Sağlık

Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar – Kullanıcı Önerileri

Yazz doğum kontrol hapı kullananlar, bu ilaca bağlı risklerin farkında olmalıdır. Risk, 2 yıl devam edebilmektedir. Bunun nedeni, Yaz’ın kan pıhtılaşması riskini artıran bir progestin türü olan drospirenon içermesidir. Ayrıca yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol riski de var tabi. Drospirenonun rahim kanamasına neden olması da mümkündür. Bu nedenle hamile olan, yakın zamanda bebek sahibi olan veya hepatit C ilaçları kullanan kadınlara önerilmemektedir.

Yazz, drospirenon ve etinil estradiol içeren monofazik bir kombinasyon oral kontraseptiftir.  Aynı zamanda adet öncesi disforik bozukluk için potansiyel bir tedavidir. Ayrıca 14 yaş ve üstü kadınlarda orta şiddette akne tedavisi için onaylanmış bir ilaçtır. 

Yazz Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol haplarının kullanımı ilk olarak 1960 yılında tanıtıldı. Hormonal kontraseptif yöntem dünya çapında yaklaşık 140 milyon kadın tarafından kullanılmaktadır, bu da 18 ile 49 yaş arasındaki kadınların %13’ünün kullandığı anlamına gelmektedir. Gebeliği önlemede oldukça yüksek bir başarısı vardır.

Yazz Dogum Kontrol Hapi
Yazz Dogum Kontrol Hapi

Kurallara uygun kullanıldığında gebeliği önleme başarısı %99, tipik kullanımda (hafif rahatsızlıklar vb.) %91’dir. Doğum kontrol hapları ya da diğer adıyla “oral kontraseptifler” (kısaca OKS), gebeliği önlemek için kullanılan hormon içeren ilaçlardır. Yumurtlamayı durdurarak ve spermin rahim ağzından rahme geçişini engelleyerek hamileliği önlerler.

Yazz Kullananlar

Yazz kullananlar yorumları şu yöndedir: şişkinlik ve meme hassasiyeti gibi minör yan etkiler görülmüştür. Bu olumsuz durum genellikle ilacı bıraktıktan sonra iyileşir. Daha ciddi yan etkiler yaşarsanız, doktorunuzla konuşun.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Yorumları

Yazz bir yumurtanın rahme yapışmasını engelleyen yumurtlamayı önleyerek çalışır. Ayrıca spermin geçmesini zorlaştırmak için rahmin iç yüzeyini de değiştirir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, oral kontraseptif kullanmayı hemen bırakın. Yazz’ı almadan önce sağlık geçmişiniz hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Kanseriniz varsa Yazz’ı almanız önerilmez. Ayrıca hepatit C ilaçları veya karaciğeri etkileyebilecek diğer ilaçlarla birlikte alırken dikkatli olmalısınız. Sigara içen kadınlara da önerilmez.

Yaz ayrıca kadınlarda orta dereceli akne tedavisinde de kullanılır. Vücudun östrojen ve progestin seviyelerini etkileyerek çalışır. Yazz kullananlar yorumları şu yöndedir: şişkinlik ve meme hassasiyeti gibi minör yan etkiler görülmüştür. Bu olumsuz durum genellikle ilacı bıraktıktan sonra iyileşir. Daha ciddi yan etkiler yaşarsanız, doktorunuzla konuşun.

Yazz kullananlar yorumları  ilk iki ay hafif vajinal kanama olabildiği söylenmektedir. Bu tip kanama tipik olarak zamanla düzelmektedir. Bununla birlikte, hormonal doğum kontrol haplarının yaygın bir yan etkisidir.

Yazz kullananların ayrıca felç, kalp krizi veya diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir. Drospirenon ile böbrek problemleri geliştirmek de mümkündür. Geçmişte karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya başka rahatsızlıklarınız varsa bunu doktorunuza söylemeniz önemlidir.  Yazz kullananlar, karaciğeri etkileyen ilaçları veya CYP3A4 enzimi ile metabolize olan ilaçları kullanmamalıdır. Hamile veya yakın zamanda bebek sahibi olan kadınlara da yazz önerilmemektedir. Yazz kullananlarda safra kesesi hastalığı gelişme riski olabilir.

Büyük bir ameliyat geçirmiş veya hepatit C ilaçları kullanan kadınlara da yazz önerilmemektedir. Kolesistektomi (safra kesesi çıkarılması) geçirmiş kadınlar için önerilmez. Yaz’ı almış olanlar, anne sütüne geçebileceğini bilmelidir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu