Telefon

İphone 11 Nfc Gözükmüyor [2024] Özelliği Açma

iPhone NFC Açma Nasıl Yapılır Doğru Yöntem 2024

iPhone NFC açma 2024 en kolay yöntem, telefonu iPhone olan herkesin merak ettiği bir konudur. Bu özellik kullanıcılarına birçok kolaylık sağlıyor. Makalemizde iPhone NFC açma en kolay yöntem konusunu açıklıyoruz. Öncesinde bu teknolojinin ne işe yaradığına bakalım.

İphone 11’inizde NFC özelliği görünmüyorsa, bu durumun birkaç farklı nedeni olabilir ve genellikle çözülebilir bir sorundur. İşte bazı olası nedenler ve bunları düzeltebilmek için yapmanız gerekenler:

 1. NFC Etkinleştirilmemiş Olabilir: İlk olarak, Ayarlar uygulamanızı açın ve “NFC” seçeneğini kontrol edin. NFC özelliği kapalıysa, bu nedenle görünmüyor olabilir. Etkinleştirmek için “NFC”yi açın.
 2. Yakınlık Sensörü Sorunu: NFC, yakınlık sensörleri tarafından kontrol edilir. Eğer telefonunuzda bir yakınlık sensörü hatası varsa, NFC çalışmayabilir. Bu durumda bir teknik servis ile iletişime geçmeniz gerekebilir.
 3. Yazılım Güncellemesi: İşletim sisteminizin güncel olmadığında bazı özellikler görünmeyebilir. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip ederek telefonunuzun güncel olup olmadığını kontrol edin.
 4. Sim Kart Sorunu: Bazı durumlarda, NFC’nin çalışması için SIM kartınızın takılı olması gerekebilir. SIM kartınızı kontrol edin ve gerekiyorsa tekrar takın.

iPhone 11 Nfc Açma 2024

NFC Near Field Communication kelimelerinin kısaltmasıdır ve kısa mesafelerde (genellikle birkaç santimetre) kablosuz veri transferi yapabilen bir teknolojidir.

iPhone NFC Nedir Ne Ise yarar
2023 iPhone NFC Nedir Ne Ise yarar
 • iPhone telefon modelleri NFC teknolojisini destekleyen akıllı cihazlardır.
 • NFC teknolojisi, kısaca cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını ve bilgi paylaşmasını sağlar.
 • NFC teknolojisi, birkaç farklı kullanım senaryosu için kullanılabilir.
 • NFC, mobil ödeme sistemleri için kullanılır.
 • İPhone model telefonunuzda Apple Pay gibi bir mobil ödeme uygulaması kullanarak NFC özelliğini kullanabilirsiniz.
 • NFC özelliği, ödeme yapmak için bir cihazı (örneğin bir ödeme terminali) yakınınıza getirdiğinizde işlemin gerçekleşmesine izin verir.
 • NFC etiketleri, NFC özelliğine sahip cihazlarla iletişim kurabilen küçük etiketlerdir.
 • NFC etiketleri, cihazınızın NFC özelliğini kullanarak akıllı telefonunuzun işlem yapmasına olanak tanıyan programlanabilir etiketlerdir.
 • NFC özelliği, cihazlarınızı hızlı bir şekilde eşleştirmenize olanak tanır. Örneğin, iPhone’unuzun NFC özelliğini kullanarak bir Bluetooth hoparlörüne bağlanabilirsiniz. Bazı kuruluşlar, NFC özellikli geçiş kartları kullanır.
 • Telefonunuzla NFC özelliğini kullanarak bu geçiş kartlarını okuyabilirsiniz. NFC teknolojisi kolay ve hızlı veri transferi yapmanızı sağlayan kullanışlı bir teknolojidir.

iPhone NFC Açma 2024 En Kolay Yöntem

iPhone NFC açmanın en kolay yolu, kontrol merkezini kullanmaktır. Bunun için şu adımları izleyin.

iPhone NFC Açma 2023
 1. iPhone kilidini açın ve ana ekranınıza gidin.
 2. Kontrol merkezini açmak için, ekranın altından yukarıya doğru kaydırın (iPhone X ve sonrası için ekranın sağ üst köşesine doğru kaydırmanız gerekecek).
 3. Kontrol Merkezi’ndeki -NFC- simgesine dokunun. Bu simge, diğer simgelerin yanında yer alır.
 4. NFC özelliği açıldığında, iPhone’unuzun arka tarafındaki NFC antenine başka bir cihazı (örneğin bir akıllı kart veya etiket) yaklaştırabilirsiniz.
 5. Bu işlemi yaptıktan sonra, iPhone’unuzu NFC özelliği ile etkileşime girebilir ve NFC destekli cihazlarla bağlantı kurabilirsiniz.

iPhone NFC açma en kolay yöntem konusunu merak edenler için adımları kolay bir şekilde sıraladık. Siz de NFC açmakta zorlanıyorsanız makalenin altına yorumlarınızı ekleyin.

iPhone Denetim Merkezinde NFC Yok

NFC (Near Field Communication), özellikle ödeme sistemleri ve veri transferi gibi hassas işlemlerde kullanılan bir teknolojidir. Apple, bu teknolojiyi kullanıcıların güvenliği ve gizliliği açısından büyük bir titizlikle ele almaktadır.

Apple, NFC’yi sadece belirli kullanım alanlarına sınırlamıştır. Örneğin, Apple Pay gibi ödeme uygulamalarında NFC kullanılabilir, ancak genel bir kullanım için devre dışı bırakılmıştır. Bu, kötü amaçlı yazılımların veya veri hırsızlarının NFC aracılığıyla kullanıcı verilerine erişmesini engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle, denetim merkezinde NFC seçeneği bulunmamaktadır.

iPhone Denetim Merkezinde NFC Yok Sorunu Çözüm

 • Adım 1: ‘Ayarlar’a girin.
 • Adım 2: ‘Kontrol Merkezi’ni seçin.
 • Adım 3: Kontrol merkezi alanında ‘NFC etiket okuyucusu’na gelin ve + işaretine tıklayın.
 • Adım 4: Şimdi, sadece NFC’yi seçin.

iPhone 11 NFC Kimlik Okutma

Adımİşlem
1Ana ekranda “Ayarlar” uygulamasını açın.
2Cihaz” bölümüne dokunun.
3NFC” seçeneğini bulun.
4NFC’yi etkinleştirmek için sağ üst köşedeki anahtar simgesine dokunun.
5Kimlik kartını veya NFC özellikli kartı iPhone’unuzun arka veya yan tarafına yaklaştırın.
6Telefon otomatik olarak kartın veya kimliğin verilerini okuyacak ve size gerekli bilgileri sunacaktır.
iPhone 11 NFC Kimlik Okutma

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu