Sağlık

Hemoroid ( Basur ) Nedir? Kremi, Doğal Tedavi Yöntemleri 2024

Hemoroid ( Basur ) Nedir? Kremi, Doğal Tedavi Yöntemleri 2024 Hemoroid nedir? Bu hastalık, özellikle dışkılama sırasında ağrı ile görünmektedir. Önemsiz ve ölümcül olmasa da hemoroitlere dikkat edilmesi gerekiyor. Peki hemoroid nedir, hemoroid nedir, nasıl geçer, Hemoroid neden olur, hemoroid belirtileri, basur için en etkili ilaç nedir.

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid Nedir? Bu hastalık, özellikle dışkılama sırasında ağrı ile görülmektedir. Önemsiz ve ölümcül olmasa da hemoroitlere dikkat edilmesi gerekiyor. Lif içermeyen bir diyet, hemoroit durumunu kötüleştirebilir. Böylece ileri bir aşamaya ilerleyebilmektedir. Hemoroidi tanıyın ve bunlara neden olan faktörlerden kaçının. Hemoroid tehlikelerinin sağlıksız diyetler de dahil olmak üzere kötü yaşam tarzları ve alışkanlıkları olan kadın ve erkeklerin başına gelebileceğini bilmeniz gerekiyor. Hemoroit tehlikesi, zorla bağırsak hareketlerinden kaynaklanan kötü bir etkidir. Bu nedenle anüs üzerinde kanamayı tetikleyen basınç oluşur.

Hemoroid Basur Tedavisi ve Önlenmesi

Hemoroidi sağlıklı tedavi etme adımları, bağırsak hareketlerini kolaylaştıran ilaçlar, daha şiddetli hemoroid leri tedavi etmek için kullanılabilir:

 • Hemoroid bağlanması. Hemoroidin alt kısmının sıkıca bağlanmasıyla yapılan işlemdir. Bu, kan akışını kesmeyi amaçlamaktadır.
 • Büyük hemoroitleri veya harici tipleri çıkarmayı veya küçültmeyi amaçlar.

Hemoroidin önlenmesi, anal ve çevresindeki kan damarlarında ağrıyı azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapılarak yapılabilir. Aşağıdakiler dahil yapılabilecek şeyler:

 • Bol su için ve kafein ve alkollü içecek tüketiminizi azaltın.
 • Yiyeceklerdeki lif alımını artırın.
 • Dışkılamayı geciktirmeyin.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Kabızlığa neden olan ilaçlardan kaçınılmalıdır

Hemoroid (Basur) Sınıflandırma

Hemoroid, rektum (alt bağırsak) ve anüste bulunan damarların genişlemesidir. En az iki tip hemoroid vardır. iç ve dış hemoroid. İç hemoroidler, ilerlemeye (ciddiyet) ve bağırsak hareketleri sırasında sarkma veya yumruların varlığına veya yokluğuna göre 4 seviyeye ayrılabilir.

 1. Seviye: Hemoroit, şişmiş mukoza var, henüz topak yok ise
 2. Seviye: Gerilme sırasında kendiliğinden yeniden giren bir çıkıntı meydana gelir.
 3. Seviye: Bir kitle ortaya çıkar ve tekrar girmek için el yardımı gerektirir.
 4. Seviye: Yeniden yerleştirilmeyen yığın halinde

Anüsünüzün etrafındaki damarlar basınç altında esneme eğiliminle şişebilir. Aşağıdaki nedenlerden dolayı alt rektumdaki artan basınçtan gelişebilir:

 • Bağırsak hareketleri sırasında ıkınma
 • Tuvalette uzun süre oturmak
 • Kronik ishal veya kabızlığa sahip olmak
 • Obez olmak
 • Hamile olmak
 • Anal ilişkiye girmek
 • Düşük lifli diyet yemek
 • Düzenli ağır kaldırma

Hemoroid ( Basur) Risk faktörleri

Yaşlandıkça hemoroid riskiniz artar. Bunun nedeni, rektum ve anüsünüzdeki damarları destekleyen dokuların zayıflayıp gerilebilmesidir. Bu, hamileyken de olabilir. Çünkü bebeğin ağırlığı anal bölgeye baskı yapar.

Komplikasyonlar

Hemoroit komplikasyonları nadirdir ancak şunları içerir:

 • Anemi. Nadiren, hemoroitlerden kaynaklanan kronik kan kaybı, hücrelerinize oksijen taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresine sahip olmadığınız anemiye neden olabilmektedir.
 • Boğulmuş hemoroid. Bir iç hemoroide giden kan akışı kesilirse, hemoroid “boğulabilir” ve bu da aşırı ağrıya neden olabilmektedir.
 • Kan pıhtısı. Bazen hemoroidde pıhtı oluşabilmektedir. Tehlikeli olmamasına rağmen, aşırı derecede acı verici olabilmekte ve bazen mızraklanıp boşaltılması gerekir.

Hemoroit Ağrısının Üstesinden Gelmek İçin 4 Doğal Hemoroid İlaçları

Aşağıda, semptomların hafif olması veya bunları önlemek istemeniz durumunda, evden kolayca uygulanabilecek 4 çare sunuyoruz.

Yerel kullanım

 1. Aloavera

Semptomları iyileştirmek, ağrıyı, iltihabı ve kaşıntıyı azaltmak için mevcut ve kullanımı basit olan en kolay çözümlerden biri.

Aloavera, özellikle bağırsak hareketlerinden sonra günde birkaç kez kesilip etkilenen bölgeye uygulanmalıdır.

 1. Papatya – Atkuyruğu – Biberiye

Anal bölgeyi söndürmeniz ve kanama rahatsızlığını azaltmanız gerekiyorsa bu şifalı bitkiler etkilidir.

Bu bitkilerden bir avuç dolusu 5 dakika kaynatın. Su soğuduktan sonra alanı 10 dakika boyunca daldırın.

 1. Böcekler

Etkilenen bölgeye doğrudan uygulamaya devam etmek için önceden çok iyi yıkanmalı ve buzdolabında soğumaya bırakılmalıdır. Bu günde 3 defa yapılabilir.

 1. Patates

Özellikleri, yanma ve iltihaplanma hissinin azalmasına izin verir. Çizgili patates alınır ve rahatsızlık duyulan bölgeye yerleştirilmek üzere beze sarılır.

Hemoroit ( Basur) Evde Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanlar genellikle yığınlar hakkında konuşmaktan utanırlar, ancak erken tedavi etmezseniz, daha da kötüleşir ve ağrı dayanılmaz hale gelebilir. İşte doktorunuzu ziyaret etmeden önce evde deneyebileceğiniz bazı doğal ilaçlar. Bununla birlikte, bir haftalık evde bakımdan sonra kanama veya şişlik düzelmezse, bir doktora görünün.

Hemoroit ( Basur) Evde Doğal Tedavi Oturma Banyosu

Oturma banyosu veya ılık banyo, anal kanalınızdaki kasları gevşetebilir ve rahatsızlığı hafifletebilir. Ilık suyla dolu bir küvete oturun ve anal kanalınızı ve cinsel organlarınızı yaklaşık 15 dakika boyunca ıslatın. Bitirdiğinizde alanı kurulayın. En iyi sonuçlar için bu tedaviyi günde üç kez tekrarlayın.

Hemoroit ( Basur) Evde Doğal Tedavi Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, anal bölgenizdeki mikropları ve bakterileri temizlemeye yardımcı olabilecek antiseptik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda hemoroitlerin neden olduğu iltihabı, şişliği ve kaşıntıyı azaltabilen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. İki ila üç damla çay ağacı yağını bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Pamuk topları kullanarak bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. Günde üç kez tekrar uygulayın.

Hemoroit ( Basur) Evde Doğal Tedavi Hindistan cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan analjezik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. İyileşme sürecini hızlandırmak için bakterilere karşı savaşırlar. Basitçe, parmaklarınızı kullanarak etkilenen bölgelere doğrudan saf Hindistan cevizi yağı sürün. Topaklar yok olana kadar bunu günde üç kez tekrarlayın.

Hemoroit ( Basur) Evde Doğal Tedavi Cadı fındığı

Cadı fındığı hemoroitler için çılgınca popüler bir evde tedavi yöntemidir. Hemoroit tedavisi için ideal kılan temel özelliklerinden biri olan büzücüdür. Cadı fındığının büzücü özellikleri hemoroid dokudaki şişliği azaltır, bu da büzülmeye ve buna bağlı ağrı ve kaşıntıda rahatlamaya neden olur.

Bununla birlikte, bir haftalık evde bakımdan sonra kanama veya şişlik düzelmezse bir doktora görünün.

Hemoroit Tedavisi İçin En Çok Kullanılan Hap ve Kremler

Hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmak için kullanılır. Sizlere hemoroid ağrınızı hafifletecek bazı ilaçlar önereceğiz. Ancak bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaçları almayınız. Web sitemiz bu durumdan mesul değildir.

Hemoroit Tedavisi İçin Ağızdan Alınan İlaçlar

Ceravita Kapsül

Bağırsakları düzenleyerek rahat dışkı yapmanızı sağlar. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Şikayetlerin arttığı zamanlarda gün içerisinde 4 kapsül alarak kısa bir süre içerisinde rahatlık sağlayabilirsiniz. Ancak hemoroidin sakin olduğu zamanlarda ise 2 kapsül kullanmanız yeterlidir.

Doxium Tablet

Hamilelik dışında yan etkisi olmayan genellikle mikro dolaşımı düzenleyen toplar damar dönüşünü rahatlatan bir ilaçtır. Şikayetin az veya çokluğuna göre 1 ile 3 tablet alabilirsiniz.

Daflon Tablet

Makat bölgesinde bulunan toplar damarları daraltarak kanamayı, ağrı ve şişliği azaltır. Yan etkisi yoktur. Günde 3 öğün kullanabilirsiniz

Novalgine, Apranax ve Vermidon ilaçlarını da ağrının yoğun bir şekilde olduğu dönemde kullanabilirsiniz.

Hemoroid (Basur)  Ağrınız Hafifletecek Kremler

Hedensa Pomat

İçerisinde bulunan maddelerin şişlik ve ağrıyı azalttığı mentol bir serinlik hissi verdiği bilinir.

Anuflex Krem

Genellikle en çok kullanılan popüler bir merhemdir. Ağrıyı kesmekle kalmıyor uyuşturucu etkisi bulunmaktadır. Lazer ile yapılan ağrıyı dahi uyuşturmaktadır.

Hemolgine Pomat

İçerisinde bulunan ağrı kesici özelliği ile damarın büzülmesi ve kanamayı azaltır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu