Sağlık

Eczanelerde Satılan Prostat İlaçları – Net Bilgi

Eczanelerde Satılan Prostat İlaçları; Prostat hastalığı, bezdeki salgı hücrelerinin aşırı çoğalmasından kaynaklanır. Bu prostat hacmini arttırır ve idrar çıkışını kısıtlar. Bu nedenle idrar sorunları da ortaya çıkar.

Prostatınız olduğunu düşünüyorsanız, önce bir doktora görünmelisiniz. Bu sayede sizin için doğru olan tedavi belirlenebilir. Çünkü prostat ilaçlarının bilinçsiz kullanımı etkilerini göstermez. Sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Eczanelerde satılan prostat ilaçları ancak dikkatli kullanıldığında en iyi sonucu verir.

Eczanelerde Satılan Prostat İlaçları

Prostat ilaçları, hastanın semptomlarını hafifletmek için iyi huylu prostat hastalığını geçici olarak tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Her prostat büyümesi cerrahi tedavi yani prostat ameliyatı gerektirmez. Hastanın hafif semptomları varsa ilaç tedavisi de kullanılabilir. Aşağıdaki prostat ilaçlarını doktor kontrolü altından kullanmanız gerekmektedir.

Birinci grup ilaçlar alfa bloker olarak bilinen ilaçlardır. Xatral, Flomax örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlar prostat ve mesane boynunun düz kaslarını gevşetir. Bu, mesane çıkış direncini azaltarak idrarın daha kolay kaçmasını sağlar.

Eczanelerde Satilan Prostat
Eczanelerde Satilan Prostat

Alfa blokerler üç veya dört gruba ayrılır. Hemen hemen hepsi aynı tedavi edici etkiye sahiptir. Ancak yan etkiler yani istenmeyen etkiler birbirinden biraz farklıdır. Örneğin bu ilaçların bir grubu boşalma sırasında meninin dışarı fışkırmasını engeller. Fakat bu grubun en önemli avantajı tansiyon düşüklüğüne neden olmamasıdır.

Prostat İlaçları İsimleri Nelerdir?

Genellikle prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek çalışmaktadır. Prostat ve mesane boynundaki düz kasın gevşemesi, idrarın mesaneden dışarı atılmasını ve kişinin idrar yapmasını kolaylaştırır.

Aşağıda yer almaktadır.

  1. Alfuzosin (Xatral®)
  2. Terazosin
  3. Doksazosin (Cardura®, Doksura®, Kardozin®)
  4. Tamsulosin (Tocas®, Flomax®, Florprost®, Üromax®)
  5. Silodosin (Urorec®)
  6. Finasteride (Proscar®, Prosterid®, Dilaprost®)
  7. Dudasteride (Avodart®)

Prostat İlaçlarının Yan Etkileri Nelerdir?

Bu ilaçlar genellikle günde bir kez gece yatmadan önce kullanılır. Bu ilaçlar içerdikleri etken maddeye göre 4 gruba ayrılır, etkinlikleri hemen hemen aynıdır, sadece yan etkileri farklıdır. Bu ilaçların en yaygın yan etkileri şunlardır: baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, düşük tansiyon, nefes darlığı, reflü veya meni azalması veya geri kaçmasıdır.

Erkeklik hormonu testosteron üzerine etki ederek prostatın küçülmesine neden olur. Bu gruptaki ilaçların etkilerinin görülebilmesi için en az 3-6 ay süreyle alınması gerekir. Prostatın 40 gr’dan büyük olduğu durumlarda daha etkilidirler.

Bu grup ilaçların yan etkileri; cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, meme büyümesi ve hassasiyeti ve sperm sayısında azalma. Ayrıca bu gruptan ilaçlar prostat kanseri tanısında kullanılan kandaki PSA seviyesini düşürür. Bu ilacı kullanan hastaların kan PSA düzeyi 2 ile çarpılarak değerlendirilmelidir.

Önemli

Her bir ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır, lütfen hiçbir ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız, aksi takdirde sağlığınıza zarar verebilmektedir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu