Para Kazanma

Gürcistan Asgari Ücret -2024- Yaşam Kalitesi

Gürcistan Asgari Ücret 2024 ne kadar sorusu yurt dışına gidip çalışmak isteyen gençlerin çok sık sorduğu bir sorudur. Gürcistan’da, tüm işler için saat başına 7-8 $ asgari ücret verilmekle beraber, ancak bunun bazı istisnaları vardır. Örneğin, küçüklerin 12 yaşına kadar çalışmasına izin verilmez. İşverenler, maaş çeki verdikleri andan itibaren dört yıl boyunca çalışan kayıtlarını tutmak zorundadır. Her şey resmidir.

Gürcistan Asgari Ücret 2024

Gürcistan’da asgari ücret şu anda saat başına 8,25 ABD dolarıdır ve bu, Amerika’da işçilere ödenen Asgari Ücret olan 7,25 ABD dolardan daha yüksektir. Ücret, perakende, yemek servisi ve lojistik mesleklerde çalışanlar da dahil olmak üzere çoğu çalışan için geçerlidir. Ancak, üniversite diploması gerektiren işler ve tam zamanlı olmayan ya da serbest çalışanlar asgari ücretten muaftır.

Gurcistan Asgari Ucret guncel
Gurcistan Asgari Ucret guncel

Gürcistan’daki asgari ücret, Avrupa Birliği’ndeki en düşük ücrettir, ancak hükümet miktarı artırmayı tartışmaya devam ediyor. Federal Adil Çalışma Standartları Yasası, Gürcistan’daki çoğu çalışanı kapsar. Hizmet sektöründe çalışanların aldıkları bahşişler de neredeyse bir asgari ücretin 2 katı kadar olabilmektedir.

Gürcistan Asgari Ücret 2024 Kaç Dolar, Euro 💸

Gürcistan Asgari Ücret750 Gürcistan Larisi
Kaç Dolar255 Dolar $
Kaç TL4 bin 550 Türk Lirası
Kaç Euro251 Euro
2024 Gürcistan Asgari Ücret Kaç Dolar? Euro TL

Gürcistan Hayat Ucuz Mu?

Gürcistan’a gitmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biride market fiyatları tır. 1 kg dana eti 48 liraya tekabül etmektedir. Ülkede en ucuz ürünler sigara ve içkilerdir. Batum’da 3 çeşit yemek bir kase salata ve 3 bardak biraya ödenecek para 35 TL’dir. Ülkeye vize gerekmeden sadece kimlik kartı ile giriş yapılabilmektedir. Ülkede 100 GEL para birimi bizde 657 TL yapmaktadır.

Sınır kapısında 150 TL harç ödemesi yapılarak ülkeye giriş yapılmaktadır. Arabanızla gidecekseniz 150 liraya trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor aksi halde bunun 5-6 katı ceza ödeyebilirsiniz. Ülkeye kimliğinizde girebilir ve 90 gün boyunca orada kalabilirsiniz. Gürcistan vatandaşı olmak isteyenler adalet sarayına dilekçe vererek başvuru yapabilirler. Gürcistan’da çalışmak için oturum izni ve çalışma izni almak gerekiyor.

Gürcistan Piyasa Fiyatları

Devletin düşük envanteri ve düşük faiz oranları, konutlara yönelik güçlü bir talebi teşvik ettiği için, Gürcistan’daki piyasa fiyatlarının önümüzdeki yıl boyunca yükselmeye devam etmesi beklenmektedir. Temmuz ayında, yeni listelenen mülklerin sayısı yıllık bazda %14.5 düşüşle 39.388 konuta düştü. Nüfus artışına oranla konut ihtiyacı var.

Yükselen fiyatlara rağmen, Gürcistan konut piyasası, çok sayıda potansiyel alıcıyı caydırıyor. Bu arz ve talep sorunu kiracıları da etkiledi. Gürcistan’da ortalama bir ev kirası ortalama 300-350 dolardır. Saat başı 8 dolar alan ve günde 10 saat çalışan biri ayda 2.400 dolar gelir elde etmektedir.

Gürcistan Gezilecek Yerler

Gürcistan tam bir doğa harikası ülkedir. Kavurucu yaz sıcaklıkları yok ve sonbahar havası daima güzeldir. Ziyaretçiler ve bölge sakinleri, açık hava turlarına müzelere ve sanat galerilerine giderler. Gürcistan’daki popüler bir tatil yeri, yosunlu ağaçların, şelalelerin ve turkuaz mavisi doğal havuzların doğal bir vadisi olan Martvili Kanyonu’dur. Bu bölge aynı zamanda ülkenin yedi doğal harikasından birine ev sahipliği yapmaktadır. Bölge aynı zamanda tarih açısından da zengindir.

Mtsheta, Gürcistan’ın manevi olarak en değerli kentidir. “Kral Gorgasali başkenti Tiflis’e taşıyana kadar ülkenin başkentiydi. Bu tarihi şehir, MÖ 400 yıllarına dayanan medeniyet izleriyle ülkenin en eski yapılarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Şehir ayrıca Gürcistan’ın en önemli üç kilisesine de ev sahipliği yapıyor.”

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu