını yaşam maliyetine göre artırıyor. Tüketici Fiyat Endeksi, kentsel ücretliler için tüketici fiyatlarındaki değişikliklerin bir ölçüsüdür. Örneğin Kaliforniya’da İş Kanunu, eyaletin asgari ücret oranını yıllık olarak ayarlamasını gerektiriyor.

Bir başka eyalet olan Florida, 30 Eylül 2023’te asgari ücreti 1 dolar artırıyor. Ayrıca yılın ilerleyen zamanlarında kademeli olarak bu oranı artırma şansı da var. Louisiana, Mississippi ve Tennessee gibi diğer eyaletlerde asgari ücret uygulanmıyor.

New Mexico, bu yılın Nisan ayında bir asgari ücret artışı önlemini kabul etti. Bu önlem, son 120 gün içinde en az 120 saat çalışmış olan işçiler için genel asgari ücretin yüzde 90’ı oranında bir eğitim ücreti belirlemektedir. Bahşişle çalışan işçiler için asgari ücret de yıl sonuna kadar saat başına 20 dolara çıkacak.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

ABD vizesi almak son dönemde iyice zorlaştı. Vizenin İşleme alınması altı ay veya daha uzun sürebilir. ABD vizesine başvurma süreci, ikamet ettiğiniz ülkedeki büyükelçiliğe veya konsolosluğa başvurmakla başlar. Gitmeden önce, tüm belgelerinizi hazırlamalısınız. Başvurduğunuz vize türüne bağlı olarak, belirli belgeleri göndermeniz gerekebilir.

Örneğin, H1B vizesi için başvuranlara en yüksek maaş düzeyinde ödeme yapılmalıdır. Ayrıca mesleğiniz için asgari ücret gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Ayrıca, son beş yılda en az iki yıllık iş deneyimine sahip olmanız gerekir. Yeşil kart çekilişi olarak da bilinen çeşitlilik vizesi çekilişine de başvurabilirsiniz. Adayların en az lise mezunu olması ve doğdukları ülkeyi belirtmeleri gerekmektedir.

Randevu almak için elçiliği arayabilirsiniz. Randevunuzu aldıktan sonra bir onay sayfası alacaksınız. Mülakat için bu sayfayı yanınızda getirmeniz gerekecek. Randevunuz iptal edilirse, yeni bir vize başvuru ücreti ödemeniz gerekir. ABD vizesi 200 dolara yakın bir masrafa yol açacaktır. Seyahat amaçlı gidenler 6 ay kalabilirler. Ancak oradaki şirketlerde çalışarak vizeyi uzatma imkanları vardır.

ABD’ye gidip çalışmak isteyenlerin, başlangıç için en az 50 bin dolar para ile gitmesi; oraya gittikten sonra iş arama ev kiralama sürecini rahat atlatmalarını sağlayabilir.

Vize almanın en kolay yolu orada çalışmak isteyenler için; internet üzerinden Amerika’daki şirketlere CV göndermektir. Yeteneklerinizi ve iş deneyimlerinizi eksiksiz aktarabilirseniz çalışmak için yolunuz açılacaktır.

ABD’de Mühendis Maaşları

Mühendis olarak çalışmak için doğru becerilere sahip olmak, iyi bir maaş almanın tek yoludur. Bu meslek yüksek talep görüyor ve ABD’nin geleceğinde büyük rol oynamaya devam edecek. Aslında, ortalama yıllık ücreti 100.000 doların üzerinde olan mühendislikle ilgili birçok meslek var.

Havacılık ve uzay mühendisi olarak çalışanların ortalama maaşı yıllık 166.000 ABD Doları veya daha fazla olabilir. Alandaki diğer yüksek ücretli işler arasında, eve yılda 189.000 dolardan fazla getirebilen bilgi araştırma alanında çalışan bilim adamları yer alıyor. Mekanik tasarım mühendisleri yılda 77.000 dolardan fazla kazanabilir.

Kimya mühendisi olarak çalışanlar yılda 176.000 dolardan fazla maaş almaktadır. Diğer en yüksek ücretli meslekler arasında sağlık sorunlarını teşhis etmek ve ilaç tedavilerini test etmek için makineler geliştiren biyomedikal mühendisleri yer alıyor.

Amerika’da Doktor Maaşları

ABD genelinde doktorlar ayda 32 bin dolar kazanabilir. Bu miktar artabilir ve çalıştığınız coğrafi konuma, deneyim düzeyine ve uzmanlığa göre değişir. Diğer birçok endüstrinin aksine, doktorların sabit bir maaş yapısı yoktur. Genellikle bir taban maaş artı yan haklara sahiptirler.

Amerika’da Avukat Maaşları

İster deneyimli bir profesyonel olarak işe yeni başlıyor, ister hukuk alanında deneyimli olun avukat maaşları eyalete, sektöre ve uzmanlığa göre büyük farklılıklar gösterir, ancak eyaletinizde veya şehrinizde ortalama avukat maaşının ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacak birkaç temel faktör vardır.

ABD’deki ortalama avukat maaşı yılda 153 bin dolardır. Bu, tüm meslekler için ulusal ortalama maaşın yaklaşık üç katıdır. Ortalama maaş da ülkenin çoğu bölgesinde rahat yaşamak için fazlasıyla yeterlidir.

Amerika’da Garson Maaşı

Garsonlar diğer mesleklere göre çok mütevazı maaşlar alıyor. Ancak kazandıkları gelir büyük ölçüde müşterilerin cömertliğine bağlıdır. Bazı işverenler, çalışanlarını ipuçlarını gereğinden fazla bildirmeye yasa dışı bir şekilde zorlar. Ayrıca garsonların kazançlarının büyük bir yüzdesi bahşişlerden geliyor.

ABD’de garson maaşı eyaletten eyalete ve şehirden şehre değişir. Bir garsonun ücretini etkileyen dört ana faktör vardır: konum, deneyim, eğitim ve beceri seviyesi. Genel olarak, daha deneyimli garsonlar daha yüksek ücret bekleyebilir.

Garsonların çoğu yarı zamanlı veya bölünmüş vardiyalarda çalışır ve akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Restorana bağlı olarak, tam zamanlı bir garson yılda 100.000 dolar kazanabilir.

Amerika’da Kapıcı Maaşları

Kapıcılar arasında ortalama maaş yeni başlayanlar için yıllık 35 bin dolardır. Kapıcıların deneyimli yüzde onu yılda 98 bin dolardan fazla kazanıyor. Bu, ulusal ortalamanın yaklaşık yüzde iki üzerindedir.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu