Sağlık

Dikkat Eksikliği İlaçları Kullananlar Yorumları – Sorun Çözmez!

Dikkat Eksikliği İlaçları Kullananlar Yorumları ilgili yazımızla karşınızdayız. Okulda kolayca hata yapan ve konsantrasyon sorunu yaşayan çocuklarda genellikle erken teşhis edilmektedir. Dikkat eksikliği bozukluğunu tedavi etmek için değişik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar konsantrasyonu artırabilir ve kontrol duygusu sağlayabilirler. Bazı durumlarda, ilaçlar da kaygıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ancak bu tür ilaçlar hastaların en temel sorunlarını çözmezler.

Birçok çalışma DEHB ilaçlarının olumlu etkilerini göstermiş olsa da, olumsuz etkilerinin olabileceğini gösteren çalışmalar da olmuştur. Araştırmalar, ilaç almayı bırakan bir hastanın eskisinden daha kötü davranışlar geliştirebileceğini gösteriyor. İlaç hakkında mesela çocuğun büyümesinin engellenmesiyle ilgili endişeler de var. Bazı uzmanlar, çocuğun dikkat sorunlarının aslında beyindeki kimyasal dengesizliklerden kaynaklandığına inanmaktadır.

Dikkat Eksikliği İlaçları

Dikkat eksikliği bozukluğu olan birçok insan var. Bu bozukluk, çocuklarda ve ergenlerde davranışsal ve psikiyatrik bir bozukluk olarak sınıflandırılır. Toplumda görülme sıklığı çocuklarda %8, ergenlerde %6 olarak hesaplanmıştır. Genellikle çocukluk çağı hastalığı olarak bilinse de yetişkinlerde de görülmektedir. Çünkü çocuklarda dikkat eksikliğinin yanı sıra hiperaktivite sorunları da tanınıp tedavi edilmektedir.

Dikkat bozuklukları için ilaç tedavisi konusunu araştırdık ve sizler için aşağıdaki tabloda sıraladık. Öncelikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar uyarıcı dediğimiz ilaç grubudur. Bu grup metilfenidat (Ritalin), deksedrin ve pemolin adı verilen ilaçları içerir.

ConcertaMetadat
AdderalFocalin
RitalinPemoline
Dikkat Eksikliği İlaçları

Dikkat Eksikliği İlaçları Etkileri

İlaçlar çocuğun zihinsel durumunu iyileştirebilse de, dikkat eksikliği olan çocuğu tedavi etmenin en iyi yolu ona bolca sevgi ve ilgi göstermektir. Bu, beceri eğitiminin bırakılması anlamına gelir. İlaç tedavisinin yanı sıra bilişsel davranışçı terapi ve psikoterapi gibi birkaç alternatif tedavi yöntemi de vardır. Bununla birlikte, ilaç tedavisi genellikle DEHB olan çocuklarda ilk başvurulan metottur
Uyarıcı ilaçlar, uyarıcı olmayan ilaçlardan daha etkilidir. Beyindeki dopamin seviyelerini yükseltirler, bu da odaklanmayı artırmaya yardımcı olmaktadır. Ancak çocuk bu ilaçları bir yıl kullandıktan sonra etkilerini kaybetmeye başlar.

Dikkat Eksikligi Ilaclari Etkileri
Dikkat Eksikligi Ilaclari Etkileri

Birçok çalışma ilaçların konsantrasyonu artırdığını gösterse de, bu ilaçların çocuğun akademik performansını artırdığına dair çok fazla kanıt yoktur. Aslında araştırmalar, dikkat eksikliği ilaçlarının akran ilişkilerini çok az geliştirdiğini ve akademik performansı iyileştirmede çok az şey yaptığını göstermiştir. Bununla birlikte, ilacın en iyi sonucu, terapi ile birleştirildiğinde görülebilmektedir.

İlaç ayrıca sosyal çatışma ve kaygıyı azaltır. Dikkat eksikliği sorununa çözüm olmasa da bu tür çocuğun sosyal hayatına olumlu yönde etki eder. Ancak ebeveynler bu ilaçların ciddi yan etkileri olabileceğinin farkında olmalıdır. Bu makalemiz, DEHB ilaçlarının bazı tehlikelerine de dikkat çekiyor.

Uyarıcı ilaçlar beyin değişikliklerine neden olmaktadır. Bu değişiklikler, bir çocuğun beyninin daha az odaklanma-yoğun içeriği tercih ettiği anlamına gelir. Çocuğun ilaca tolerans geliştirmesi riski de vardır. Bu durum ne anlama geliyor, onu uzun süre ilaç tedavisi altında tutmanın zorlaştığı anlamına gelmektedir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, DEHB ilaçlarının genç erişkinlerde ciddi kardiyovasküler rahatsızlık riskini artırmadığını buldu. Ancak, bunun nedeni de tam net değil değerli okurlar. Çalışmaya ilaç alan veya toplum bakım hizmeti alan çocuklar dahil edildi. Sonuçlar olumlu görünse de araştırma sayısını arttırmak gerekmektedir.
Tıp uzmanları dikkat eksikliği ilaçlarının çocuklar üzerindeki etkisi konusunda şüpheci olmuştur. Sorun şu ki, dikkat eksikliği ilaçlarını inceleyen çalışmaların çoğu uygun şekilde randomize edilmemiş, bu da çalışmaların çoğunun hatalı olmasına neden olmaktadır.

Dikkat Eksikliği İlaçları Kullananlar Yorumları

Dikkat eksikliği ilacı kullananların yorumlarını incelediğimizde ilaç kullanmadan da bunun üstesinden kullanıcılar yorumlarında bahsetmiştir.. Bu nedenle ilacı kullanmaya gerek yoktur. Ciddi yan etkileri olduğu için bazı kişilerde ciddi rahatlıklara yol açtığını bilmeniz gerek.. İşte kullanıcı yorumları:

  • “Çocuklarda böyle açık ve bariz dikkat eksikliği ortaya çıktığı zaman aileler pek önemsemeyebilirler ama dikkat eksikliği felaketlere yol açabiliyor. Bu nedenle benim önerim derhal bir psikiyatri servisine gitmektir”
  • “Dikkat eksikliği kanımca ilaçla tam olarak iyileşmez ve yine kanımca ilaç kesildiğinde nerden başlandıysa o noktaya geri dönülür”
  • “İsmini vermeyeceğim ama bu ilaç türünü kullanan çocuğumda kısmen bir iyileşme oldu bakalım bırakınca ne olacak”
  • “Aklıma şöyle bir soru geliyor acaba şu hafıza tekniklerini güçlendirme kursları da iyi olmaz mı ilaç yerine?”

Ders Çalışırken Dikkat Dağınıklığı İçin İlaç

Dikkat bozuklukları için ilaç tedavisi konusunu araştırdık ve sizler için aşağıdaki sıraladık. Öncelikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar uyarıcı dediğimiz ilaç grubudur. Bu grup metilfenidat (Ritalin), deksedrin ve pemolin adı verilen ilaçları içermektedir.

Dikkat Eksikligi Ilaclari
Dikkat Eksikligi Ilaclari
5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu