Gündem

Puşt Ne Demek (Türkçe Anlamı Nedir)

Puşt Anlamı

Puşt Ne Demek, Nedir, Anlamı, Puşt Kelime Anlamı; Türkçede günlük konuşmada kullanılan bir kelime haline gelmiş, kötü bir anlamı olsa da karşı tarafta olumsuz bir anlam yaratmayan, tam tersine samimi insanların kullandığı bir kelime haline gelmiştir.  Bu yazımızın devamında; Puşt ne demek? nedir? Puşt kelimesinin anlamı nedir? bahsedeceğiz.

Türkçede adını hiç duymadığımız ya da çok az duyduğumuz ilginç kelimeler yer almaktadır. Anlamı bilinmeyen bazılar kelimeler merak edilmektedir. Bu nedenle bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu yazımızda puşt ne demek  ve puşt kelime anlamı hakkında bilgiler vereceğiz.

Puşt Nedir?

Puşt; eşcinsel olan ve arkadan ilişkiye girmesine izin veren erkektir. Bu kelime bu anlamdan daha çok argo olarak kullanılan bir kelimedir ve hakaret anlamında kullanılmaktadır.

Pust Ne Demek
Pust Ne Demek

Farsça “arka” anlamına gelen “püşt” kelimesinden gelir. Kürtçede “pışt” kelimesi de “arka” anlamına geldiği için aynı anlama geldiği söylenmektedir.. Başka bir deyişle, hem Farsça hem de Kürtçe aynı etimolojik kökene sahiptir. Bu kelime Rumence’de “erkek çocuk” anlamına gelen “pushti” kelimesinden geldiği de söylenmektedir. Kelimenin Osmanlı döneminde İstanbul’da yaşayan Rumen Çingenelerinin yaydığı belirtilmektedir.

Puşt Kelimesinin Kullanıldığı Farklı Alanlar

Kayseri-Niğde gibi illerde, atların arka ayaklarındaki kıvrık tüylere “Puşt nişanı” denir.
Türk Dil Kurumu’na göre 1977 yılında hazırlanan Halk Lehçesinden Derleme Sözlüğü adlı kitapta, Rize’de bu kelimenin taze fındığın yeşil kabuğu olarak adlandırıldığı bildirilmiştir.

Puşt Ne Demek

Farsça kökenli kelime, sapık cinsel dürtüleri olan, erkeklerle birlikte olmayı tercih eden ve halk arasında oglancı olarak adlandırılan, ve bu tip kişilerle birlikte olan gençler için kullanılan ve gerçekte küfür etmek için kullanılan argo kelimedir.

Puşt, Farsça Puşt kökünden gelir.
Eşcinsel erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden erkek
Sert ve kaba bir öfke sözü
Güvenilmez, kalleş

Puşt Ne Anlama Gelir?

Bu kelime hem tek başına hem de çeşitli deyimlerde kullanılmaktadır. Örneğin, birisi “puştluk yapmak” ifadesini kullandığında, “arkadan vurmak, aldatmak” anlamına gelmektedir. Aynı şekilde birisine puşt denildiğinde, o kişinin beklenmedik, ters bir hareket yaptığı anlamına gelir.

Tek başına kullanıldığında “uyanıklık, iş bitiricilik ve kurnazlık” anlamında kullanılabilecek bir kelimedir. Sıfat olarak kullanıldığında “hain, güvenilmez ve ihanet eden” anlamında kullanılmaktadır. Türkçe’nin ilk argo sözlüğü olan Büyük argo sözlüğü, pust, ibne ,dürzü gibi kelimelerin kökenini incelenebilir. Eser Hulki Aktunç tarafından kaleme alınmış ve bu tür argo kelimelerin ana dillerinde ne anlama geldiği de belirtilmiştir.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu