Sağlık

Diafuryl Fort Ne İşe Yarar? Fiyati ve Kullanımı Hakkında Bilgi

Diafuryl Fort genel durum bozukluğu enfeksiyon ve ateş görülmediği bakteri kökeni olan kısa bir süre içinde ortaya çıkıp gelişen ishalin ve ishalin sebep olduğu su kaybının giderilmesinde ek olarak kullanılmaktadır.

Diafuryl Fort Nedir?

Genel durum bozukluğu, enfeksiyon, ateş ve zehirlenme belirtilerinin görülmediği, bakteri kökenli olan kısa süre içinde ortaya çıkıp gelişen ishal tedavisinde su kaybının giderilmesine ek olarak kullanılan bir ilaçtır. Etken madde olarak Nifuroksazid içermektedir ve 1 kapsül içinde 200 mg etkin madde içerir. Blister ambalajda kullanıma sunulmuştur. Ayrıca piyasada süspansiyon formumda bulunur. Bölgesel (lokal) etkili bir bağırsak antiseptiğidir. Su kaybının derecesi ve uygulama yolu ishalin şiddetine ve yaşınıza bağlı olarak değişir.

Diafuryl Fort Etken Ve Yardımcı Maddeleri

Etken Madde: Nifuroksazid 200 mg içermektedir.

Yardımcı Maddeleri İse: Sukroz, Magnezyum Stearat, Nişasta, Talk içermektedir.

Diafuryl Fort hakkinda bilgi
Diafuryl Fort hakkinda bilgi

Diafuryl Fort Nasıl Kullanılır?

Öncelikle doktorunuz nasıl kullanmanız gerektiğini söylemişse o şekilde kullanın eğer nasıl kullanacağınızı söylemediyse şu şekilde kullanın:

Erişkinlerde: Günde 4 kapsül yani 800 mg alınır. Sıvı ile alınmalıdır (1 bardak su) Tedavi süresi 7 günde uzun sürdürülmemelidir. Ağızdan alınır başka kullanımı yoktur.

Çocuklarda Kullanımı:

6 yaşından büyük çocuklarda günde 3-4 kapsül yanı 600 mg veya 800 mg alınır.
6 yaşından küçük çocuklarda ve bebeklerde ilaçı yutarken boğaza kaçma riski nedeniyle kapsül formunun kullanımı uygun değildir. Bu yaş çocuklar ve bebekler için kullanımı daha uygun olan Diafuryl Fort süspansiyon formu önerilir.

Diafuryl Fort Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilacın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir. Olası Yan Etkileri ise:

  • Ayaklar, bilekler, eller ,yüz ve dudakta şişme yada özellikle ağız, boğazda yutkunma, nesef almayı zorlaştıracak kadar şişme, ani aşırı duyarlılık tepkisi
  • Bunlar çok ciddi yan etkilerdir. Eğer sizde bu yan etkiler mevcut ise ilaca karşı alerjiniz var demektir, hemen acil müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Diğer Yan Etkileri İse:

  • Döküntü, Kurdeşen, Kaşıntı Kusma, Bulantı görülebilir.

Diafuryl Fort Muadili (eşdeğerleri)

  • Diafuryl Süspansiyon
  • Diafuryl 100 mg Kapsül
  • Ercefuryl Kapsül
  • Endosin Süspansiyon
  • Rolan Fort Kapsül

Diafuryl Fort Fiyatı ?

Eczanelerde satılan bu ilacın fiyatı 13.44 TL’dir.

Diafuryl Fort İshali Keser Mı?

Evet ishal tedavisinde su kaybına ek olarak kullanılır.

Diafuryl Fort 100 mg Ne İçin Kullanılır?

Diafurly Fort 100 ve 200 mg kapsüllerde bulunmaktadır ve 100 mg olanında ishal tedavisinde su kaybına ek olarak kullanılan bir ilaçtır.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu