Cilt Bakımı

Sivilce Geçirme Yöntemleri Nedir? 2023

Evde Doğal İle Limon Sivilce Geçirme Yöntemleri

Bu yazımızda sizlere, Sivilce Nasıl Geçer , Sivilce Geçirme Yöntemleri ve Evde Doğal Sivilce Geçirme Yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Sivilce Geçirme Yöntemleri; Ergenlikle başlayan sivilceler farklı boyutlarda farklı bölgelerde çıkabilmektedir. Bu sivilceler çirkin görüntülere sahip olduğu gibi aynı zamanda acı da vermektedir. Her iki cinsiyeti de etkileyen bir sorun haline gelen sivilce problemini ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemlerimizi yazımızda size anlatacağız. Her güzel günü gölgeleyen bu sivilceler neden olmaktadır?

Sivilce Geçirme Yöntemleri Nedir?; Sorusu ise çoğu kişinin merak ettiği bir sorudur . Merak ettiğiniz tüm ayrıntılara tek tek değineceğiz. Hadi detaylarına birlikte bakalım.

Sivilce Neden Oluşur?

Tipik bir sivilce genellikle kırmızı renkte olup ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız deri altında çıkan küçük çıkıntılardır. Peki bu sivilceler neden oluşur ? bunu inceleyelim.

Cildin gözenekleri tıkandığı zaman cildim içinde bulunan bakteriler kendilerine üreme ortamı oluşturur . Bakteriler çoğaldıkça da iltihap oluşmaya başlar ve sivilce görünümü oluşur. Cildin gözeneklerinin tıkanmasının en önemli sebebi cildin yeteri kadar temizlenememesidir. Öbür sebepleri ise şu şekildedir :

sivilce neden olusur sivilce gecirme
sivilce neden olusur sivilce gecirme
 • Bazı ilaçlar da hormonal dengeyi değiştirdiği için sivilcelenmeye sebep olur.
 • Cildin fazla yağ üretmesi (Fazla yağlı yiyecekler tüketmek.)
 • Sigara kullanımı da sivilce oluşumunu tetiklemektedir.
 • Fazla nem ve tahrişe maruz kalmak
 • Oluşan sivilceyi sıkıp cildi tahriş etmekte yeniden sivilce çıkmasına neden olur.
 • Hormon seviyesindeki değişiklikler.
 • Adet Döngüsü.
 • Hamilelik
 • Doğum kontrol Hapları
 • Fazla stres de sivilce oluşumuna neden olur.

Sivilce Geçirme Yöntemleri Nedir?

Öncelikle Sivilce Geçirmeye tıbbi tedavi yöntemiyle başlayalım. Sivilcenin duruma bağlı olarak doktorların farklı
tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Sivilce Geçirme Yöntemleri Aşağıda belirtilmektedir.

Evde kendi yöntemlerinizle de sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Çıkan sivilcelere kendi yönteminizle geçirebilirsiniz.

Evde Doğal İle Limon Sivilce Geçirme Yöntemleri

Sivilceleri kurutmak için asidik olan limonu kullanabilirsiniz.

 • Sıktığınız limon suyuna pamuk batırıp şikayetçi olduğunuz bölgeye sürebilirsiniz. Cildiniz hassas ise tahriş edebilme ihtimaline karşı yoğurtla karıştırıp da kullanabilirsiniz .10 -15 dakika sonra ılık suyla durulayın.
Evde Dogal Ile Limon Sivilce Gecirme Yontemleri
Evde Dogal Ile Limon Sivilce Gecirme Yontemleri

Limon ve Tarçın İle Sivilce Kurutma Yöntemi?

 • Tarçın ve limon suyunu karıştırıp sivilcelerinizin üstüne uygulayın. 15 dakika sonra durulayın ve cildinize bir nemlendirici krem uygulayın.
 • Limonu bu şekilde zerdeçal, karbonat, süt , salatalık gibi anti bakteriyel özelliği olan ürünlerle karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Limon ve şeker ikilisi ise muhteşem bir etkiye sahiptir .Şeker bakterileri temizler limon ise kurutarak destek olur. Bu ikiliyi karıştırıp güzelce cildinize uygulayın. Daha sonra ise durulayın.

Evde Doğal Sivilce Geçirme Yöntemleri (Sivilcelerden Kurtulmak)

 • Patates içindeki yoğun nişasta nedeniyle sivilcelerinize iyi gelmektedir. Önce patatesi rendeleyin ardından bir tülbent yardımıyla suyunu çıkarın. Ve farklı bir kaba alıp bu suyu cildinize sürün. 20 dakika sonra durulayın.
 • Elma sirkesi ise cildin ihtiyacı olan mineralleri içinde bulundurmaktadır. Bu yüzden elma sirkesini de sivilcelerinize uygulayabilirsiniz. Asidik bir ürün olduğu için cilt hassasiyetinize dikkat edin.
 • Kabartma Tozu sivilceleri kurutmak için birebir bir malzemedir. Bir çay kaşığı kabartma tozunu sulandırarak macun kıvamına getirin(Limon suyu kullanabilirsiniz ).Nemli yüzünüze uygulayın .Macun kuruduktan sonra durulayarak yüzünüzü temizleyin.

Yukarıdaki malzemelere alerjiniz varsa, cildiniz hassassa bu ev yapımı doğal maskeleri kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Doktorunuzun önermediği hiçbir malzemeyi cildinize uygulamayın

Bu yazımızda sizlere Sivilce nasıl geçer ,Sivilce Geçirme Yöntemleri ve Evde Doğal Sivilce Geçirme Yöntemlerinden bahsettik sizinde evde uyguladığınız ve başarılı olduğunuz farklı doğal sivilce geçirme yöntemi varsa sitemizin yorum kısmında belirtebilirsiniz.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu