Faydalı Bilgiler

Bekçilerin Çalışma Saatleri (Bekçi Çalışma Saatleri) 2022

Bekçi Çalışma Saatleri Nedir? ve Bekçi haftada kaç gün çalışır

Emniyet Genel Müdürlüğü Bünyesinde Kolluk hizmeti olarak görev yapan; Bekçilerin Çalışma Saatleri Son günlerde en çok merak edilen ve merak edilen konulardan birisidir. Bekçilerin çalışma saatleri ile ilgili soruların cevapları bu yazımızda yer olmaktadir.

Bekçi Çalışma Saatleri Nedir? ve Bekçi haftada kaç gün çalışır; Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyenlerin oldukça merak ettiği sorulardan biridir.  Genel kolluk hizmeti olarak görev yapan Çarşı ve Mahalle bekçileri genel anlamda polislerin var olan yükünü hafifletmesi ve genelde gece olmak üzere huzuru arttırmak amacıyla hizmet vermektedir. Emniyet Genel Müdürlüğüne(1) bağlı olarak görevini yapan Bekçinin çalışma saatleri gecedir. Zaten bir diğer bir adı ise gece bekçisidir.

Bekcilerin Calisma Saatleri
Bekcilerin Calisma Saatleri

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Görevleri Nedir?

Bekçiler; park ve bahçeler, toplu taşıma araçlarının durakları, cadde ve sokakların güvenliğini yaya devre atarak sağlamakla görevlidir. Bekçiler, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışır ve polislerin yardımcısı pozisyonunda yer alır. Genel kolluk kuvvetlerinin müdahalesine imkan bulunmayan çabuk ve mecburi durumlarda vazife alan bekçilerin başka yükümlülükleri şu şekilde sıralanır;

Carsi ve Mahalle Bekcileri Gorevleri
Carsi ve Mahalle Bekcileri Gorevleri
  • Uyuşturucu madde satıcılarını teşhis etmek ve yakalamak;
  • Yasa dışı bahis ya da kumar oynayan ve oynatanları teşhis edip yakalamak;
  • Halkın huzurunu bozan ve etrafı rahatsız eden kişileri teşhis etmek ve gerekli gördüğünüz takdirde polisler yönünden gözaltına alınmalarını sağlamak;

Bekçilerin Çalışma Saatleri 2021

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin ayni Polisler gibi çalışma sistemine sahiptir. Yani İstanbul’da da görev alan bir polis memuru 12- 24 gibi bir sistemde çalışırken. İzmir’de görev yapan polis memuru 12- 36 gibi farklı çalışma sistemi ile çalışabilir.

Bekçilerin Çalışma Saatleri; Bekçilerde de Polis memurunun çalışma sistemi geçerlidir. Bekçilerde ayrıyeten görev aldıkları ilçeler arasında dahi farklılık olmaktadir. Genelde gece havanın kararması ile görev alan Bekçiler gündüz de görev almaktadır. Gündüz çalışmak için ildeki vali, ilçede ki kaymakamın kararı ile çalıştırılabilir.

İllerde En Çok Kullanılan Bekçi Çalışma Saatleri ve Sistemi;

Çarşı ve mahalle bekçilerinin çoğunluğu çalışma saati olarak  8,10 ve 12 saat civarında görev yapmaktadır. İldeki Vali ve İlçedeki Kaymakamın kararı ile hemde gece hemde gündüz görev yapmaktadır.

  • 1+1 Sistemi Çalışma Sistemi ;  1 gün çalışma, 1 gün istirahat olarak çalışmakta.
  • 12-24 Sistemi: 12 saat çalışma, 24 saat izin olarak görev yapmakta.
  • 2+1 Sistemi: Bu çalışma sisteminde iki gün işe gidilir bir sonraki gün izinli olunur.
  • 6 + 1 Sistemi: 6 gün çalışma,1 gün izin olarak görev yapmakta.

Bekçilerin çalışma saati; İllere ve hatta ilçelere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 19 ile 21 saatlerinde işe başlayan bekçiler sabah 5 ile 7 arasında görevlerini bırakıyor.

Yani kesin olarak öğrenmek istiyorsanız. İlinizde veya ilçenizde bulunan Gece bekçilerine çalışma saatlerini sorabilirsiniz.

Bu yazımızda bekçilerin çalışma saatlerinden bahsettik sizde yaşadığınız ilde bekçilerin çalışma saatleri hakkında bilginiz varsa sitemizin yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu