Para Kazanma

Amerika (ABD) Asgari Ücret -2022- Geçinmek Kolay Mı?

Amerika (ABD) Asgari Ücret; Amerika ekonomisi son derece güçlü ve çeşitli milletlerden oluşan bir ülke olarak çeşitli eyaletlerden oluşmaktadır. Bu ülkede çeşitli eyaletlerde lojistik hizmetlerde istihdam açığı daima bulunmaktadır. Bu nedenle dünyanın birçok ülkesinden göç almaktadır. Amerika’da Asgari Ücret saat bazında hesaplanmaktadır.

Amerika (ABD) Asgari Ücret 2022

Eyaletlere göre ve verilen hizmete göre saat başına 7.25 dolar ile 10.00 dolar arasında değişen ücretler söz konusudur. Aylık olarak asgari ücret ortalama 1.200 dolardan başlamaktadır. Bu maaş aylık 3.300 dolara kadar çıkmaktadır. ABD’de garsonluk yapmak isteyenler, iş bulabilirse haftalık bin dolar para kazanabilirler.

Amerika Asgari Ucret
Amerika Asgari Ucret

İlk bakışta bu maaşlar çok yüksek gelebilse de yaşam maliyetlerinin de hesaplanması ve madalyonun diğer yüzünün de görülmesi gerekmektedir.  Refah seviyesi alınan maaşın rahat bir geçim yapmaya yetmesi ile belirlenmektedir. Söz gelimi ayda 3 bin dolar maaş alıp 3 bin dolar kira verildiğinde alınan bu maaş yeterli olmaz.

 ABD’de stüdyo daire kiraları 1.500 dolardan başlar. ABD’de yaklaşık olarak 1 milyon Türk yaşamaktadır.  ABD Green Card uygulaması ile her yıl belli sayıda göçmen almaktadır.

Amerika Asgari Ücret İle Geçinmek

En düşük giderler yılda 15 bin dolar olup üst limiti açıktır. Yaşam masraflarının çıkarılabilmesi için en basit iş kuryeliktir. Bir kurye saat başına 15-20 dolar ücret alarak kuryelik yapmaktadır. 10 saati 150 dolar ve her gün 10 saat kuryelik yapılırsa ayda 4.500 dolar kazanmaktadır.

ABD’de 2 dilim pizza ve bir kutu içecek için 3 dolar ödemeniz gerekiyor. Marketlerde 1 Kg etin fiyatı 5-10 dolar arasında değişmektedir. Bir paket sigaranın ( Marlboro) 5 dolar olduğu bu ülkede içme suyu oldukça ucuzdur. Amerika’ya gitmek isteyenlerin banka hesabında 10 bin TL olması gerekiyor.

Vize masrafları ve yol masrafları ile 10 bin lira gidiş için yeterlidir. Fakat oraya gidildiğinde iş bulabilmek için de belli bir süre iş arama süreci olacaktır. En az 1- 2 ay masrafları karşılayacak kadar para olması gerekiyor. Bu da ayda ortalama 3 bin dolar olarak düşünülebilir. 

Green Card alabilenler ABD de 5 yıl boyunca oturma hakkı almaktadır. Sadece 1 haftalık tatil yapmak isteyenler, örneğin New York şehrinde 1 hafta kalmak için 6.000 doları gözden çıkarmak gerekiyor.

ABD Vize Ücretleri

Amerika’da Asgari Ücret ile çalışmak isteyenlerin öncelikle vize başvurusu yapması gerekiyor. Önce ziyaretçi olarak giderek bir iş yerine başvurarak orada oturma izni almak için başvurabilirsiniz.  Turizm iş ve tedavi amaçlı gidiş için 160 dolar konsolos ücreti ve 90 dolar vize ücreti ödenmektedir.

Aynı ücret öğrenci vizesi, transit geçiş vizesi akademik öğrenci vizesi için de geçerlidir. ABD vatandaşı ile nişanlı olanlar konsolosa 265 dolar vizeye 250 dolar öder. Tüccar ve yatırımcı vizeleri konsolos için 265 dolar vize için 500 dolar ödenerek alınmaktadır.

5/5 - (1 vote)

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu