Faydalı Bilgiler

Chatroulette Görüntülü Sohbetin Tam İncelemesi ve Geçmişi

2020 yılında COVID-19 koronavirüs pandemisi dünyayı değiştirdi. Ve dürüst olmak gerekirse, bazı olumlu değişiklikler olmasına rağmen bu değişiklikler genellikle olumlu değildi. Örneğin, milyonlarca insana evden çalışma ve eğitim fırsatı verildi ve bunun eskisinden çok daha etkili olduğu kanıtlandı. Birçok kişi nihayet kendi kendine eğitim almak, hobiler edinmek ve aileleriyle vakit geçirmek için daha fazla boş zamana sahip oldu. Ama hepsi bu kadar değil.

Chatroulette görüntülü sohbet
Chatroulette görüntülü sohbet

2020 yılının pandemi zirvesi yaşadığı dönemde, birçoğu için beklenmedik bir şekilde, dünya yine anonim görüntülü sohbetleri anımsadı. 2009-2010 yıllarında bu sohbetler çok popülerdi ancak daha sonra yavaş yavaş onlara olan ilgi azalmıştı. Ve şu an görüntülü sohbet ruletlerinin internet ortamını yeniden fethettiğini görüyoruz. Hatta herkesin unutmuş gibi görünenleri bile. Örneğin Chatroulette sohbet ruleti gerçekten şaşırtıcı bir geçmişe sahip görüntülü sohbettir.

Chatroulette hakkında ilginç bilgiler ve kuruluş geçmişi 

İster inanın ister inanmayın Chatroulette sıradan bir Rus öğrenci olan Andrei Ternovsky tarafından sadece iki gün içinde kuruldu. Ayrıca, dünyanın ilk görüntülü sohbet ruletiydi. Site 2009 yılında faaliyete başladı ve o sırada en yakın benzeri Omegle idi. Ancak Omegle henüz görüntülü sohbet işlevine sahip değildi. Böylece Chatroulette, görüntülü iletişim ile çevrimiçi sohbet ruletleri dünyasında gerçek bir öncü haline geldi.

Chatroulette’in inanılmaz bir başarısı vardı. Daha 2010 yılının başlarında site her gün 1,5 milyondan fazla ziyaretçiye sahipti. Dünyanın her yerinden insanlar birbirlerini hızlı, rahat ve kısıtlama olmaksızın tanımak için eşsiz bir fırsat yakaladılar. Chatroulette, Good Morning America, The New York Times ve New York Magazine’de yer aldı. Ayrıca bu site, South Park animasyon dizisinin bölümlerinden birinde bile yer aldı. Ve o anda bu başarı çok, çok uzun bir süre devam edecek gibi görünüyordu. Ancak, her şeyin geliştiricilerin ve sıradan kullanıcıların düşündüğü kadar problemsiz olmadığı ortaya çıktı. Ama bundan biraz sonra bahsedeceğiz. Şimdilik görüntülü sohbetin başlangıçta neler sunduğuna bir göz atalım.

Chatroulette’te yapabilecekleriniz: özellikler ve ayarlar

Chatroulette temelinde gösterişsiz, tamamen klasik bir sohbet ruletiydi. Siteye giriş yaptıktan sonra web kamerasına ve mikrofona erişmesine izin verdiniz, ardından sistem sizin için rastgele bir partner seçti. Ve işte en temelde tüm fonksiyonlar bundan ibaretti.

O zamanlar neredeyse hiç arama ayarı bulunmuyordu. Site, kullanıcının coğrafi konumunu dikkate alır ve mümkünse aynı ülkeden partnerleri aramaktaydı. Ayrıca, iletişim dilini seçebilirsiniz. Bu ayar, basit olmasına rağmen, diğer ülkelerden insanlarla iletişim kurmanıza olanak sağladığı için gerçekten kullanışlıdır.

Özellikler açısından minimalizm, bazı kullanıcılar için bir avantaj, diğerleri için bir dezavantajdı, özellikle ek işlevsellik ile kitleleri kendine çekmeye çalışan alternatif sohbet ruletleri ortaya çıkmaya başladığında. Ve bazıları gerçekten başarılı oldu. Ayrıca, 2010 yılında Chatroulette kitlesini hızla kaybetmeye başladı.

Üstün bir başarının ardından Chatroulette’in çöküş nedeni

Chatroulette’in kullanıcı tabanını bu kadar çabuk kaybetmesini pek kimse beklemiyordu. 2010 yılının başlarında, burada milyonlarca insan iletişim kurmaktaydı ve sadece birkaç ay sonra neredeyse hiç kimse kalmadı.

Nedeni sıradandı — normal denetim eksikliği. İlk başta herkese uygun ve kullanıcılar tam bir özgürlük ile mutluyken sonrasında bu özgürlük sorun çıkarmaya başladı. Sohbet ruletinde çok fazla elverişsiz kullanıcılar ortaya çıktı — İnternet trolleri, dolandırıcılar ve teşhirciler gibi. Chatroulette’ten ilk ayrılanlar, denetim yönünden zarar gören kızlar oldu. Sohbette bun kızların %14-15’den fazlası olmadığı ve hatta bazen daha az olduğu noktalara geldi.

Chatroulette geliştiricileri bariz sorunlara rağmen sitelerini modernize etmek için çaba içine girmediler. Ancak rakipleri zamanlarını boşa harcamıyordu. Sadece birkaç ay sonra, çoğu daha işlevsel, kullanışlı ve güvenli olduğu ortaya çıkan düzinelerce görüntülü sohbet ruleti ortaya çıktı. Sıradan kullanıcılar için seçimin bariz olduğu ortaya çıktı…

İç açıcı yenilikler ve görüntülü sohbeti değiştirişleri

Açık konuşmak gerekirse Chatroulette’in  yeniden doğmasını bekleyen çok az kişi mevcuttu. Ancak 2020 yılında beklenmedik bir şekilde Andrey Ternovsky, kendisinin ve ekibinin sohbet ruletini kullanıcılar için tekrar kullanışlı, güvenli ve ilginç hale getirmek için etkin bir şekilde çalıştığını duyurdu. Şaşırtıcı bir şekilde iyi iş çıkardılar:

  1. Site tasarımı güncellendi ve geliştirildi. Daha minimalist ve modern hale geldi. Daha önceleri Chatroulette 2000’li yıllardan kalma gibi görünüyordu, şimdi ise hoş ve kullanıcı dostu bir site.
  2. Geliştiriciler, yayınları ve kullanıcı davranışını analiz eden bir yapay zeka sistemi uyguladılar. İçerik kabul edilemez bir durumda ise, kullanıcı geçici veya kalıcı olarak engellenmektedir.
  3. Video konferans işlevi eklendi. Birçoğu bu kararı garip bulacaktır ancak 2020 yılında pandemi nedeniyle video iletişim hizmetleri son derece popüler hale gelmiştir. Yani bu işlevin ortaya çıkışı oldukça makuldür.

Bir diğer faydalı yenilik ise yüz algılama sistemidir. Sadece ve sadece yüzünüz çerçeve içinde ise görüntülü sohbet başlatabilirsiniz. Kameradan uzaklaşırsanız, site sohbete başlamak için ekrana dönmeniz gerektiğini size bildirecektir. Bu, bot sorunu ile ilgilenmenin oldukça basit ama oldukça etkili bir yöntemidir. Ancak benzer araçlar diğer platformlar tarafından oldukça uzun bir süredir kullanılmaktadır.

Tüm bu yenilikler, Chatroulette’i tekrardan iletişim için oldukça çekici bir platform haline getirdi. Tabii ki, sitenin eski ihtişamına ulaşması pek olası değil, fakat kitlesinde küçük bir artış bile halihazırda site için bir artı.

Tabii ki Chatroulette ideal görüntülü sohbetten uzak durmakta. Hala birçok dezavantajı bulunmaktadır:

  1. Geliştiricilerin tüm çabalarına rağmen denetim %100 etkili değildir. Fakat anonim görüntülü sohbet ruletlerinin çoğunda benzer bir durumun olduğunun farkında olmak önemlidir.
  2. Chatroulette’in hala bir mobil uygulaması yoktur. Akıllı telefon kullanıcıları siteye çok kullanışlı olmayan bir tarayıcı aracılığıyla erişmek zorundadır.
  3. Site sadece 18 yaşından büyük kişiler tarafından kullanılabilir. Örneğin: Omegle 13 yaşından büyük gençlerin bile ebeveyn izniyle ve onların kontrolü altında iletişim kurmasına izin vermektedir.

Geliştiricilerin bir gün tüm bu dezavantajları ortadan kaldırmaları ve Chatroulette’i iletişim için ideal bir site haline getirmeleri pek olası değildir. Ancak mükemmel bir görüntülü sohbet yoktur. Şimdi, tüm gelişmelerden sonra, tarihteki ilk görüntülü sohbete bir şans daha vermenin tam zamanı.

Yukarıdakilere ek olarak

Bir iletişim formatı olarak görüntülü sohbetler, günümüzde sağlam bir şekilde yerleşmiştir. Birçoğu için normal sosyal ağlardan ve anlık mesajlaşma programlarından daha önemlidir. Ve dünyadaki İnternet teknolojilerinin hızlı gelişimi göz önüne alındığında, ilginç tanıdıklar bulma ihtimali her yıl artmaktadır.

Sizi sadece Chatroulette kullanmaya ikna etmeyeceğiz. Diğer sohbet ruletlerini denemeniz şiddetle tavsiye edilmektedir — https://coomeet.com/tr/chatroulette, chathub.cam, chatki.com, vb. Karşılaştırma yapabilmenin tek yolu budur. En nihayetinde sizin için ideal olan sohbet ruletini seçmek için artıları ve eksileri kendiniz bulacaksınız.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu