Otomotiv

Tofaş Atmosferik Motor Nedir? (Şahin, Dogan)

Tofaş Atmosferik Motor Nedir? (Şahin), Şahin Atmosferik Motor, Doğan Atmosferik Motor, Motor Dezavantajları, Motor Özellikleri Nelerdir?, Şahin

Tofaş Atmosferik Motor; İçten yanmalı motorların silindir içinde bulunan yanma odalarında havayı ve ya hava yakacak karışımını pistonun. Aşağı, yukarı hareketi esnasında meydana getirdiği basınç farkının çekmesi etkisiyle hareket eden motordur.

Atmosferik motorlar pistonun yanma odasında içine aldığı hava yada hava yakacak karışımı miktarına göre performans gösterdiği için yüksek performans gösteremezler.

Sahin Atmosferik Motor
Sahin Atmosferik Motor

Her ne kadar atmosferik motorlardan istenilen performansı alma adına hacimleri ve beygir güçleri arttırılsa da yakıt olarak yükselmesi ve ülkemizde uygulanan motor gücüne göre yapılan MTV’nin yüksek olduğundan ötürü tercih edilebilirlikleri yeni nesil turbo motorlar çıktıkça azalmaktadır.

Tofaş Atmosferik Motor Nedir? (Şahin)

Tofaş(1) Markasının üretmiş olduğu; Şahin, Dogan,Kartal gibi araçların birtakım kasalarında bulunan atmosferik Motor demek, motor türünün atmosferik olduğunu söylem etmektedir. Performanstan önce sağlam yapısıyla uzun yaşam sunması atmosferik. Tofaş markasında Şahin modellerinin daha çok tercih edilmiştir.

Tofaş Atmosferik Motor Özellikleri Nelerdir?

  1. Başka motorlara göre atmosferik Tofaş serilerinin motor parçaları daha büyüktür,
  2. Turbo motorlar gibi yüksek basınçlarda çalışmaz ve ısınma seviyesi diğer motorlara göre oldukça çok düşüktür,
  3. Atmosferik motora extra olarak turbo takılabilir. Fakat uygulanan işlemin faydası çok düşük olacağından tercih edilmemektedir.
  4. Atmosferik motorlarda gaz tepkimesi başka şahinlere oranla çok daha azdır.
  5. Malum ülkemizde benzin Fiyatlari  el yakmakta. Bu sebeple Atmosferik Motor LPG sistemine çok iyi uyum sağlar. Ayrica LPG takıldığı zaman  %30 – 45 arası tasarruf elde edilmekte.
  6. Silindir sayısı arttıkça performans ve güç de artış olur.
  7. Turbo motorlara göre fazla ısınma yapmadığı için aşınma az olur. Bu sebeple Motor ömrü uzar.

Atmosferik Motor Dezavantajları

  • Benzinde Yakıt tüketimi oldukça fazladır.
  • Yeni nesil turbo motorlara göre daha fazla ve büyük aksamlara sahiptir.
  • Motor performansını artırmak için yüksek motor hacmi ve beygir gücü gereklidir. Ülkemizde Mtv vergi sistemi nediyle çokta ekonomik olduğu söylenemez.

Ayrica bu makalemizde eksik ya da hatalı yanlış olduğunu düşündüğünüz yerleri ya da ilave etmek istediğiniz kısımları bizlere bu yazımızın altında bulunan yorumlar kısmından ve ya https://www.gncbilgi.com/iletisim/ bölümünden iletebilirsiniz.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu