Sağlık

Ayak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ayak Bakimi

Ayak mantarı hakkında bilmeniz gerekenler Pek çok insan, özellikle rahatsız edici semptomlar yıllarca devam ettiğinde ayak mantarından mustariptir. Bu problemle başa çıkmak oldukça mümkün olduğu için rahatsız hissetmeyi bırakmanın zamanı geldi. Mantarla savaşmak için tam donanımlı olmak için mümkün olduğunca çok şey bilmek çok önemlidir.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı bulaşıcı bir mantar enfeksiyonudur. Sıcak, nemli ortamları seven (spor ayakkabılarınız veya botlarınızdaki gibi) çeşitli mantar türlerinden kaynaklanır. Ayak mantarı en yaygın mantar enfeksiyonudur. Dermatofitler için uygun bir ortam ortaya çıktığında gelişir. Mantar enfeksiyonu, mantarların aşırı cilt hasarının bir sonucudur. Büyümeleri ve çoğalmaları, ayakkabılarımızın içinde ortaya çıkabilecek yararlı bir ortamın varlığından kaynaklanıyor olabilmektedir. Dermatofitlerin aşırı çoğalması enfeksiyona neden olur ve mantarın cildimizdeki ölü hücreler üzerinde beslenmeye başlaması ve çoğalması nedeniyle hastalığın gelişimi gerçekleşir. Çoğu zaman, mantar ayak parmakları arasında, daha az sıklıkla ayağın arkasında veya tabanda görülmektedir. Mantarın karakteristik belirtileri ciltte kızarıklık ve tabakalaşmadır. Ayak mantarı cilde oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yayılır. Ayrıca kişiden kişiye hızla bulaşır: Nemli bir ortamda, özellikle duşlarda, yüzme havuzlarında ve ayakkabılarımızda hayatta kalır. Mantara yakalarsanız, halka açık bir yerde kapmış olabilirsiniz. Soyunma odalarında ve ortak duşlarda çıplak ayakla yürümek, başkasının havlularını, kıyafetlerini kullanmak ve hijyen eksikliği – tüm bu faktörler enfeksiyona neden olabilmektedir.

Aşağıdakileri bilmeniz gerekir:

 • Ayak mantarı ayak derisinde kaşıntıya neden olarak ayak derisinin kurumasına ve çatlamasına neden olur.
 • Beş kişiden birinin hayatında en az bir kez ayak mantarı olacaktır.
 • Ayak mantarının tedavisi için özel ilaçlar kullanılmalıdır.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir ?

Özellikle hastalık uzun ve tedavi edilmezse ağrılı olabilir ve yürümeyi zorlaştırabilir.

Ayak mantarının birçok belirtisi vardır ve bunlardan en yaygın olanları şunlardır:

 • Ayak parmakları arasında veya ayakta kaşıntı veya yanma;
 • Ayak parmakları arasında beyaz, nemli görünen cilt;
 • Ayaklarda veya ayak parmaklarında pürüzlü cilt veya küçük çatlaklar;
 • Ayak parmakları arasında kırmızı döküntüler;
 • Ayağın üst tarafında kabarcıklar veya yaralar.
 • Ağrı ve şişmeye neden olan patlayan kabarcıklar
 • Ayağın yanlarında ve altında pürüzlü, kuru, pullu cilt
 • Kalın veya eşit olmayan renkli ayak tırnakları
 • Daha şiddetli enfeksiyonlarda kötü koku.

Ayak Mantarı İle Yeniden Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

Halka açık duşlarda ve soyunma odalarında çıplak ayakla yürümemelisiniz. Daima sandalet giyin!

Ayaklar sabunla iyice yıkanmalı, su ile durulanmalı ve ardından iyice silinmelidir. Bunu spor yaptıktan veya güvenlik ayakkabılarında vardiyalı çalıştıktan sonra yapmak özellikle önemlidir.

Çoraplarınızı değiştirdiğinizden emin olun. Pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış çorapları seçmek daha iyidir.

Kronik Ayak Mantarından Muzdarip Olanlar İçin Ayak Bakımı

Kronik rahatsızlığı olan birçok insan ayak mantarı enfeksiyonuna karşı hassastır. Ayak mantarı özellikle şeker hastalarında yaygındır. Bir mantar enfeksiyonunu zamanında tespit etmek ve tedaviye başlamak, böylece hastalığın komplikasyonlara yol açmaması önemlidir.

Şeker Hastaları İçin Özel Ayak Bakımı

Ayak sağlığınıza özen göstermek günlük kişisel bakımınızın çok önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır. Mantar enfeksiyonları diyabetli kişilerde yaygın olabilir. Tedavi edilmezse daha ciddi ayak sorunlarına yol açabilmektedir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu