Sağlık

Tantum Verde Gargara Nedir? Tantum Gargara Fiyat 2022

Tantum Verde Gargara Kullananlar Yorum, Nasıl Kullanılır?, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Muadilleri ve fiyat 2021 yılında nedir?.

Tantum Verde Gargara Nedir? Fiyat Ne Kadar? 2022, Kullananlar Yorum, Nasıl Kullanılır?, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Muadilleri ve fiyat 2022 yılında nedir?.  Daha önceki yazılarımızda sitemizin Sağlık kategorisinde farklı ilaçların Muadilleri (Eşdeğeri), kullanıcı yorumlari ve Eczane satış fiyatı, hakkında en çok merak soruların cevaplarını sitemizde paylaşmıştık. Bu yazımızda ise Tantum Verde Gargara Nedir? size bundan bahsedeceğiz.

Ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ağız solüsyonudur; boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, aft gibi rahatsızlıkların tedavisinde Tantum Verde Gargara kullanilmaktadir. Ayrıca diş eti hastalıkları; diş çekimi ve diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması; protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden dolayı oluşan ağız içi yüzeyi iltihaplanması gibi rahatsızlıklarda tercih edilen ilaçlar arasındadır.

Tantum Verde Gargara Nedir?

Bu ilacın Ana Etken Maddesi; Benzidamin hidroklorür‘ dür. 120 ml sıvı içeren koyu renkli şişelerde satılmaktadır. Berrak ve yeşil renkli sıvı dir. Tadı ise Nane esanslıdır. Tantum Verde Gargara yangı önleyici ve ağrı kesici özelliklere sahip ağız solüsyonudur. Ağız sağlığı ilaçları diye isimlendirilen ilaç grubu içerisinde yer almaktadır.

Tantum Verde Gargara
Tantum Verde Gargara

Yardımcı maddeleri ise ; Gliserin, sakkarin, metil paraben (E218), nane esansı, Polisorbat 20, patent mavisi (E131), distile su ve etanol  içeriğinde yer almaktadır.

Tantum Verde Gargara Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı doktorunuz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gereklidir. Bu ilacı kullanım süresi boyunca kesinlikle doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Tantum Verde Gargara ilacının yanlış ve tavsiye dışı kullanımı hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.

Tantum Verde Gargara kullanma talimati
Tantum Verde Gargara kullanma talimatı
 1. Sulandırmadan kullanılmaktadır.
 2. 15 ml yani Bir ölçek gargara solüsyonu ile en az 30-35 saniye ağızda gargara yapıldıktan sonra kalan kısım dışarı tükürülmeli; yutulmamalıdır.
 3. Hekiminiz kullanımını başka şekilde tavsiye etmediği sürece, duruma göre gargara işlemi genellikle günde 2 ile 3 defa 3-4 saat ara ile tekrarlanır; gerekiyorsa 5 defaya çıkılabilir.
 4. Eğer proteziniz var ise Tantum gargaradan biraz bir kaba dökün.
 5. Protezlerinizi bir iki dakika kaptaki gargaranın içinde koyunuz.
 6. Ağzınızın içerisini Tantum gargara ile gargara yaptıktan sonra protezlerinizi kaptan alıp ağzınıza yerleştirebilirsiniz.
 7. Yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız.

Tantum Gargara Fiyat 2022

Tantum Verde % 0.15 120 Ml Gargara fiyatı ; Normal reçeteli olarak  sadece eczanelerde satılan Tantum Gargaranın 2021 yılı satış fiyatı; 19.93 TL dir.  Fakat belirtilen bu fiyata belli zaman aralıkları ile zam gelebilmektedir.

Tantum Gargara Ne İşe Yarar?

Bu ilacın Ne işe yaradığını aşağıda maddeler halinde aktardık.

 • Ağız içerisindeki mikropları öldürür.
 • İltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltır.
 • Boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, aft gibi ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.
 • Ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra agriyi azaltmak için kullanılır.
 • Diş eti hastalıkları; diş çekimi ve diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesini hızlandırır.
 • Kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden dolayı oluşan ağız içi yüzeyi iltihaplanması durumlarında kullanılır.

Tantum Gargara Muadili (Eşdeğeri)

Bu gargaranın muadili yani eşdeğer olan ilaçların bazıları aşağıdaki gibidir;

 • BENIFLEX
 • BENPAIN
 • BENZIDAN
 • CLIORO

Tantum Gargara Fiyat Ne Kadar? 2022

Ağız sağlığı ilaçları diye isimlendirilen ilaç grubu içerisinde yer alan; Tantum gargaranın fiyatı 19.93 TL‘ dir. Hekiminiz bu gargarayı reçete ederse devlet tarafından ödenmektedir. Ayrıca isterseniz bu gargara eczanelerde reçetesiz olarakta satılmaktadır.

Puan Ver

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu