Faydalı Bilgiler

Davay Davay Ne Demek, Rusça Davay Davay Anlamı Nedir?

Davay Davay Ne Demek, Rusça Davay Davay Anlamı Nedir?

Davay Davay Ne Demek? Sorusunun cevabı genel olarak kısa ve öz bir şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Bu kelime genel olarak “Hadi Hadi“ anlamları taşımaktadır. Kelimenin söylenişi ise birçok kişi tarafından Devay olarak biliniyor olsa da bu yanlış bir kullanımdır. Bu kelimenin okunuşu Davay olarak söylenmesi gerekmektedir.

Davay kelimesinin anlamını açıkladıktan sonra kelimenin türünü incelemek gerekirse; kelimenin türü ise ünlem olarak bilinmektedir. Bir duyguyu içerisinde barındırmakta olan bu kelime, birçok şarkıda karşımıza gelmektedir. Bu kelime yazılırken, genel olarak kelime sonuna ünlem işareti eklenebilmektedir.

Davay Ne Demek?

Davay kelimesinin Türkçe dilindeki karşılığı Haydi ya da Hadi olarak karşımıza çıkabilmektedir. bu kelime hem bir kere hem de iki kere kullanımı mümkün olan bir kelime olarak bilinmektedir.

Davay Davay Kelimesi İle İlgili Ekşi Sözlük Yorumları

ayni dilde hoscakal anlamina da gelen ikileme..aslinda tek bir sozcukle kullanildiginda bu anlami daha guzel verir ama madem oyle gule gule seklinde de cevirebiliriz..en azindan ikisi de ikileme oldugundan bir denklik kurulmus bir adalet saglanmis olur.

yazın tatil yaptığımız otelde su topu oynayan rusların en cok sarfettikleri sözcükler… hadi hadi gibi biseymis sanırım…

ikinci dünya savaşı filmlerinin vazgeçilmez repliği.

şarkının güzelliği kötülüğü konusuna girmeye hiç niyetim yok da; hakkında emeği geçen herkes ölür denilebilecek ne var anlamıyorum. ruhlarınız çürümüş sizin, savunduğunuz ya da troll edindiğiniz ne varsa hepsini tuşladığınız klavyeler düzsün!

kelime anlamı “ver” (davay) – “verin” (davayte) olan, ancak emir kipi dışında, türkçedeki haydi (bakalım) kalıbına yakın bir anlamda da kullanılan çok bilindik rusça kalıp. telefon görüşmelerinde güle güle anlamına gelen diğer rusça kelimelerden daha fazla davay kelimesini duyabilirsiniz

Faruk Çelikkol

Ankara'da dünyaya geldim. Yıllardır haber,blog sitelerinde editörlük yapmaktayım. Gncbilgi.com'un ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu