Sağlık

Ativan Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyat Ne Kadar?

Ativan Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyat Ne Kadar?; ( lorazepam ) Bu ilaç kaygıyı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Lorazepam; sakinleştirici bir etki yaratmak için beyin ve sinirler (merkezi sinir sistemi) üzerinde hareket eden, benzodiazepinler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Bu ilaç, vücuttaki belirli bir doğal kimyasalın (GABA) etkilerini artırarak çalışmaktadır.

Peki Ativan Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı Nedir, Ne işe Yarar, Muadil İlaçları Nelerdir gibi merak ettiğiniz tüm sorularınızı bu makalemizde bulabilirsiniz.

Ativan Nedir?

Benzodiazepin sınıfından bir ilaçtır ve bir anksiyolitiktir. Sakinleştirici ve uyku getirici özelliklere sahiptir. Ativan 1 mg tablet 20 tabletlik blister ambalaj içindedir. Anksiyete bozuklukları, uyku bozuklukları, status epileptikus dahil aktif nöbetler, alkol yoksunluğu ve kemoterapi ile ilişkili bulantı ve kusmayı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ameliyattan önce sakinleştirici olarakta kullanılmaktadır.

Ativan Nedir, ne için kullanılır; Kanser tedavisi ile ilişkili bulantı ve kusmanın önlenmesi ve semptomların hafiflemesi tedaviye ek olarak kullanılmaktadır. Ativan reçeteli bir ilaçtır ve jenerik formda (lorazepam) daha düşük bir maliyetle mevcuttur. Reçetesiz satışı yapılmamaktadır. Yeşil reçeteli ilaç grubundadır.

Ativan Etken ve Yardımcı Maddeleri

Etken Maddesi: Her tablet için 1 mg lorazepam içermektedir.

Ativan Nedir
Ativan Nedir

Yardımcı Maddeleri İse: Jelatin, Mannitol içermektedir.

Ativan Ne İçin Kullanılır?

Ativan, öncelikle kaygı (anksiyete) bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmakta; ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer koşullar ve semptomlar için de kullanılmaktadır.

 1. Kanser tedavisi veya alkol yoksunluğundan kaynaklanan mide bulantısı
 2. Kas spazmları
 3. Genellikle stres ve kaygı ile ilgili uykusuzluk ve uyku zorlukları
 4. Status epileptikus (şiddetli nöbetler)
 5. Ameliyat veya işlem öncesi sedasyon

Birisi genel anksiyete bozukluğu yaşadığında, anksiyete belirtileri şunları içermektedir;

 • Huzursuzluk
 • Kas gerginliği
 • Sinirlilik
 • Kötü uyku
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Panik ataklar

Ativan Kaygı Bozukluğu İçin Ne Yapar?

Ativan, merkezi sinir sistemi depresanıdır. Aktif bileşeni lorazepam, beyindeki kaygı, gerginlik, nöbetler ve diğer semptomlardan sorumlu sinirlerin aktivitesini azalmaktadır.

Ativan Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

ATIVAN EXPIDET kullanıyorsanız veya kullanacaksanız, fiziksel, psikolojik veya zihinsel olarak bu ilaca bağımlı olacağınızı bilmelisiniz. İlacın makul dozlarda ve kısa süre kullanılması durumunda bu risk azalır. Yüksek doz ve uzun süreli kullanımda risk artar.

Ativan Hakkinda Bilinmesi Gereken Hususlar
Ativan Hakkinda Bilinmesi Gereken Hususlar
 1. Geçmişte ilaç ,alkol veya uyuşturucu bağımlısı olduysanız, ativan tablete bağımlı olma riskiniz artar. Bu nedenle, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı geçmişiniz varsa, bu tableti almaktan kaçınmalısınız.
 2. Doktorunuz, Ativan ile tedaviye devam etmenin gerekli olup olmadığına bakacaktır. Ativan uzun süre veya yüksek dozlarda kullanmışsanız, tedaviyi aniden değil, kademeli olarak bırakmalısınız.
 3. Glokom hastasıysanız, yani gözünüzdeki artan basıncın neden olduğu bir göz hastalığınız varsa, doktorunuza mutlaka söyleyin.
 4. Benzodiazepinlerle tedavi sırasında hafıza bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Ativan aldıktan sonra hatırlamakta zorluk çekebilirsiniz.
 5. Kaygı ile ilgili uykusuzluk için ilacı kullanırsanız, tam etkiye sahip olacaksınız. Geçmesi için 7-8 saat sürekli uyumanız gerekir.
 6. Kaygı birçok hastalığın belirtisi olabilir veya çeşitli ilaçlarla tedavi edilmektedir.
 7. Böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa lütfen doktorunuza söyleyiniz. Bu durumda doz azaltılmalıdır.
 8. Kan basıncı düşüklüğünün (hipotansiyon) kalp veya beyinde istenmeyen hastalık durumlarına yol açabileceği hastalarda, özellikle dikkat gösterilmelidir.
 9. Benzodiazepinlerle tedavi sırasında , huzursuzluk, aşırı duyarlılık, saldırganlık, sinirlilik, kabuslar, halüsinasyonlar, psikoz ve uygunsuz davranış gibi yan etkiler görüşmüştür. Bu etkiler çocuklarda ve yaşlılarda daha belirgindir. Bu tür yan etkilerle karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz, tedavinin durdurulması gerekmektedir.

Ativan Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bu tableti doktorunuz size reçete ettiyse ve kullanım talimatları tavsiye ediyorsa kullanın. Kullanım talimatları tavsiye etmiyorsa, aşağıdaki şekilde kullanın:

Doktorunuz tedavi dozuna ve süresine karar verirken kişisel durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulunduracaktır ve mümkün olan en kısa tedavi süresi için en düşük etkili dozu verir.

 1. Kaygı tedavisi için olağan doz günde iki veya üç kez 1 mg’dır. Ancak genel durum
 2. Doktorunuza göre doktorunuz günde 1 ila 10 mg doz önerilmektedir.
 3. En yüksek doz yatmadan öncedir.
 4. Kaygı tedavisi için ortalama günlük doz; 2-3 kez bölünmüş 2-3 mg’dır. Ancak günlük
 5. Doz 1-10 mg arasında değişmektedir.
 6. Kaygı veya geçici stresin neden olduğu uykusuzluk için genellikle günde 0,5-4 mg’lık tek bir doz gereklidir. Yatarken verilir.
 7. Ameliyat öncesi sakinleşme için, ameliyattan önceki gece 2-4 mg’lık bir doz. Ve/veya 1-2 saat önce önerilmektedir.
 8. Kanser tedavisi öncesi kullanılan standart bulantı önleyici ilaçlara ek olarak önerilen doz Kemoterapiden önceki gece yatmadan 1 mg ve/veya kemoterapiden 1 saat önce ve gerekirse kemoterapiden 6 ve 12 saat sonra tekrarlanır.

Kullanım Şekli

 • Ağızdan alınmalıdır.
 • Tabletleri su ile veya susuz alınabilir.
 • Bu tabletler dil üzerine konulduğunda hızla çözülür ve erir.
 • Normal tabletlerden daha ince ve yumuşaktır.

Çocuklarda Kullanımı

12 yaş altındaki çocuklar bu ilacı kesinlikle kullanmamalıdır. 12 yaş üstü çocuklarda doktor kontrolü altında kullanmalıdırlar.

Ativan Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilacında içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olan kişilerde yan etkiler görülmektedir. Eğer aşağıdaki yan etkilerin herhangi biri ile karşılaşır iseniz kullanımı bırakıp doktorunuza danışmalısınız.

 • Odaklanmada zorluk
 • Huzursuzluk
 • Baş ağrısı
 • Kabızlık
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Uykululuk
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Depresyon
 • Yorgunluk ve kas zayıflığı
 • Bilinç bulanıklığı, Konfüzyon
 • Halüsinasyonlar
 • Hafıza kaybı dahil hafıza sorunları
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Ativan Fiyat 2022

Eczanelerde satılan ativan taplet ilacının satış fiyatı 38.23 TL’dir.  Reçeteli bir ilaçtır reçetesiz satışı yoktur. Yeşil Reçeteli ilaçtır.

Ativan Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Tabletlerde veya sıvılarda en yüksek etkileri iki saat içinde görünmektedir.

Ativan Muadili (Eşdeğer ilaçlar)

Ativan Expidet Tablet, 1999 yılında ilaç firması Pfizer tarafından Türkiye’de ruhsatlandırılmış ve pazarlanmıştır. 2017 yılında eşdeğeri dünya çapında piyasaya satışa sunulmuştur.. Ancak Türkiye’de Ativan muadili ilaç bulunmamaktadır.

Önemli Bilgi

Bu ve diğer tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamayı unutmayınız, ilaçlarınızı asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Ativan’ı sadece belirtilen endikasyon için kullanınız.

Bu sayfada sunulan bilgilerin kişisel durumunuza uygun olduğundan emin olmak için daima doktorunuza danışın.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu