Sağlık

Diclomec Ampul Ne İşe Yarar? Güncel Fiyati Hakkında Bilgi

Diclomec Ampul ağrı kesici olarak kullanılan etkin maddesi olarak Diklofenak sodyum insan vücudunda iltihaba ,ateşe ve ağrıya sebep olan hormonları azaltıcı etkiler gösteren bir maddedir. Regl dönemi sancısı, idrar yollarının enfeksiyonu, migrene bağlı baş ağrısı, iltihaba bağlı şişme ağrı, diş çekimi gibi çeşitli ağrılarda ve şiddetlenen ağrılarda kullanılan bir ampuldür. Bu ampul hakkında merak ettiklerinizi bu makalemizde bir araya topladık. Diclomec Ampul nedir sorusunu burada bulabilirsiniz:

Diclomec Ampul Nedir?

Enjeksiyonluk çözelti içeren ampul şeklindedir ve 75 mg ampul etkin maddesi Diklofenak sodyumdur. Her kutuda 3ml’lik 4 veya 10 adet ampul bulunur. Ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılır. Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ) isimli ilaç grubuna dahildir. Sırt, boyun, göğüs kafesi eklemleri, kireçlenme, eklemlerde ağrı sancılı ağrılı adet görme ve şekil bozukluğu tedavisinde kullanılır. Hasar veya darbe görmüş bölgelerde şişmeyle birlikte görülen ağrılar için kullanır.

Diclomec Ampul Hakkinda Kisa Bilgi
Diclomec Ampul Hakkinda Kisa Bilgi

Diclomec Ampul Nasıl Kullanılır?

Öncelikle doktorunuz nasıl kullanmanız gerektiğini söylediyse o şekilde kullanın eğer nasıl kullanacağınızı belirtmemiş ise şu şekilde kullanabilirsiniz:

Diclomec Ampul: 75 mg doz olan ve kalçaya bir enjeksiyon yoluyla uygulanmaktadır. Bazı hastalara günde 2 ampul içeriği verilebilir ve gerekirse tedaviye tablet ile devam edilebilir. Çocuklara ve ergenlere (18 yaş altına) kesinlikle verilmemelidir.

Diclomec Ampul Yan Etkileri

Her ilaçlarda olduğu gibi bu ampulünde içeriğinde bulunan maddeler duyalı olan kişilerde yan etki görülebilir. Olası yan etkileri:

Enjeksiyon yerinde apse, aşırı duyarlılık, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, halsizlik, hafıza bozukluğu, titretme, duygu bozukluğu, bulantı kusma, enjeksiyon yerinde nekroz, ödem bunlar yan etkileridir böyle durumlarda doktorunuza başvurunuz.

Diclomec Ampul Etken Ve Yardımcı Maddeleri

Etken Maddesi: Diklofenak sodyum 75 mg ( her bir ampul 3 ml) içerir.

Yardımcı Maddeleri İse: Mannitol 18mg, Sodyum Metabisülfit 9 mg, Benzil Alkol 120 mg, Propilen Glikol, Enjeksiyonluk su, pH değeri için sodyum hidroksit içermektedir.

Diclomec Ampul Muadili (Eşdeğeri)

  • Elfenor
  • Acteday 30 mg
  • Apranax plus 20 tablet
  • Acteday 35 mg
  • Clodifen %5 jel
  • Cefaks 250 mg
  • Pental Sodyum 0.5 gr. Flakon

Diclomec Ampul Bebeklerde Ve Çocuklarda Kullanılır Mı?

Hayır içeriğinde bulunan benzil alkol bebekler ve 3 yaşa kadar olan çocuklarda toksik ve anafilaktoid reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden doktorunuza sormadan kesinlikle bu ampulü bebek ve çocuklarda kullanmayınız.

Diclomec Ampul Fiyatı Nedir?

Abdi İbrahim İlaç Firmasının  Diclomec 3 ml 75 mg 4 Ampul Sadece Eczanelerde satılan bu ampulün fiyatı 13.25 TL’dir.

Diclomec Ampul Devlet Tarafından Karşılıyor Mu?

Normal Doktorunuzun yazdığı reçete ile bu ilacı sadece eczanelerden satın alabilirsiniz. Evet SGK tarafından karşılanmaktadır.

Diclomec Ampul Hamileler Kullanabilir Mi?

Doktorunuza sormadan kesinlikle kullanmayınız. Gebelikte özellikle 6 aylıktan sonra kullanılırsa karındaki bebekte doğumsal kusurlara neden olabilir bu nedenle bu ampulü kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza sormanız gerekmektedir.

Diclomec Ampul Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Emzirme döneminde anne sütüyle emzirilen bebekte olumsuz etkilere yol açar. Doktorunuza sormadan kesinlikle kullanmayınız.

Diclomec Ampul İçilir Mi?

Kesinlikle İçilmemesi gerek bir ilaçtır. Ağız yolu ile kullanılamaz İğne İle Direk kana Karışması gereken bir ilaçtır.

Stea

29 Yaşindayım Kayseri'de ikamet ediyorum okumayi ve makale yazmayı seviyorum. Yani yaptıgım işi severek yapıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =

Başa dön tuşu