Sağlık

Spiral Taktıran Kadınların Yorumları ve Önerileri Nelerdir?

Spiral Taktıran Kadınların Yorumları ve Etkileri Nelerdir?; Spiral taktıran kadınların hamile kalma olasılığının yüzde 1’e kadar düşmesi ve bu araçların 5 yıl boyunca kullanılabilmesi spiral taktıran kadınların yorumlarının olumlu olmasını sağlıyor.  Rahim içi boşluğa yerleştirilen bu aletin, teknolojinin gelişmesi ile beraber daha kullanışlı ve güvenli olduğu belirtiliyor. Spiralin takılma nedeni cinsel ilişki sonunda rahme boşalan spermlerin kadın yumurtaları ile birleşmesini engellemektir.

Üstelik 5 yıl ömrü olan bu aletin çıkarıldıktan sonra da doğurganlığa bir zararı olmamaktadır. İlaçların etkilerinden dolayı olumsuz bir sağlık sorunu yaşanmaması da artılardan biridir.  Spirallerin olumsuz yönleri, regl kanının hacminin artması, regl döneminin daha ağrılı geçmesidir.

Spiral Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Spiral taktıran kadınlar, hamile kalmazlar ancak bu aletin de bazı yan etkileri var. Kasıkta ağrı, akıntı, halsizlik gibi durumlarda doktora başvurmakta yarar var. Kadınlar yılda 1 kez smear testi yaptırmalıdır.

Spiral Takılırken Acı Verir Mi?

İlk takılışta lokal anestezi yapılacağı için ağrı olmaz ama sonraki birkaç gün kanamalar olabilecektir. Spiral taktırdıktan sonraki birkaç gün kanamalar kesilmezse doktora gitmekte yarar var. Çünkü normal olmayan bir kanama, vajinada ve tüm üreme sisteminde enfeksiyona yol açar.

Spiralde İçine Boşalabilir Mi?

Bu araç rahmin içine takıldığı için ilişki sırasında boşalma sorun olmaz. Ek olarak erkek spirali ilişki sırasında hissetmez.

Spiral Taktırınca Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Spiral taktırmadan önce doktor sizde enfeksiyon olup olmadığını bilmek isteyecektir. Kan testi ve idrar testi sonrası durum iyi ise spiral taktırabilirsiniz.

Spiral Taktiran Kadinlar
Spiral Taktiran Kadinlar

Spirali taktırdıktan sonraki 20 gün cinsel ilişki önerilmez. Spiral kasılma ile birlikte rahimden düşebilir. Tüm olası olumsuzlukları ekarte ettikten sonra partnerin de prezervatif takması ile 5 yıl boyunca hamile kalma riski yüzde bire iner.

Spiral Taktıran Kadınların Yorumları

“spiral kısırlık yapar korkusu ile takmıyordum ama bazı arkadaşlarım önerdi ve çıkardıktan sonra sorun olmuyormuş. Çocuk istemeyenler için ideal bir çözüm gibi duruyor spiral taktırmak.”

“Bende çok sık enfeksiyon olduğu için bir türlü taktıramadım. Ancak sağda solda spiral taktıran kadınların yorumlarının olumlu olması beni motive ediyor. Doktorun da yeteneği önemli değil mi kızlar?”

“Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde etkilidir diye okumuştum. Ancak ben taktırmayı düşünmüyorum. spiral taktıran kadınların yorumlarının olumlu olması da beni pek enterese etmiyor. Sonuçta ben doğallıktan yanayım ve bu zımbırtı doğal değil.”

“Ben spiral taktırmak istedim ancak fizyolojim buna uygun değilmiş dedi doktor. Spiral taktıran kadınların yorumları pozitif olunca heves ettimdi…”

“Merhaba bir şey soracağım spiral taktırırken cinsel birleşmede erkekler bunu hisseder mi? “

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu